A Székelyföldi Grafikai Biennálé világszinten számontartott szakmai megmérettetés
Fotó: Székelyföldi Grafikai Biennálé/ Facebook
Minden eddiginél több, csaknem ezer művész jelentkezett a 8. Székelyföldi Grafikai Biennáléra – tájékoztattak a szervezők.
2024. április 18., 09:292024. április 18., 09:29
A kilenc hetes pályázási időszak alatt 926 művész küldött be összesen 2046 pályaművet a világ 68 országából – írták közleményükben, hozzátéve: elmondható, hogy a Székelyföldi Grafikai Biennálé világszinten számontartott szakmai megmérettetés, a részvétel pedig presztízsértékű a művészek körében.
A többi online formában elérhetővé válik a biennálé honlapján, a kiállításokon pedig elektronikus formában, kijelzőkön lesznek láthatók.
A 8. Székelyföldi Grafikai Biennáléra március 30-án zárult a nevezés, a zsűrizés első szakasza április 8–14. között zajlott.
A zsűrit Ciprian N. Isac bukaresti grafikus, Erőss István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Tolnay Imre képzőművész, egyetemi tanár, Gyenes Gábor képzőművész, egyetemi adjunktus, Bordás Beáta művészettörténész, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ vezetője, Filep Norbert képzőművész és Ferencz S. Apor képzőművész, a biennálé kurátora alkotja.
A kiírásban rámutatnak: az utóbbi években a világban zajló számos geopolitikai történés és ökológiai jelenség arra késztet, hogy komolyabb vizsgálat alá helyezzük a kollektív jelen- és jövőképünket.
„Megvizsgáljuk, hogy mi történik akkor, amikor egy viszonylagos társadalmi, politikai vagy természeti egyensúly megbillen. (…) Ugyanilyen fontos kérdés az egyéni lélek belső kiegyensúlyozott, nyugodt állapota vagy annak hiánya is” – áll a kiírásban.
Ezt megelőzően kiállítás nyílik a 2022-ben fődíjas Nastazja Ciupa lengyel művész alkotásaiból, és számos kísérő rendezvényt is tartanak.
A biennálé Kovászna, Hargita és Maros megye önkormányzatai, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a Csíki Székely Múzeum, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, valamint a Maros Megyei Múzeum közös szervezésében valósul meg.
A Székelyföldi Grafikai Biennálé (G7) a grafikusi szakma jelentős nemzetközi fórumává vált, ami kiderül a biennálé idei felhívására beérkezett pályaművek mennyiségéből és minőségéből – közölték a szervezők.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!