2009. november 11., 09:582009. november 11., 09:58
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Prométheusz című előadásával zárult tegnap este Budapesten a november 1-jén kezdődött 4. Bárka Nemzetközi Színházi Fesztivál. A Bárka Színház 2006 óta megszervezett színházi találkozója minden év novemberében esedékes, a szervezők igyekeznek az illető év legjelentősebb európai előadásait meghívni a rendezvényre, amint fogalmaznak: „a kis költségvetésből inkább kevés, de jelentős produkciót”.
Idén a fesztivál főszenzációja a vilniusi Városi Színház Hamlet előadása volt, Oskaras Korsunovas rendezésében, de a meghívottak között szerepelt az Elledanse társulat is Pozsonyból, akik a 2008-as év legjobb szlovák előadását hozták el a fesztiválra (Canto Hondo). A budapesti közönség láthatta az egyik legjelentősebb lengyel rendező, Piotr Cieplak munkáját is, a Varsóból meghívott Montownia Társulat szöveg nélküli, élő zenére előadott Érzelmes darab négy színészre című előadását. Szintén Lengyelországból érkezett a bydgoszczi Teatr Polski, mely a képzőművész-rendező, Pawel Wodzinski radikális újragondolásában állította színre Krasinski hitvitázó drámáját, az Istentelen komédiát.
A külföldi meghívottak mellett magyar résztvevők is gazdagították a programot, az első napon Ladányi Andrea rendező társulata mutatta be a Gasztrobalett című előadást, és idén sem maradtak el a bárkás előadások. A fesztiválprogramot minden este szakmai beszélgetések kísérték, emellett sor került Lévai Balázs Dob+Basszus című zenei tévéműsorának felvételére is, melynek vendége a Csík Zenekar volt, koncertezett a Firkin zenekar, emellett Garamvári Gábor fotókiállítása is megtekinthető volt a fesztivál idején.
A temesvári társulat előadása a tavalyi évad nagy sikerű mozgásszínházi produkciója, melyet Katona Gábor rendező-koreográfus vitt színre. A darab és az előadás Aiszkhülosz, Gide, Shelley, Claude Aveline és Franz Hodjak művei alapján készült Gyulay Eszter dramaturg közreműködésével. A zenés-táncos előadás történetmesélése nem lineáris, párhuzamosan futó történetszálakból építkezik, a történetet a színészek több szereplő perspektívájából is bemutatják.
A fesztivál szervezői idén az élő zenét is felhasználó mozgás- és táncszínházi előadások jelentősebb képviselőit igyekeztek meghívni rendezvényükre, így kerülhetett a meghívottak listájára a Csiky Gergely Színház társulata is.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.