Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 24., 10:262009. szeptember 24., 10:26
A partiumi kisvárossal szomszédos Mátészalkán született, de már 26 éve Szekszárdon élő művész hosszú ideig eredményes sportoló volt, karatézott és íjazott. „Mivel a kiállító művész évekig karatézott egy sport kapcsán került jó barátságba a nagykárolyi Fazekas Györggyel.
Az ő meghívására látogatott városunkba. Mondhatni, barátságuk egyik hozadéka ez a kiállítás, amely október 19-éig tekinthető meg Nagykárolyban” – közölte lapunkkal Veress Anna, a kastély gondnoka. Az 52 éves Balogh saját bevallása szerint mindössze két és fél éve fest.
„Hobbiként kezdtem el, és ahogyan egyre többet festettem, éreztem, már nem tudom abbahagyni. Élveztem, ahogyan a dolgok életre kelnek a kezem alatt” – vallotta be a festő. Balogh a Tolna megyei Bárka Művészeti Szalon és az Art 999.
Képző- és Iparművészeti Egyesület tagja. Tudását neves tanárok segítik tökéletesíteni, ugyanis jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Ilyés Gyula Főiskolai Karának alapfokú művészeti iskolájában tanul. A festészet mellett a szobrászatban is kipróbálja magát. A Nagykárolyban kiállított képek meg is vásárolhatók a múzeum jegypénztárában elhelyezett árlista alapján.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.