A Maros megyei Magyarfülpös templomának 1642-es kazettáiból kevés maradt meg, rajz alapján rekonstruálták
Fotó: Hagyományok Háza
Ament Éva bútorfestő, a budapesti Hagyományok Háza oktatója arról számolt be, hogy két erdélyi templom régi kazettás mennyezetét rekonstruálták idén: a Kolozs megyei Magyarókerekén és a Maros megyei Magyarfülpös templomában végeztek munkálatokat tanítványaival együtt.
2023. január 02., 19:052023. január 02., 19:05
Két erdélyi istenháza régi mennyezetének rekonstrukciója készült el 2022-ben. A Kolozs megyei Magyarókerekén és a Maros megyei Magyarfülpös templomában folytattak munkálatokat, amelyekről Ament Éva bútorfestő, a budapesti Hagyományok Háza oktatója nyújtott tájékoztatást.
Ennek előzménye, hogy Válaszúton rendszeresen tanítok bútorfestőket, így már kialakult egy hozzáértő csapat, aminek tagjaival szinte »kampányszerűen« festünk meg egy-egy mennyezetet” – mondta el Ament Éva.
egy szponzor segítségével viszont két táborban – a békéscsabaiban és a válaszútiban – már a feladatra koncentrálhattak.
A Kolozs megyei Magyarókerekén található templom kazettáit alapos kutatás után festették újra
Fotó: Hagyományok Háza
„Természetesen némi kutatómunka és alapos előkészítés előzte meg a konkrét munkát. A végeredmény húsz ember keze munkáját dicséri, azonos nyelvet beszéltünk, hiszen mindegyikük a tanítványom volt. Az elkészült anyagot átszállítottuk Magyarókerekére, az utómunkák során még kiegészítő táblákat, szegélyléceket, takaróléceket készítettünk” – tette hozzá a bútorfestő. Azt is elmondta, hogy az ötvenöt kazettából álló mennyezetet december 4-én avatták fel, az ünnepséget Kató Béla református püspök is megtisztelte jelenlétével. A magyarfülpösi rekonstrukciót az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kezdeményezte.
„Az 1642-ben épült mennyezetet festettük újra, hiszen az eredeti kazetták nagy része egy vihar következtében – a tetővel együtt – semmisült meg. Csupán öt eredeti kazetta állt rendelkezésünkre, ezeket több mint száz éve adták el a budapesti Iparművészeti Múzeumnak, majd a Néprajzi Múzeumba kerültek” – ecsetelte Ament Éva. Azt is kifejtette, hogy jelenleg a darabok a sárospataki Rákóczi Múzeumban láthatók. E kiállított tárgyakat a Néprajzi Múzeum tizenegy másik kazettával egészítette ki, de ezek eredete nem igazolt.
„Munkánk során még egy 1896-os – egy kántortanító által készített – tusrajzra támaszkodhattunk. Az engedélyek beszerzése után látogattam el Sárospatakra, ahol már színkódokat is kikeverhettem. Visszafogott színeket regisztrálhattam, s munkánk során törekedtünk az eredeti árnyalatok visszaadására” – fejtette ki a bútorfestő.
„Még nem tudjuk, hogy ezek a kazetták mikor kerülnek helyükre, mivel az Árpád-kori templom kiemelt műemlék tetőzetét nem régen újították fel, s régészeti munkákat is folyamatosan végeztek az istenházában. A tiszteletes úr nagyon lelkesen támogatott minket, s a helyszínt is ő biztosította munkánkhoz” – fogalmazott a szakember. Azt mondta, különleges élményt jelentett számukra, hogy abban a faluban dolgozhattak, ahol a kazetták végleges helyükre kerülnek, s a gyülekezettel is találkozhattak.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!