2011. június 26., 11:302011. június 26., 11:30
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által felajánlott további díjakat megosztva ítélték oda a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Urbán András Társulata által játszott A kisinyovi rózsa, valamint a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata által bemutatott Platonov című előadásnak. A szaktárca emellett Életmű-díjban részesítette Banka Líviát, az Újvidéki Színház, illetve Czintos Józsefet, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészét.
A június 17-én kezdődött színházi ünnepen tizennyolc határon túli teátrum színtársulatának mintegy negyven előadását láthatta a közönség. A művészek két helyszínen, a Művészetek Házában és a Várszínház deszkáin adtak számot tudásukról nemritkán éjszakába nyúlóan, mivel az idei fesztivál előadásait a hagyományoktól kissé eltérően, főként délután és késő éjjel rendezték meg.
A záróünnepségen Elekes Botond, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkárának kabinetfőnöke és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Tasnádi Csaba, a zsűri elnöke beszédében utalt arra, hogy a kisvárdai fesztivál fontos találkozási pont a határokon túl, magyar nyelven játszó színházi szakma számára. Az előadások kapcsán kiemelte: 2011-ben a klasszikusok mellett elsősorban a magyar kortárs szerzők darabjai szerepeltek a repertoáron.
A zsűri a fentiek mellett több más kategóriákban is elismerte a társulatok munkáit: Kisvárda város díját a Vajdasági Tanyaszínház A falu rossza című, míg a közönségét a csíkszeredai Csíki Játékszín Finito című előadása kapta. A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott legjobb alakítás díjában a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház A velencei kalmár című előadásában Shylock szerepéért Szakács Lászlót, illetve a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Platonov című darabjában Trileckíj megformálásáért László Csabát jutalmazták.
A legígéretesebb fiatal színész számára alapított Teplánszky Kati-díjat a szakmai zsűri döntése alapján a Finito és a Csókos asszony című előadásában nyújtott alakításáért Benedek Ágnes, a Csíki Játékszín művésze kapta. A Várszínház és Művészetek Háza egyéni elismerésében a komáromi Jókai Színház Cseresznyéskert előadásából Bandor Éva, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház A kisinyovi rózsa darabjából Mészáros Árpád színművész, illetve a Finito látványvilágáért Adriana Grand díszlet- és jelmeztervező részesült. A közönség zsűrije a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Portugál című előadásában játszó Barabás Árpádot is díjazta.
A díjátadót követően az Orlai Produkciós Iroda: Esőember (Rain Man) darabjával zárult a Magyar Színházak XXIII. Kisvárdai Fesztiváljának idei programsorozata.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
szóljon hozzá!