Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Lezárta idei évadát a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a teátrum. A szerdai évadzáró gyűlésen Tompa Gábor igazgató összegezte az elmúlt évadot.
2021. július 14., 17:392021. július 14., 17:39
2021. július 14., 20:382021. július 14., 20:38
Mint mondta, hogy a világjárvány miatt nehéz évadon van túl az intézmény, de ennek ellenére a színház működése egy pillanatra sem állt le, a társulat folyamatosan dolgozott, új előadások születtek abban a periódusban is, amikor a színház nem fogadhatott nézőket, ugyanakkor a közönség számos előadást nézhetett meg ingyenesen online.
A járványügyi korlátozások nyomán az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál 7. kiadására is rendhagyó módon, online került sor. A 2020. november 19–29. között lezajlott eseményen 34 előadás felvételét lehetett megnézni, ezeket 35 944-en követték a világ ötvennégy országából. A színházi világnapot két korábbi előadás levetítésével ünnepelte a színház: Mihai Măniuţiu 2003-as rendezése, a Doktor Faustus tragikus históriája és Mihail Bulgakov drámája, a Képmutatók cselszövése volt látható, amelyet Tompa Gábor 1995-ben állított színpadra. Az előadásokkal a 2021-ben Kossuth-díjjal kitüntetett Csíky Andrást, a kolozsvári színház örökös tagját is köszöntötte a társulat.
A színház kezdeményezésére és közreműködésével, valamint az Erdélyi Magyar Írók Ligájának és az Erdélyi Magyar Televíziónak az együttműködésével januárban Alter-Tanterv címmel tizenhárom részes kulturális sorozat indult az ETV-ben elsősorban középiskolások számára. A műsor keretében ismert költők, írók, irodalomtörténészek, irodalomkritikusok egy izgalmas időutazás során közelítették meg a magyar irodalom különböző korszakait. Az Alter-Tantervnek az volt a célja, hogy teret biztosítson a magyar irodalom középiskolai tantervének tágabb, új perspektívákból történő megközelítésére, kedvet teremteni az ifjabb és idősebb generációknak arra, hogy olvassanak, verset, prózát, drámát, és így gazdagodjanak mindazzal, amit a magyar irodalom ajándékozott nekünk az évszázadok során. A műsorok visszanézhetőek az Erdély TV YouTube-csatornáján, a Színház honlapján az Edukatív menüpontnál, és a Színház Facebook-oldalán. A műsor főtámogatója a Communitas Alapítvány volt.
Silviu Purcărete és Andrei Șerban is rendez a jövő évadban
A színház a 2020/2021-es évadban három bemutatót tudott megtartani. A Gyulai Várszínházzal koprodukcióban készült, Visky András Pornó – Feleségem története című dokumentumjátékát Árkosi Árpád rendezésében rendhagyó körülmények között, a Szamos-parton láthatta először a kolozsvári közönség. A májusi újranyitást követően a George Orwell regénye alapján készült Állatfarm musical ősbemutatójára került sor Puskás Zoltán rendezésében, majd július 10-én az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Rómeó és Júlia előadás premierjével zárult az idei évad bemutatóinak sora.
A kolozsvári előadásokon kívül fesztiválon és turnén is részt vett a kolozsvári társulat. A Pornó – Feleségem története című előadást júniusban Nagykárolyban és Zilahon láthatta a közönség. A Nóra részt vett a Magyar Színházak 33. Kisvárdai Fesztiváljának a versenyprogramjában, ahol Botond Nagy az Emberi Erőforrások Minisztériuma legjobb rendezésért járó díját (ex aequo) érdemelte ki.
Tompa Hamletet rendez, Vecsei H. Miklóssal a főszerepben
Az augusztusban induló 229. évadban olyan neves rendezők érkeznek a kolozsvári színházhoz, mint Yuri Kordonsky, Silviu Purcărete, Andrei Șerban, Bocsárdi László, de ifj. Vidnyánszky Attila is újra együtt dolgozik majd a kolozsvári társulattal. Tompa Gábor a 2021/2022-es évadban William Shakespeare Hamlet című tragédiáját állítja színpadra Vecsei H. Miklóssal a címszerepben, míg Sinkó Ferenc egy kortárs német drámát, a Seymourt rendezi a színház stúdiótermében.
A következő évadban kezdetét veszi az Európai Színházi Unió Katasztrófa elnevezésű nemzetközi projektje 15 európai színház részvételével. A projekt célja, hogy az antik görög drámákból kiindulva, olyan nemzetközi koprodukciók szülessenek, amelyek egyrészt a hagyomány és az emlékezet talaján állva, másrészt a nyelvi és kulturális sokszínűség jegyében újragondolják a közös európai múltat és jövőt. Tompa Gábor rendezésében a Kolozsvári Állami Magyar Színház a konstancai Állami Színházzal és a ljubljanai Szlovén Nemzeti Színházzal együttműködésben egy négynyelvű előadást hoz létre, Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusz című tragédiája és Samuel Beckett Katasztrófa című drámája alapján.
A 2021/2022-es évad első bemutatójára szeptember 1-jén kerül sor: A. P. Csehov Cseresznyéskert című színművét Yuri Kordonsky rendezésében láthatják a nézők. Az augusztusi és a szeptemberi előadásokra jegyek augusztus 15-ig online vásárolhatóak a www.biletmaster.ro weboldalon, majd augusztus 16-tól a színház jegypénztárában is lehet jegyeket váltani.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!