2009. december 02., 10:332009. december 02., 10:33
Az ünnepelt, Marosvásárhely díszpolgára, korát meghazudtoló elevenséggel maga is többször dalra fakadt a helyi Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület által megszervezett többórás ünnepségen.
A Magyarországon élő művésznőt Kilyén Ilka színművész szólította színpadra, majd életéről, munkásságáról kérdezte, a beszélgetést pedig a meghívottak fellépései szakították meg időről időre. A vásárhelyi születésű Tóth Erzsébet Kolozsváron szerzett színészi diplomát, majd a vásárhelyi Székely Színházban dolgozott. Az ünnepi est során elmondta: édesapja karmester volt, édesanyja műkedvelő énekes, így vérében van a zene szeretete.
„A család sokszor muzsikált együtt, öcsém trombitán játszott” – mesélte. A színművészeti egyetemen Senkálszky Endrétől, Kovács Györgytől, Szabó Ernőtől tanulta a színjátszást, és azt, hogy „a színház a művészetek temploma”. 1958-ban csatlakozott a Székely Népi Együtteshez. „Hajdú Zoltán költő és Sütő András annak idején sokat tett azért, hogy az együttes létrejöhessen” – jegyezte meg a művésznő. 1985-ig a Székely Népi Együttes, majd a Maros Együttes tagja volt.
Ez idő alatt a marosvásárhelyi és bukaresti rádióstúdió állandó munkatársa volt, televízióban is szerepelt. Több kislemeze és egy nagylemeze jelent meg. Magyarországon kívül számos államban: Jugoszláviában, Ausztriában, Németországban, Kanadában, Ukrajnában, Szlovákiában, Svájcban, Mongóliában, Koreában, Kínában Oroszországban, az Amerikai Egyesült Államokban is fellépett, magyar népdalokat énekelt, leginkább a távoli tájakon élő, kisebb-nagyobb magyar közösségeknek.
Az ünnepi est során a művésznőt többek között a Maros Megyei Tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke is köszöntötte, majd oklevelet adott át neki, munkája elismeréseképpen. Az egykori pályatársak közül jelen volt a szintén nyolcvanéves Birtalan Judit zenetanár, karmester, aki a Székely Népi Együttes alapító tagja volt. Tóth Böske az ő zongorakísértével is énekelt. Birtalan Judit, férje, Birtalan József zeneszerző, Bács Ferenc színművész – akárcsak az ünnepelt – immár Magyarországon élnek, onnan tértek haza ez alkalommal.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.