Fotó: Bartha László
2010. február 26., 10:232010. február 26., 10:23
David Zinder a Tel-Aviv-i Egyetem emeritus professzora, a Mihail Csehov (a drámaíró Csehov unokaöcscse) által kidolgozott színészvezetési technika mesterszintű oktatója, nemzetközileg elismert rendező, aki 2002 óta Romániában is dolgozik: eddig háromszor rendezett a Kolozsvári Állami Magyar Színházban és egy alkalommal a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban.
A tegnapi sajtótájékoztatón David Zinder elmondta: 2000-ben egy belfasti színházi kollokviumon találkozott Tompa Gáborral, aki meghívta Kolozsvárra, majd Bocsárdi László meghívására rendezett Sepsiszentgyörgyön. „Azért szeretek Erdélyben rendezni, mert a színházak nagyon nyitottak a kísérletezésre. Izraelben a társulatok 90 százaléka bulvárelőadásokat játszik, és elképzelhetetlen, hogy egy nagy befogadó képességű színházban olyan előadást hozzunk létre, ahol csak hetven nézőt fogad be a rendező.
Ezt Kolozsváron megtehettem, és ezért hálás vagyok Tompának” – mondta. Mihail Csehovval kapcsolatban megemlítette: 1928-ban elhagyta a Szovjetuniót, sokat utazott, Európában dolgozott, majd az USA-ban telepedett le, Hollywoodban hunyt el 1953-ban. Többek között Marilyn Monroe-t, Clark Gable-t és Jack Nicholsont is tanította. A Krónika kérdésére, hogy miben áll a technikája, amelynek Zinder a folytatója, a rendező elmondta: arra ösztönzi a színészeket, hogy használják a fantáziájukat.
„Csehov azt hangsúlyozta, hogy a színészek személyes tapasztalatai korlátozottak, nem hagyatkozhatnak csak arra, amit megismertek. Én is arra kérem a színészeket, hogy hagyják szárnyalni a képzeletüket” – tette hozzá. Elmondta, hogy formabontó módon vitte színre Pirandello ismert színművét: beiktatott egy új szereplőt, az Alkotót, aki bekerül egy összeszokott társulathoz, kísérletezni kezd, és a kísérlet rosszul sül el. A rendező munkatársa Csép Zoltán volt. A bemutatóra vasárnap este fél 8-tól kerül sor.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.