Fotó: Boda L. Gergely
A világhírű magyar származású fotóriporter, Robert Capa különböző életszakaszait bemutató kiállítást nyitottak meg a marosvásárhelyi Bolyai Klubban, majd levetítették Kékesi Attila Közel Capához című dokumentumfilmjét hétfő este.
2014. január 21., 17:112014. január 21., 17:11
2014. január 21., 20:012014. január 21., 20:01
Ez egyben a szerdán ünnepelt magyar kultúra napja alkalmából szervezett vásárhelyi programsorozat nyitórendezvénye is volt. Robert Capa tavaly lett volna 100 éves, idén pedig hatvan éve, hogy tragikus körülmények között elhunyt.
A tavalyi évfordulóra készült egy különleges tárlat a budapesti Magyar Nemzeti Múzeumban, s ennek egy „szállítható” szelete került most Marosvásárhelyre. A Marosvásárhelyi Kulturális Központ elnöke, Szepessy Előd megjegyezte, ez a hét önmagában is különleges, ugyanis számos szervezet gazdag és változatos programokkal várja mindazokat, akik a kultúra iránt érdeklődnek, és a sorozat méltó nyitánya a Robert Capa-kiállítás, amely a Balassi Intézet Bukaresti Magyar Központja, és annak igazgatója, Kósa András László jóvoltából került Marosvásárhelyre.
„Köszönjük Kósa András Lászlónak, hogy ránk gondolt. Egyedi alkalom, hogy ezeket a képeket láthatjuk, és a világhírű fotós munkásságába, életébe ilyen különleges formában betekintést nyerhetünk” – értékelte a tárlatot Szepessy.
Gyergyó a következő állomás
Kósa András László elmondta, a Robert Capa századik születésnapjára a Magyar Nemzeti Múzeumban készült tárlat rövid kis összefoglalója érkezett Marosvásárhelyre, egy olyan összefoglaló, amit könnyedén lehet szállítani. A marosvásárhelyi közönség után egyébként jövő hétfőtől már a gyergyószentmiklósiak tekinthetik meg a tárlatot a helyi művelődési ház Karancsi Sándor termében, ahol szintén levetítik a fotósról készült dokumentumfilmet is
„Annyiban más ez a kiállítás, mint az eddig látható Capa-tárlatok, hogy tizenegy tablóból tíz Capa különböző életszakaszait mutatja be. Leginkább mint háborús fotós ismerhetjük őt, ez azonban most egy olyan kiállítás, amely tíz különböző életszakaszt mutat be, a háborús fotói mellett azokat az életképeket is, amelyek Hollywoodban, vagy az indulás éveiben Bécsben, Berlinben készített vagy készítettek róla” – jegyezte meg Kósa.
A Bukaresti Magyar Intézet igazgatója arra kérte a közönséget, hogy nézzék meg együtt Kékesi Attila Közel Capához című dokumentumfilmjét, hogy komplex képet alkothassanak Robert Capáról. „Az ötvenperces dokumentumfilm szintén Capa születésnapjára készült, és azért is különleges, mert a fotóriporter kortársai, barátai, ismerősei szólalnak meg, és gyakorlatilag ez volt az utolsó alkalom, hogy ezek az emberek elmesélhessék Capához fűződő élményeiket” – mutatott rá Kósa.
A film rendezője szerint az alkotás kísérlet arra, hogyan lehet egy olyan emberről filmet készíteni, akinek hatalmas legendáriuma van, és minden irányból ellentétes véleményeket, meggyőződéseket hallani róla.
A bőség zavara
A csaknem megszámlálhatatlan magyar kultúranapi esemény szervezéséből Marosvásárhely idén alaposan kivette a részét. A civil szervezetek, alapítványok, könyvtárak és sajtóorgánumok összefogásával négy nap alatt összesen 23 kultúra napi programra várják az érdeklődőket, ezek jó része Bolyai Klubban zajlik.
A Zanza Kávézóban egész nap zajlik a harmadik alkalommal megszervezett felolvasómaraton, amelybe bárki bekapcsolódhat marosvásárhelyi magyar szerzők, illetve román írók magyarra fordított műveiből olvasva fel egy-egy részletet.
Szatmárnémetiben ismét megszervezték a Magyar Kultúra Hetét, amelynek keretében színházi előadásokkal, író-olvasó találkozókkal, kiállításokkal várják a közönséget vasárnapig. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség például arról számolt be, hogy a megye oktatási intézményei csaknem 190 rendezvénnyel ünnepelnek szerdán, többek között vers- és mesemondó versenyekkel, népdalvetélkedőkkel, előadásokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel készülve.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünneplik hivatalosan január 22-én, annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt Szatmárcsekén.
Szász Cs. Emese, Varga László
Udvari-Kardos Tímea, kolozsvári születésű színésznő a Kenyeres Bálint új kisfilmjében nyújtott alakítása révén jutott el az idei cannes-i filmfesztiválra.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az idei Magyar Napok alatt hat előadással is bekapcsolódik a programsorozatba: három saját és három vendégelőadással.
A kincses városbeli Bölcsészkar árnyas kertjébe várják az érdeklődőket interaktív, műhely-jellegű tevékenységekkel a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerzői, illusztrátorai a Kolozsvári Magyar Napok keretében.
A Torontói Filmfesztiválon tartják a Magyarországon rekordnézettséget hozó Hunyadi-sorozat észak-amerikai premierjét, és szeptembertől műsorára tűzi egy kanadai streaming csatorna is.
Színházi alkotók és nézők közös rendezvénye közeleg: augusztus 18-ig lehet jelentkezni a proTeszt Egyesület és temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház által szervezendő II. színJÁTÉKOK elnevezésű rendezvényre.
Tiszteletlen, sok mindent összevegyít, sci-fit, giccset, komédiát: nem mindenkinek tetszett Radu Jude Drakula című, új román filmje.
Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
szóljon hozzá!