Fotó: Bartha László
2010. március 08., 10:052010. március 08., 10:05
„A Csokonai Színház évek óta egyik legfontosabb küldetésének tekinti, hogy minél nagyobb teret nyújtson a mai magyar drámaírók új alkotásainak, és a folyamatosan változó valóság legaktuálisabb lenyomatait egybegyűjtve a nézőknek megmutathassa: itt tartunk most, így látjuk magunkat és világunkat” – olvashatjuk a debreceni társulat honlapján Vidnyánszky Attila igazgató fesztiválbeharangozójában a negyedik alkalommal megrendezendő DESZKA (Drámaírók és Színházak Kerekasztala) Fesztiválról.
Az egyhetes programban nem csak színházi előadások szerepelnek, ezeket szakmai viták, elemzések, eszmecserék követik. A határon túli színházak közül idén egy újvidéki, egy szabadkai, valamint két marosvásárhelyi előadás is bemutatkozik a debreceni fesztiválon. A vásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata Závada Pál Bethlen című drámájával, a Yorick Stúdió pedig Gianina Cărbunariu tavaly ősszel bemutatott 20/20 című színművével ismerteti meg Debrecenben a közönséget és a szakmát.
„A Drámaírók és Színházak Kerekasztalának vezetősége dönti el, hogy a következő évadban kik válogatnak az előadásokból, a kiválasztottakat pedig meghívják a fesztiválra. Mispál Attila rendező nemrég éppen Győrffy András Jászai-díjas marosvásárhelyi színészről forgatott filmet Marosvásárhelyen, megnézte a Bethlent, és ő javasolta, hogy mi is szerepeljünk a fesztiválon” – vázolta lapunknak Závada Pál drámájának rendezője, a Tompa Miklós Társulat vezetője, Kövesdy István.
Bethlen című történelmi játékában Móricz Zsigmond Erdély című regénytrilógiája alapján kísérelte meg Závada Pál színpadra vinni a nagy fejedelem élettörténetét. A darab cselekménye két szálon halad: az egyik a politikai történésekre összpontosít, Báthori Gábor meggyilkolására, Bethlen Gábor fejedelemmé válására és az ezt követő politikai eseményekre, a másik Bethlen magánéletére, meghasonlására. Az előadást Marosvásárhelyen vegyes érzelmekkel fogadta a közönség: nem mindenki ért egyet a Závada-műben ábrázolt Bethlen-képpel, ezért Kövesdy István és a társulat számára érdekes tanulság lehet majd a debreceni fogadtatás.
„Bízom benne, hogy ott másképpen viszonyul az előadáshoz a nézőközönség. Itthon egyesek tévedés áldozatai, hiszen nem történelemóráról van szó, hanem egy irodalmi művet vittünk színpadra. Móricz műve is fikció, akárcsak Závada darabja, és ekként kell őket kezelni. Sajnos az előadásnak olyan visszhangja volt, amely a nézőket teljesen elbátortalanította, olyanynyira, hogy csak néhányszor játszottuk a darabot” – mondta el Kövesdy.
Bár a debreceni fesztivál elsősorban a kortárs magyar drámák bemutatását tűzte ki céljául, idén egy román szerző, Gianina Cărbunariu darabja is meghívást kapott. „Mi valójában bekérezkedtünk a fesztiválra. Úgy gondoltuk, hogy az 1990-es marosvásárhelyi események kerek évfordulóján fontos, hogy a téma minél nagyobb nyilvánosságot kapjon. A szervezők nyitottak voltak erre a kérésre, és meghívtak bennünket.
Debrecen is határ menti övezetben található, tehát ott is aktualitása lehet a nemzetiségek közötti viszonynak. Hadd tegyük hozzá, hogy az előadást az a megtiszteltetés érte, hogy a Pécsi Országos Színházi Találkozó válogatója, Fáy Miklós kritikus az évad 14 legjobb előadása közé sorolta a 20/20-t, így a Yorick Stúdió első alkalommal kerül be a POSZT (Pécsi Országos Színházi Találkozó) versenyprogramjába” – mondta el a Yorick Stúdió vezetője, Sebestyén Aba színművész. A debreceni fesztiválon egyébként bemutatják Visky András misztériumdrámáját, az Alkoholistákat az egri Gárdonyi Géza Színház előadásában, Szegvári Menyhért rendezésében.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.