Bergman-forgatókönyv a kolozsvári színpadon

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Ingmar Bergman Suttogások és sikolyok című kultuszfilmjének színpadi adaptációját viszi színre a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a különlegesnek ígérkező előadást Andrei Şerban rendezte.

Krónika

2010. január 19., 09:572010. január 19., 09:57

Az évad harmadik bemutatójára készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház: Andrei Şerban rendező Ingmar Bergman Suttogások és sikolyok című kultuszfilmjének színpadi adaptációját viszi színre.

A szintén Andrei Şerban rendezte, a 2007-es év legjobb előadásának járó UNITER-díjjal kitüntetett Ványa bácsi után a Suttogások és sikolyok is különleges színházi csemegének ígérkezik: a bensőséges hangulatú produkció a színház új stúdiótermében lesz majd látható, a nézőtér mindössze 75 férőhelyes.

A 2007-ben elhunyt Ingmar Bergmant minden idők egyik legmeghatározóbb művészeként tartják számon: a svéd filmrendező a modern filmművészet egyik legnagyobb hatású egyénisége. Woody Allen szerint „minden bizonnyal a legnagyobb filmművész a kamera feltalálása óta”.

A Suttogások és sikolyok (1972) című film történetének középpontjában négy nő áll: a haldokló Ágnes, nővérei, Karin és Mária és a szolgáló, Anna. A film elnyerte a New York-i Filmkritikusok Díját a legjobb rendezésért és legjobb forgatókönyvért, illetve öt Oscar-díjra is jelölték legjobb eredeti forgatókönyv, legjobb jelmezek, legjobb operatőri munka, legjobb film és legjobb rendezés kategóriában. Az Andrei Şerban rendezte Suttogások és sikolyok négy nőalakját Pethő Anikó, Kató Emőke, Kézdi Imola és Varga Csilla játsszák. Az előadás különlegessége, hogy a rendező, Ingmar Bergman figurája is megjelenik.

A forgatást megelőző próbafolyamatba pillanthatunk be, amelyet gyakran állítanak meg Bergman instrukciói és a színészek kérdései. „Bergman a forgatások előtt próbált a színésznőkkel. Megpróbáljuk feltárni, hogyan kezdődött ez a projekt és elképzelni, hogyan válik a filmbeli fikció valósággá, megpróbáljuk megfejteni a nagy rendező és néhány egyedi színésznő közös alkotásának titkát” – vallja Andrei Şerban. Bergman szerepét Bogdán Zsolt alakítja, a rendező asszisztensét Albert Csilla.

A Suttogások és sikolyok színpadi adaptációját Andrei Şerban és Daniela Dima jegyzi, az előadás díszlet- és jelmeztervezője Carmencita Brojboiu, dramaturg: Kovács Kinga. Akár a Ványa bácsi bemutatója előtt, most is négy nyilvános főpróba előzi meg a január 24-i bemutató előadást: január 20. és 23. között este 7 órától a színház stúdiótermében tartják a nyilvános főpróbákat.

A nézők egyedi élményben részesülhetnek, elképzelhető ugyanis, hogy megállásokkal, utasításokkal zajlanak majd a próbák, az előadás alaphelyzetének tükörképeként, így a nézők a műhelymunka műhelymunkájába nyerhetnek betekintést. A bemutató előadásra ezt követően, január 24-én este 7 órakor kerül majd sor. Az előadások román nyelvű feliratozással lesznek láthatóak. A Suttogások és sikolyokat kizárólag 18 éven felüli nézőiknek ajánlják.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 29., kedd

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban
2025. július 29., kedd

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban

Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban
2025. július 28., hétfő

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket

Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket
2025. július 28., hétfő

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület

Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület
2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten