2010. március 03., 10:022010. március 03., 10:02
A projekt keretében 18 barokk koncertet tartanak egy év leforgása alatt mindhárom országban. A sorozat egy világi és egy egyházi zenei ciklusból áll. Az egyéves barokk koncertsorozat célja az is, hogy elősegítse az olaszországi, szlovéniai és romániai régizene-előadóművészek közötti együttműködést.
A projekt részeként vonóshangszer-készítő mesterkurzust is szerveznek, amelynek résztvevői a híres cremonai hangszerkészítők hagyományaival ismerkedhetnek meg. A projekt kezdeményezője és főszervezője a trieszti Panta Rhei Kulturális Egyesület, partnerként vesznek részt a Novo Mestó-i Friderik Irenej Baraga Kulturális Intézmény és a kolozsvári Flauto Dolce Együttes.
A fesztivál vendégei a trieszti Nova Academia együttes, a Novo Mestó-i Milko Bizjak orgonaművész és zenész társai a Jurij Slatkonja Konzervatóriumból, valamint a kolozsvári Flauto Dolce Együttes és meghívottja, Mihaela Maxim szoprán énekesnő. A kolozsvári fesztivál sztárvendége az olasz együttessel mindvégig közreműködő Angelo Manzotti világhírű férfiszoprán énekes. Minden résztvevő együttes – amint azt a projekt címe is érzékelteti – saját országának régi zenéjéből is ízelítőt ad.
Angelo Manzotti férfiszoprán egész életét annak szentelte, hogy újra felfedezze a kasztráltak repertoárját, Monteverdi L’incoronazione di Poppea operájától Rossini Palmirájáig, különös tekintettel a tizennyolcadik századi zeneszerzőkre, mint Vivaldi, Pergolesi, Händel, Scarlatti, Hasse vagy Mozart.
Hangját egy hosszú ideig tartó fizikai képzéssel tökéletesítette, így meg tudja szólaltatni a női szopránra jellemző teljes hangterjedelmet. A fesztivál keretében 9-én 19.30-tól a kolozsvári Szabók bástyájában játszik a kolozsvári Flauto Dolce Együttes, 10-én 19 órától a Szent Mihály-templomban a szlovén meghívottak koncerteznek, 11-én 19 órától a Bánffy-palotában pedig az olasz vendégeké a főszerep.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.