Fotó: Csíki Székely Múzeum
A csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban pénteken megnyíló, Szárhegy 50 című átfogó kiállítással és több gyergyószárhegyi rendezvénnyel ünnepli fennállásának 50. évfordulóját a Gyergyószárhegyi Művésztelep Erdélyben.
2024. július 30., 21:032024. július 30., 21:03
A pénteken megnyíló tárlat a Facebookon olvasható ajánló szerint „átfogó képet kíván nyújtani az elmúlt fél évszázad képzőművészeti vonalainak alakulásáról, a közel 2500 alkotást számláló gyergyószárhegyi gyűjteményről”. A válogatás egy intézménytörténeti kamarakiállítással és a megyeszékhely, valamint Gyergyószárhegy közterein helyspecifikus alkotásokkal is kiegészül.
A szervezők emlékeztetnek arra, hogy
Mint fogalmaznak, ekkor kezdődött „egy nagyszerű, de bonyodalmakkal, válságos időszakokkal teli történet, amely ma már kétségtelenül történelemnek számít”.
A Magyar Örökség díjas művésztelep évfordulós ünnepségei már elkezdődnek, amikor a helyi művelődési házban megnyitják a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ és a Magyar Művészeti Akadémia közös jubileumi kiállítását. Csütörtökön Zöld Lajos, Gaál András, Márton Árpád táboralapítók és Varró András szárhegyi plébános tiszteletére avatnak emléktáblát, és felavatják Baráth Fábián Ér című szobrát. Ezt követi az ünnepélyes megnyitó a Lázár-kastély lovagtermében.
Közölte: azzal a gondolatisággal jött létre, hogy mindenki azt alkot, amit szeretne, és ma is ennek szellemében igyekeznek szervezni tevékenységüket – számolt be a Hargita Népe online kiadása.
A lap szerint Márton Árpád felidézte: az első alkalommal 1974-ben megszervezett művésztelep célja az volt, hogy politikamentes nyári festőtábor legyen a romániai kommunista diktatúra éveiben.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója elmondta:
„Amit a kezdeményező triász - Márton Árpád és Gaál András festőművészek, illetve Zöld Lajos újságíró – öt évtizeddel ezelőtt megálmodott, mára óriási dologgá nőtte ki magát, és napjainkban is meghatározó eleme a művészéletnek és művésztársadalomnak” – idézte a múzeumigazgatót a Hargita megyei lap.
Ferencz Zoltán, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti vezetője elmondta: a kiállítást három kurátor – Túros Eszter, Ferencz Zoltán és Ferencz S. Apor – állította össze. Különlegessége, hogy Barabási Albert László felajánlotta, elkészíti a művésztelep ötven évének hálózatkutatását, amely idén éri el az ezres létszámot. A csíkszeredai tárlat szeptember 29-ig látogatható.
A botrányos párizsi olimpiai megnyitó után a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap Szűz Máriáról készült karikatúrája borzolja a kedélyeket. Két keresztény szervezet a francia bírósághoz fordult jogorvoslatért.
Moldovai Katalin első nagyjátékfilmje, az Elfogy a levegő hamar belopta magát mind a filmes szakma, mind a nagyközönség szívébe, témáját valamilyen módon szinte mindenki közel érzi magához.
Világhírű zenészeket várnak a kolozsvári Jazz in the Park fesztiválra, melyet augusztus 30. és szeptember 1. között tartanak a Hója-erdőbeli skanzenben.
A kiválasztottak (The Chosen) című sorozat szeptember 7-i premierje nagy esemény a film magyar rajongói számára: új magyar szinkronnal tűzi műsorra a Duna a Jézus és tanítványainak életét bemutató, világszerte rajongott amerikai szériát.
Izgalmas „időutazásra” hívja a közönséget az Edvi Illés Aladár Kalotaszege című kiállítás, amely a kolozsvári Erdélyi Néprajzi Múzeumban tekinthető meg. A tárlatot Péntek János nyelvészprofesszor és Tötszegi Tekla néprajzkutató mutatta be.
A Farkas utcai színház múltját, nehéz és dicsőséges korszakait idézi meg a kolozsvári Szabók bástyájában kedden megnyílt, Nemes nyomokon című tárlat.
A sporttevékenységeket a színházi közeggel ötvözi, a lelkes közönség számára is nyitott a Temesváron tartandó színJÁTÉKOK elnevezésű esemény. A rendezvényről Balázs Attilát, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatóját kérdeztük.
Bánffy Miklós születésének 150. és Kós Károly születésének 140. évfordulóján jelent meg tavaly a Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv.
Mindannyiunknak vannak kisebb-nagyobb kereszthordozásai, a szenvedéstörténetnek pedig olyan sok a többletrétege, hogy tulajdonképpen kimeríthetetlen – hangzott el a Kolozsvári Magyar Napokon.
Különleges gálakoncertet ad a Szent István-napi eseménysorozat megkoronázásaként Mága Zoltán Liszt Ferenc-díjas hegedűművész augusztus 20-án a marosvásárhelyi várban, melynek egyik sztárfellépője a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Bodrogi Gyula lesz.
szóljon hozzá!