2009. november 17., 10:332009. november 17., 10:33
A 12. alkalommal megrendezett filmes versenyen az erdélyi színészekkel erdélyi helyszíneken forgatott film három alkotással verseng, hogy megszerezze a 2008 legjobb filmjének járó díjat. Peter Strickland, a film író-rendezője a legjobb rendezőnek járó díjért versenghet többek között az idei év egyik legígéretesebb alkotása, a Moon (Hold) című sci-fi rendezőjével, Duncan Jonesszal, míg a címszerepet játszó Péter Hilda, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésznője a legjobb első filmes színésznő díjáért versenyez majd.
A 2008-ban bemutatott Varga Katalin számos fesztiválon bemutatkozott már, több díjat nyert. Többek között a film hangmérnöke, Kovács György nyerte az idei Berlini Nemzetközi Filmfesztivál kiemelkedő művészi teljesítményért járó Ezüstmedve-díját. Szintén Kovács Györgyöt jutalmazták a november 5-én lezárult mumbai filmfesztiválon, ahol a zsűri különdíjában a film operatőre, Győri Márk is részesült.
Az alkotás képi megoldásainak és hanghatásainak egyensúlyát, és művészi megoldásait egyébként is sok kritika elismerte. A rendező-forgatókönyvíró, a brit Peter Strickland első filmjét alacsony költségvetéssel forgatták, többek között ez volt az egyik oka annak is, hogy a film Erdélyben készült. A Varga Katalin egyébként jelenleg többek között az Európai Filmdíjak jelöltjeinek listáján is szerepel.
A Független Brit Filmdíjakat 1998 óta osztják ki minden évben a legjobb független brit, illetve brit közreműködéssel készült filmek alkotóinak. A szemle jelenleg a legfontosabb angliai filmfesztivál a BAFTA-díjak után.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.