2010. május 19., 15:162010. május 19., 15:16
Néhány percnek tűnt, de több mint másfél óráig tartott a Sam Newsome & Lucian Ban Ensemble hétfő esti kolozsvári fellépése. A Kolozsvári Állami Magyar Színházban öt világhírű, a kortárs dzsessz élvonalát képviselő zenész telt ház előtt mutatta be a The Romanian-American Jazz Suite című lemez anyagát, amelyen a kolozsvári születésű, New Yorkban élő zongorista, Lucian Ban kezdeményezésére közismert román népdalokat dolgoztak fel, olyan érdekes hangzású, nagyszerű fúziós dzsesszmuzsikát hozva létre, amelyet a közönség perceken át felállva tapsolt meg a koncert végén.
Lucian Ban nemcsak egyike a legnagyszerűbb román dzsesszzongoristáknak, de a nemzetközi kritika az utóbbi évtizedben New Yorkba érkezett legtehetségesebb zongoristák közé sorolja. Virtuóz zongorajátéka és Sam Newsome – akit a világ három legjobb szopránszaxofonosának egyikeként tartanak számon – technikás szólói olyan zenei csemegét jelentettek, hogy már a kettejük fellépése is elegendő lett volna a tökéletes élményhez. Minderre azonban még rásegített Ugonna Okegwo bőgős változatos basszusa, J. D. Allen tenorszaxofonos visszafogott, mégis erőt sugárzó játéka és Willard Dyson dobos ritmusa, mely egyik pillanatban diszkrét „háttérzörejként” épült be a remekül megkomponált zenébe, a másikban váratlanul kirobbanva fokozta az amúgy is velőig ható zene feszültségét.
Lucian Ban ismét bebizonyította szülővárosában, hogy méltó a világhírnévre, elképesztő gyorsaságú szólóiba a legváratlanabb pillanatokban iktatott szüneteket, egyedi játékát pedig váratlan „trükkökkel” tette még izgalmasabbá: hol lantként pengette kézzel a zongora húrjait, hol tenyerével fogta le azokat, érdekes koppanó hangzást csalva ki a hangszerből. Ha azonban versenyként fognánk fel a koncertet – bár egy ilyen alapossággal kidolgozott műsor esetében hiba lenne – talán mégis Sam Newsome lenne a győztes, akinek lenyűgöző szaxofonszólóit jutalmazta a legtöbb taps az est során. Kétséget kizáróan az est fénypontját jelentette Sam Newsome és Lucian Ban hangszereinek „párbeszéde”.
Newsome egyik dalban Ban zongorájába belehajolva játszott, a hangszer húrjaihoz egészen közel tartva szaxofonját, szólóját pedig a kolozsvári származású muzsikus felelgetése tette még egyedibbé. Végül a szopránszaxofon egyedül maradt, és egy percekig tartó lenyűgöző szólóval vette át az uralmat. Ezután következett Ugonna Okegwo és Willard Dyson duója: a dob-basszus páros ilyen érdekes hangzású elegyét élőben még nem hallottam: Willard Dyson, aki eddig inkább kísérte társait, most bemutatta, hányféleképpen lehet „bánni” a dobokkal, de bőgős társa sem kímélte hangszerét. A ráadásban már Willard Dyson irányításával a közönség is bekapcsolódott tapssal, varázslatos hangulatot teremtve.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.