2010. február 11., 09:472010. február 11., 09:47
Az alig 30 négyzetméteres galériában összezsúfolódott közel száz látogató a művészi élvezeten túl egyúttal búcsút vehetett a kiállítóteremtől is, amely Márton Zoltán galériatulajdonos tájékoztatása szerint márciustól a Főtérre költözik.
Laudációjában Szabó Attila zilahi festőművész a Tárgyi bizonyíték objektivitásának szubjektív szemléletét hangsúlyozta. „Mint tudjuk, a tárgyi bizonyíték objektivitást implikál.
Vagyis a kép ugyanaz marad – a néző viszont más-más rétegét észleli a képnek a vele való újbóli találkozások alkalmával. Sőt bármily abszurd, tudjuk, ahány néző, annyi objektív valóság. Ezek tehát azok a tárgyi bizonyítékok, amelyek mindnyájunk számára mást-mást bizonyítanak” – mondta el Szabó, hozzátéve, a tizenkilenc képet magában foglaló fotósorozatnak egymásutániságában is sajátos története van.
Mira Marincaş kulturális referens, fotó szakos doktorandus a csendhez, a kezdeti állapothoz való viszszatérés hangulatát emelte ki Baló Levente képeiben. „Ugyanakkor a fotográfia kezdeteihez való visszatérés is érezhető, képeit nézegetve ilyen nevek jutnak eszembe: Henri Cartier-Bresson, Josef Sudek, Sally Mann. Alkotásaiban jelen van a dokumentálás igénye, de érződik a precíz komponálás, a jelek jól kigondolt elhelyezése a képen” – fejtette ki román nyelvű méltatásában Marincaş.
Úgy vélte, a csupasz számbavételen túl a művész törekszik a tárgyak, a látvány mögé hatolni. „Szerintem ez Baló Levente fényképeinek a specifikuma” – summázott a fotós szakember. A kolozsvári Bolyai utca 8. szám alatt működő FOTOmART Galériában megnyitott tárlat 2010. február 26-áig tekinthető meg mindennap 15–18 óra között.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.