Fotó: Krónika
2007. december 13., 00:002007. december 13., 00:00
Összesen két hónapig tartottak Nagyvárad kora újkori várának ásatási munkálatai. Milyen leletek kerültek felszínre?
Az ásatás elsődleges célját, a geotechnikai vizsgálatokat november 15-ére befejeztük, ám ekkor már folytak a tárgyalások az ásatás vezetője, Adrian Andrei Rusu régészprofesszor és a nagyváradi polgármesteri hivatal illetékesei között, annak a kör alakú épületnek, rotondának a teljes feltárásáról, amelyet valójában az ásatás fordulópontjának nevezhetünk. Szerencsére a helyi hatóságokat sikerült meggyőzni a feltárandó épület fontosságáról és két hét haladékot kaptunk, illetve a feltárás költségvetését is sikerült ennek megfelelően kiegészíteni. Így újabb, az eddigieknél hosszabb szelvénnyel próbáltuk a teljes várépületet feltárni, azonban kiderült, hogy valójában egy jóval nagyobb épülettel kell számolnunk. Ennek csak az északi oldala kör alakú, déli oldalára ráépült a palota E szárnya. Elképzelhető, hogy egyike azon tíz bástyának, amely a középkori várhoz tartozott.
Milyen régészeti jelentőséggel bír a lelet?
Mind építészetileg, mind régészeti leletanyagában fontos épületről van szó. Emellett nem elhanyagolandó a többi eredmény: a fejedelmi palota pincéjében feltárt középkori épület alapjai, amelyek északról kapcsolódnak a középkori katedrálishoz, a második, 14. századi külső várfal feltárása a vár déli és keleti részén, valamint a különböző középkori és késő reneszánsz épületalapok, amelyeket ez a geológiai szondázás hozott először felszínre. Ahhoz, hogy teljes képet kapjunk ezekről a létesítményekről, jövőre folytatnunk kell az ásatást, hiszen a nagyváradi vár teljes területének kb. az öt százaléka táródott fel régészetileg. Nagyon nagy lemaradást kell behoznunk.
Mivel foglalkozik most az ott tevékenykedő csapat, milyen utómunkálatok folynak?
A projektben részt vevő csapat jelenleg az ásatás adatainak kiértékelésével, feldolgozásával foglalkozik. Ez már olyan munkálat, amelyet a sok hideg és sár után nyugodt körülmények között, irodában is el lehet végezni. Most kezdődött el az ásatás során előkerült leletek fényképezése, rajzolása és feldolgozása. Ez a folyamat a legtöbb esetben tovább tart, mint maga az ásatás, a leletek mennyiségétől és változatosságától függően. A feldolgozás révén lehetővé válik a régészeti leletek publikálása, hiszen rendkívül lényeges, hogy az ásatás eredményeiről a szakma és a nagyközönség is tudomást szerezzen.
Ezzel a projekttel még nem zárult le a vár körüli munka. Milyen további tervekre lehet számítani a vár körül? Mi lenne a legfontosabb a feltárás szempontjából?
Jövő tavasszal elkezdődik a geológiai szondázások második szakasza, emellett két nagyobb munkálatra számíthatunk: az egyik a vízvezetékrendszer és a csatornahálózat kiépítése, amely 1752 méter vezeték lefektetését foglalja magába. A másik az a jelenlegi járószint lesüllyesztése a 18. századi eredeti állapotra, és a felesleges földmennyiség eltávolítása. A behordott föld vastagsága helyenként eléri a két métert, de akad, ahol csupán tíz centiméter. Ezek a beavatkozások folyamatos régészeti felügyeletet igényelnek. Emellett szeretnénk folytatni a fentebb említett félköríves épület feltárását.
A munkálatok folytatásához jelentős anyagi háttérre van szükség. Ezt ki fogja biztosítani?
A munkálatok anyagi hátterét a nagyváradi önkormányzat biztosítja, amely hosszú távú, többéves terv keretében szeretné a vár teljes felújítását felvállalni. Jelenleg ennek a projektnek a bevezető fázisát jelentették az általunk elvégzett geológiai szondázások.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.