Fotó: MTI
2010. június 20., 15:072010. június 20., 15:07
A Gianina Cărbunariu rendezésében színpadra állított „antitörténelmi” dráma a román–magyar társadalmi együttélést, a kétnyelvűséget és az ezekből adódó konfliktusokat, konkrétan a marosvásárhelyi összecsapást próbálja a színház eszközeivel bemutatni.
Elővehető színdarab híján a Yorick Stúdió csapata magát a várost, azaz Marosvásárhelyt „kérte fel” társszerzőnek: több mint ötven, az eseményekben részt vevő, vagy azok hatását közvetve megélő vásárhelyi személyes elbeszélése adta a kiindulópontját a drámának. A mű címe, a 20/20 egyszerre jelöli a tragikus dátumot, az azóta eltelt húsz évet, valamint a szemészetben ez a szám jelenti a látásélességet. Az előadás egyben arra is próbál rávilágítani, hogy hiányzik az a nézőpont, amelyből a fekete március felelősségteljesen átlátható, feldolgozható és értelmezhető volna. A marosvásárhelyi színészek szerint láttatni kell a témát, hogy később beszélhessenek róla románul, magyarul – vagyis az anyanyelven. Az előadás után Sólyom László találkozott a darabban szereplő öt-öt magyar és román színésszel, akikkel informális beszélgetést folytatott.
A június 18. és 26. között zajló Magyar Színházak 22. Kisvárdai Fesztiválján a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kisvárosban négy ország, Szerbia, Szlovákia, Románia és Ukrajna 22 magyar nyelvű társulatának művészei lépnek fel. Az eseményen Romániából a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Yorick Stúdió és az Akadémia Társulata, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és az M Studio, az Aradi Kamaraszínház, a csíkszeredai Csíki Játékszín, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a Kolozsvári Színművészeti Egyetem Társulata, a Nagyváradi Állami Magyar Színház, a Szatmárnémeti Északi Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, illetve a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház mutatja be versenyelőadását.
A délvidéki magyar színházak közül bemutatkozik a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház és a Népszínház, valamint az Újvidéki Magyar Színház, a Tanyaszínház, illetve az színészi utánpótlást adó Akadémia Társulata. Felvidékről a révkomáromi Jókai Színház, a kassai Thália Színház és a dunaszerdahelyi Epopteia Társulás Műhely lép színpadra, Kárpátaljáról pedig a beregszászi Magyar Drámai Színház. Az idei kisvárdai fesztiválon is lesznek bábelőadások a legfiatalabb nézőknek, illetve fellép Fábri Sándor színművész, valamint Mobilmánia-koncert várja a könnyűzene kedvelőit. A záróelőadáson, június 26-án a budapesti József Attila Színház művészei Ron Aldridge Csak kétszer vagy fiatal című darabját játsszák a Várszínházban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.