Nagybányai festő munkáját is kiállítják. Ziff er Sándor: Sikátor Nagybányán (1931)
Fotó: EMŰK
A budapesti Kovács Ádám gyűjteményének anyagából nyílik kiállítás pénteken a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK). A február végéig látogatható tárlat elsősorban az elmúlt száz év kolozsvári művészetéről nyújt összegzést, de a nagybányai iskola új festészeti nyelvezetet kereső tagjainak műveit is kiállítják.
2022. december 15., 15:052022. december 15., 15:05
Avantgárd és szürrealizmus – A Kovács Ádám gyűjtemény címmel nyitják meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) évzáró tárlatát pénteken 18 órakor, a kiállítás február 25-ig lesz látogatható.
A jogot és közgazdaságtant tanult, informatikai céget vezető budapesti Kovács Ádám négyszáznál is több műalkotásból álló gyűjteményéből válogatott reprezentatív művek révén
Többek közt Nagy István, Mattis Teutsch János, Varga Albert, Dóczyné Berde Amál, Ziffer Sándor, Jándi Dávid, T. Szűcs Ilona, Tóth László, Miklóssy Gábor, Rusz Lívia, Incze Ferenc, Kancsura István, Árkossy István, Antik Sándor, Todor Tamás művei lesznek megtekinthetőek.
A tárlatot az Erdélyi Művészeti Központot vezető Bordás Beáta művészettörténész, a kiállítás kurátora, valamint Kovács Ádám nyitja meg. Kovács Ádám gyűjteménye az elmúlt 22 év során alakult ki, s mára megkerülhetetlen lett az erdélyi művészet kutatói számára.
a kortárs kolozsvári festőiskola képviselői, a 20. század eleji avantgárd irányzatok és a magyarországi neoavantgárd. A Kovács Ádám gyűjtemény elsősorban az elmúlt száz év kolozsvári művészetéről nyújt összegzést, mindemellett jelen tárlat részeként megtekinthetőek a nagybányai iskola új festészeti nyelvezetet kereső tagjainak, továbbá az egyetemes művészet néhány klasszisának alkotásai is.
Ugyanakkor a 20. század eleji magyar művészet olyan kiválóságaitól is szerepelnek munkák, mint Rippl-Rónai József, Czóbel Béla vagy Tihanyi Lajos, de a hatvanas–hetvenes évek magyarországi neoavantgárdjának olyan meghatározó személyiségeitől is, mint Tót Endre, Pauer Gyula, Szentjóby Tamás, Erdély Miklós, Hajas Tibor.
Mellettük szerepel számos, nemzetközileg elismert román művész, mint Tristan Tzara és Marcel Iancu, Victor Brauner, M. H. Maxy vagy Arthur Segal, a kortárs kolozsváriak közül pedig Adrian Ghenie, Nicolae Maniu, Cornel Brudașcu és Șerban Savu.
Sok alkotás az útja egyik állomásán lehet, hogy épp nálam van, s utána majd egyszer megint máshova kerül, de mindig az erdélyieké marad. És talán csak ez számít, minden más lepereg róluk, még a hozzájuk tartozó, néha regénybe illő történetek is elvesznek az azokat ismerő és az azokat emlegetőkkel együtt” – fogalmaz a gyűjtő a kiállításhoz tartozó albumigényű katalógus bevezetőjében.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!