2010. április 20., 09:232010. április 20., 09:23
A műfaj úttörőit a mai nagy nevettetők segítségével idézi meg a Hogy volt?! Extra. A Magyar Televízió új műsora csütörtök esténként 9 órától jelentkezik Gundel Takács Gáborral az m1-en.
A stand-up comedy műfaj nagyjaira való emlékezés az első, 1931-es hangos filmkabaréval, Nagy Endrével, Kellér Dezsővel és Brachfeld Siegfrieddel kezdődik. Az MTV archívumából származó, régi, ám ma is mosolyra fakasztó képkockákat Gundel Takács Gábor a stúdióban együtt nézte Nagy Bandó Andrással, Maksa Zoltánnal és a műfaj legnagyobb klasszisával, Sándor Györggyel. A három nevettető persze nem tudta megállni a felvételt csipkelődés nélkül, így az első adás nézői nemcsak a rég látott képsorokat élvezhetik, hanem a kifejezetten baráti légkörben zajlott beszélgetés perceit is. „A stúdióban világosítótól a kameramanig mindenki rázkódott a nevetéstől. És azt is érdekes volt látni, hogy a bejátszások közben az egészen fiatal kollégák ugyanúgy mosolyogtak Kellér Dezső viccein, mint az idősebbek” – mondta Nagy György felelős szerkesztő.
Az összesen hét adásban Gundel Takács Gábor olyan kiváló humoristákkal beszélget, mint Galla Miklós, Markos György, Maksa Zoltán, Nagy Bandó András, Nádas György és a szakma doyenje, Sándor György. „Mindannyian az ő köpönyegéből bújtunk elő” – vallja a Burda-térképről is feledhetetlenné vált Sándor Györgyről Maksa Zoltán. A szerkesztők nem feledkeztek meg az új generációról sem, többek között Kormos Anett, a Magyar Televízió Mondom a magamét című produkciójában felfedezett tehetség is közreműködik majd a Hogy volt?! Extra című műsorban.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.