2010. január 19., 10:082010. január 19., 10:08
A bő kétórás összeállítás az MTV archívumára épül, de nem kívánságműsor, hiszen rövid részletek helyett hosszabb blokkokat idézve, sőt időnkét teljes egészében, a főcímtől a stáblistáig vetíti le a kiválasztott műsorokat a televízió, alkalmanként 4-5 produkciót.
Az archívum rejtett kincseit nem csak eredeti formájukban idézi meg a sorozat; a műsorvezetők a Hogy volt?! stúdiójában mindenkit vendégül látnak az egykori alkotók közül, aki még mesélhet a hazai televíziózás első fél évszázadáról.
A válogatást a Főtér szerkesztői végzik. „Igyekszünk a nézők által már ismert, emlékezetes műsorokat jó arányban vegyíteni a méltatlanul elfelejtett, ám kiváló produkciókkal” – mondta Nagy György, a szombaton debütáló műsor vezető szerkesztője.
A műsorvezetők olyan televíziós személyiségek, akiknek nem kell lexikonokból utánajárniuk annak, hogy ki volt Zsurzs Éva, Takács Mari, Gyulai István vagy Czabarka György – tette hozzá a vezető szerkesztő.
A Magyar Televízió archívuma hasonló feladatot tölt be, mint a nyomtatványok terén az Országos Széchényi Könyvtár: a magyar televíziózás kezdete óta az elmúlt fél évszázad látható és hallható kincseit őrzi. Dokumentumfilmeket, díjazott gyermekprogramokat, szórakoztató műsorokat, portréfilmeket, sporteseményeket, útifilmeket, filmsorozatok és tévéjátékok százait. Különféle technikájú hordozóanyagokon olyan színészlegendák előadásait rejti az MTV archívuma, mint Básti Lajos, Mezei Mária, Latinovits Zoltán, Gobbi Hilda, Ruttkai Éva, Sinkovits Imre, Bessenyei Ferenc vagy Pécsi Sándor.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.