Bessenyei István számára a diákszínjátszás ügye mérhetetlenül fontos volt
Fotó: Facebook/Harag György Társulat
Bessenyei István nevét veszi fel a romániai Országos Diákszínjátszó Fesztivál, amelyet ezentúl Szatmárnémetiben fognak tartani – közölte szerdán a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata.
2022. április 13., 20:572022. április 13., 20:57
A színház közleménye Bessenyei Gedő Istvánt, a Harag György Társulat igazgatóját idézte, aki elmondta, hogy a 2018-ban elhunyt édesapja – aki a Harag György Társulat örökös tagja és volt igazgatója – évtizedeken át segítette a Szilágycsehben tartott Partiumi Diákszínjátszó Fesztivál megszervezését, évente tartott tábort diákszínjátszóknak, és akkor is a diákszínjátszók mellett volt, amikor már gyógyíthatatlan beteg volt.
„Számára a diákszínjátszás ügye mérhetetlenül fontos volt, ahogyan a felnőtt műkedvelő színjátszásé is, amelynek utolsó szatmári műhelyét, a Kulissza Színpadot is ő alapította és vezette tíz éven át” – mondta Bessenyei Gedő István.
Az igazgató rámutatott, hogy a diákszínjátszásban nem az az elsődleges cél, hogy majdani színészeket képezzenek, sokkal fontosabb, hogy színházszeretővé, nézővé váljanak a fiatalok.
Az új szervezők nevében Pataki Enikő, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója felhívást intézett a Romániában működő magyar diákszínjátszó mozgalmak vezetőihez, hogy bár sokuk munkáját visszavethette vagy akár kényszerszünetre ítélte a koronavírus-járvány, indítsák újra a színjátszóköröket, és vegyenek részt a fesztiválon, amely november 11. és 13. között lesz. A seregszemle eddig vándorfesztivál volt, mindig a nyertes csapat nyerte el a szervezés jogát.
A Szatmárnémetibe költöző verseny névadója, Bessenyei István színész, rendező és színházigazgató, a Proscenium Alapítvány egykori elnöke számos diák és műkedvelő színjátszómozgalom alapítója és szaktanácsadója volt. 1981-től 2018-ban bekövetkezett haláláig a szatmári magyar társulat művésze volt.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!