Rendhagyó, barátságos kamarakiállítás nyílt Kolozsváron A mi szent szemetünk címmel a belvárosi Kaja Tanya vendéglőben.
2014. november 07., 14:412014. november 07., 14:41
Szabó András, a képek alkotója lapunknak úgy nyilatkozott: kötetlen, családias hangulatban szerette volna bemutatni fotóit, ezért is választotta helyszínnek az otthonos vendéglőt. A művész a tárlat ajánlójában úgy fogalmazott: „A kiállított képek nyugodt elmélkedésre hívnak mindazokról a dolgokról, amelyekkel elindulunk, és amelyeket életünk során gyűjtünk össze”.
Kérdésünkre Szabó elmondta: amikor a tárlaton szereplő képek közül az elsőt elkészítette, úgy érezte, hogy kell még néhány hasonló felvételt készítenie.
„Olyan embereket ábrázolnak a képek, akik rendelkeznek valamilyen eszközzel, amelylyel szemetet szednek össze vagy szállítanak. Az egyik képen egy kartongyűjtő ember látható, amint épp a szekerével jár a Főtér körül, de ott van a kolozsváriak körében híres Lukács Robi is, aki egyfajta kiskereskedő. Valójában mind valamilyen formában a szeméttel foglalkoznak: az utcaseprő összesepri a szemetet, a kartonos összegyűjti a már szemétnek nyilvánított kartont és papírt, és aztán eladja, újrahasznosítja. Robi új tárgyakat árul, de valamikor azokból is szemét lesz. A mobilitást sugalló kerekek és a szemét a közös a tárlat képeiben, míg az utolsó kép inkább tájképnek mondható” – mondta a fotós.
Kérdésünkre elmondta: az első kép alanya, az utcaseprő figurája ihlette meg. „Nagyon pozitív figura ez az utcaseprő. Sokszor látom a ház előtt elmenni, esőben, hóban, télen, nyáron söpri az utcát és mindig nagyon jó kedvű, úgy köszön, mintha a legnagyszerűbb és legkényelmesebb munkát végezné” – magyarázta.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
szóljon hozzá!