2010. május 20., 09:332010. május 20., 09:33
A szervezők, a három székely megye közgyűlése, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, valamint a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ idén márciusban hagyományos és kísérleti grafika kategóriában hirdettek versenyt, amelyre az elmúlt öt évben készült alkotásokkal nevezhettek be hazai és külföldi képzőművészek.
A kiírásra közel hétszáz alkotással tizenegy országból neveztek be képzőművészek, a zsűri 245-öt válogatott be a vándorkiállításra, és mintegy hetvenet a biennále katalógusába. Kedden este a Gyárfás Jenő Képtárban, a kiállítás megnyitóján Vargha Mihály elmondta: a grafikai szemle méltó Baász Imre hagyatékához.
A Székely Nemzeti Múzeum igazgatója emlékeztetett, a nyolcvanas évektől Sepsiszentgyörgy Románia egyik legfontosabb avantgárd művészeti központja volt, a Baász által kezdeményezett Medium-kiállítások, majd az Etna Alapítvány által szervezett AnnART Fesztivál Európa művészeit mozgósította.
Az első grafikai biennále egyszerre hagyományőrző és hagyományteremtő – hangsúlyozta Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter, a rendezvény fővédnöke.
„Székelyföldön a képzőművészetnek nemcsak hagyománya, de jelene és jövője is van – ezt bizonyítja ez a rendezvény” – fogalmazott. Kelemen Hunor elmondta: a művészetnek nincs köze a politikához, mégis akadt román politikus, aki a Székelyföldi Grafikai Biennále fővédnökségét vállaló kulturális miniszter lemondását kérte.
„A kiírásra beérkező alkotások több mint felét nem Erdélyből, sőt mégcsak nem is Romániából küldték be, hanem olyan országokból, ahol talán nem is hallottak a Székelyföldről, ez azt bizonyítja, hogy a képzőművészet univerzális nyelvének a politika nem szabhat határt, és Székelyföld a képzőművészeten keresztül is meg tudja teremteni identitását” – mondta Kelemen Hunor.
A díjazottak kilétére csak a tárlatmegnyitót követően, a Tamási Áron Színházban tartott díjátadó gálán derült fény. A Vegyépszer Zrt. által felajánlott kétezer eurós fődíjat a budapesti Fürjesi Csaba kapta Születés című alkotásáért. A három megye önkormányzata ezer-ezer eurót ajánlott fel, a Maros megyei közgyűlés díját a kolozsvári Cristian Opriş, a Hargita megyeit a csíkszeredai Léstyán Csaba, a háromszéki önkormányzatét a budapesti Daradics Árpád vehette át.
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ hat különdíját – grafikai alkotótáborba szóló meghívásokat – Siklódy Ferenc (Csíkszereda), Ljubomir Atanaszov Krasztev (Ruse, Bulgária), Elena Marinoszian (Plovdiv, Bulgária), Stoian Gabriel (Kolozsvár), Szép Veronika (Budakalász), Câmpean Tudor (Kolozsvár) nyerték. A kiválasztott alkotások még két hétig tekinthetők meg Sepsiszentgyörgyön, majd Csíkszeredában és Marosvásárhelyen állítják ki. A díjátadó ünnepség Harry Tavitian és Cserey Csaba fergeteges dzsesszkoncertjével zárult.
A művelődési intézményekben dolgozók egy része valószínűleg más munkalehetőség után néz, miután 25 százalékkal csökkentik a fizetéseket – mondta kedden este Sepsiszentgyörgyön Kelemen Hunor. A miniszter ugyanakkor kifejtette, abban bízik, az emberek megértik, hogy nehéz idők járnak, és a megfutamodás nem a legjobb megoldás. „Remélem, jövőre helyreáll a gazdasági és pénzügyi helyzet – mondta Kelemen. – A kulturális intézmények esetében korlátoltak a lehetőségek, hiszen nem lehet kevesebb művészt foglalkoztatni a filharmóniában vagy a balettkarban, a fizetéseket fogjuk csökkenteni, nem a létszámot.” A miniszter ugyanakkor elmondta: szeretnék, ha a szerencsejátékokból származó adók 2 százalékát a művelődési minisztérium kapná meg. Ebben az ügyben már zajlanak a tárgyalások a pénzügyminisztériummal, ha idén sikerül ezt elfogadtatni, akkor jövő évtől életbe léphet a jogszabály, ez évi tízmillió eurót jelentene a tárcának, amivel a kortárs művészetet és a jelenleginél több műemlék restaurálását tudnák támogatni. |
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.