Röhrig Géza, a Saul fia című Oscar-díjas magyar film főszereplője is a filmnapok meghívottja
Fotó: Magyar Film és Média Intézet
Nemcsak szakmabelieknek, hanem a nagyközönségnek is szólnak a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) márciustól működő Magyar Film és Média Intézete által első ízben szervezett, ma kezdődő Film és Média Napjai.
2021. május 13., 10:132021. május 13., 10:13
Csibi László filmrendező, intézményvezető, egyetemi oktató megkeresésünkre elmondta, az online rendezvényre bárkit szívesen látnak, az volt a céljuk, hogy ha már sikerült létrehozni az önálló intézetet, akkor terjesszék ki tevékenységüket, nagyobb perspektívában gondolkodjanak, ne csak a tanórák megtartásában.
Az esemény online formában, Zoom-felületen, élőben követhető lesz a Magyar Film és Média Intézet Facebook-oldalán.
„Elsősorban a diákjainkat szólítjuk meg a rendezvénnyel, de nemcsak őket, hanem mindenkit, aki érdeklődik az iránt, hogy az intézetnek, a szaknak mi a tevékenysége. A jövendőbeli diákoknak is szól, de bárkinek, aki érdeklődik a film, fényképezés és a média világa iránt” – mondta Csibi László.
Arra is kitért,
„Fontosnak tartjuk, hogy kicsit a közösségünket is „összerázzuk”, a valamikori és jelenlegi diákok megismerkedjenek egymással, ezért arra gondoltuk, hogy a volt diákjaink közül is megszólítunk néhányat, akik arról beszélnek majd, mi történt velük azóta, hogy elvégezték az egyetemet” – mondta Csibi László.
A BBTE film, fotó, média szakja 2008 óta létezik, egy közös intézet keretében működött a magyar és román tagozat, idén márciustól vált önállóvá a Magyar Film és Média Intézet. „Az intézeti önrendelkezésnek az a formája, amikor kezünkbe vehetjük a döntéseket, bővítés, fejlesztés szempontjából is sokat számít” – mondta Csibi.
Munkaerőpiaci eligazítás
„Az nem elég, hogy nagy kedvvel, tehetséggel, lendülettel induljanak el a végzettek, azt is tudniuk kell, hogyan próbálják meg felépíteni a karrierjüket. A BBTE egyébként is nagyobb hangsúlyt szeretne arra fektetni, hogy vállalkozói ismeretekkel is rendelkezzenek a diákok. Ez a beszélgetés azoknak is hasznos lehet, akik nem a mi szakunk diákjai” – mondta Csibi. Hozzátette, fontosnak tartják, hogy a diákokat felkészítsék arra, hogy miután elvégzik az egyetemet, mivel szembesülnek a munkaerőpiacon, milyen elvárásoknak kell megfelelniük. Arra is kitért, a programban szerepel az úgynevezett Showreel-szemle is: az eddig elkészült vizsgafilmekből a vágásra és hangszerkesztésre szakosodott végzősök új filmeket vágtak össze, ezek az alkotásoknak versenyeztek.
A középiskolásokat megszólító fotóversenyt is meghirdetett az intézet, nemcsak azokat a középiskolásokat, akik érdeklődnek a fotózás, a művészetek iránt, hanem akik esetleg a BBTE film szakára felvételiznének. Ennek a versenynek is most hirdetik ki az eredményeit.
– sorolta az intézményvezető.
Dorel Găină fotóművész közös műhelymunkát tart a diákokkal, így nemcsak az online térben zajlanak majd a médianapok. „Másfél éve online térbe kényszerültünk, és próbáltuk megkeresni ennek a jó oldalát. Például az is jó, hogy meg tudunk szólítani és hívni a Film és Média Napok keretében New Yorkból egy vendéget, Röhrig Gézát, a Saul fia című Oscar-díjas magyar film főszereplőjét” – mondta az intézményvezető. A rendezvény vendége lesz még többek közt Reisz Gábor magyarországi filmrendező, akinek a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan, valamint a Rossz versek című alkotását a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Fesztiválon (TIFF) is bemutatták. Részletek az intézet Facebook-oldalán találhatóak.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!