A megszorítások ellenére sikeres, gyümölcsöző évadot tudhat maga mögött a marosvásárhelyi társulat
Fotó: Tompa Miklós Társulat/ Bereczky Sándor
Bár kihívások elé állította a világjárvány, szakmailag előremutató évadot zárt a hétvégén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata. A teátrum 9 bemutatót és számos előadást tartott, a nyárra gyulai vendégszereplést és a gyergyói társulattal közös bemutatót tervez.
2021. július 06., 08:242021. július 06., 08:24
A pandémia okozta nehézségek ellenére kihívásokkal teli, termékeny, szakmailag előremutató időszakként zárta le a 2020/2021-es színházi évadot a hétvégén a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata – közölte a teátrum.
Az idei évad repertoárját egy új, a gyerekközönséget is megszólító előadás-sorozat gazdagította: a társulat a Pacsirtaszó gyűjtőnéven népszerűvé vált gyerekműsorával 12 tematikus produkcióval örvendeztette meg a legfiatalabb nézőit.
Az évad során kísérő rendezvények – online könyvvásár, jeles napok megünneplései, kiállítások, kulisszajárások – is gazdagították a programkínálatot, amelyekre a megszorítások ellenére a visszatérő közönség mellett számos új érdeklődő is érkezett. A társulat a magyar költészet napja alkalmából a Látó szépirodalmi folyóirattal együttműködve Írd meg magad! címen költészeti versennyel szólította meg az erdélyi középiskolásokat. A színészek egy része idén újabb műfajban is kipróbálhatta magát: a márciusban bemutatott Egy római tragédia című évfordulós előadásban zenekarként is fölléptek.
Az évadzáró gyűlésen Keresztes Attila művészeti igazgató az elmúlt évad alkotói tevékenységeit kiértékelve megjegyezte: bár a pandémia a művészi munkával szemben eddig nem ismert akadályokat állított föl, ennek leküzdéséhez elengedhetetlen fontosságú volt a társulaton belüli felelősségteljes munka, a fokozott egymásra figyelés, amely a társulatot, mint alkotói közösséget, még inkább megerősítette. Gáspárik Attila vezérigazgató a színház elmúlt tíz évére reflektálva elmondta, a tudatos és következetes szakmai építkezésnek hű tükre az elmúlt években elért kimagasló eredmények és szakmai sikerek sorozata, és ez a munka reményei szerint az elkövetkező időszakban is tovább gyümölcsözik.
Az idei évad végén több tagjától is ünnepélyesen elbúcsúzott a társulat: Lőrincz Ágnes és Kilyén László színművészek nyugdíjba vonulnak, Bíró József pedig a következő évadtól a Kolozsvári Állami Magyar Színháznál folytatja színészi pályafutását.
A színház köszönetet mondott a nézőknek odaadó támogatásukért, a rendhagyó időszak alatt tanúsított türelmükért, színházszeretetükért.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!