2010. január 06., 09:212010. január 06., 09:21
Első ízben rendezi meg a budapesti Thália Színház a Határtalan Színházi Szemlét, mely a szervezők megfogalmazása szerint „koncentrált formában kívánja bemutatni a határon túli színházak munkáját”.
„Új, bár nem előzmények nélküli bemutatkozási lehetőséget kínál a Thália Színház a határon túli magyar társulatoknak: 2010 januárjában első ízben rendezi meg a Határtalan Színházi Szemlét, amelyre a Magyar Színházak XXI. Kisvárdai Fesztiválján, 2009 júniusában sikert aratott előadások közül hármat hívott meg. Ezek mind olyan produkciók, amelyek eddig még nem vendégszerepeltek Budapesten” – olvasható a színház honlapján.
A szervezők fő célja, hogy felhívják a magyar főváros figyelmét a határon túli színházakra, megmutassák, hogy ezek között is vannak igen jó társulatok, előadások.
A szemle első napján, ma este, a budapesti intézmény a kassai Thália Színházat látja vendégül, melynek társulata Korognai Károly rendezésében mutatja be Edmund Rostand Cyrano de Bergerac című darabját, amely a tavalyi kisvárdai fesztiválon a közönségdíjat és a legjobb szórakoztató előadásért járó díjat kapta meg.
A második napon, holnap este, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház adja elő 2008/2009-es évadjának nagy sikerű előadását, az Amor omniát, amely a Thália Színház különdíját nyerte el Kisvárdán. A budapesti szereplést követően egyébként a bolgár rendezőpáros, Peter Pasov és Zeni Pasova által színre vitt produkciót a tatabányai Jászai Mari Színház is vendégül látja január 8-án.
A harmadik, utolsó napon, szombat este a marosvásárhelyi Yorick Stúdió mutatja be Gianina Cărbunariu darabját, a Stop the Tempót. A Sebestyén Aba rendezte háromszereplős produkció szintén elismerésben részesült Kisvárdán.
A jelenleg háromnapos új fesztivált a szervezők a jövőben hatnaposra szeretnék bővíteni, kísérőprogramok gyanánt pedig konferenciák, közönségtalálkozók, könyvbemutatók és kiállítások szolgálnának majd.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.