Fotó: Facebook/Erdélyi Múzeum-Egyesület Kolozsvár
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) idén videokonferenciákkal ünnepli a magyar tudomány napját, amelyre 16 online rendezvénnyel, 17 könyvbemutatóval és két kerekasztal-beszélgetéssel készülnek – közölte hétfőn az erdélyi magyar tudományos élet szervezését vállaló civil szervezet.
2020. november 16., 18:072020. november 16., 18:07
A hagyományosan két részből álló fórumon a pénteki nyitónapon plenáris előadások hangzanak el a tudomány időszerű kérdéseiről, a jövőformáló tudomány jegyében. Ehhez idén is fiatal hazai kutatókat kértek fel a szervezők.
Ünnepi plenáris előadást Kosztolányi György Széchenyi-díjas orvos, az MTA élettudományi alelnöke tart, a koronavírus-járványnak a tudomány társadalmi megítélésére gyakorolt hatását vizsgálja.
Szintén akkor adják át a Mikó Imre-emléklapokat.
A konferencia második részében szombaton vagy egy későbbi időpontban az EME szakosztályai és fiókegyesületei tartják meg a saját tudományterületük és régiójuk aktuális kérdéseit elemző konferenciájukat.
A járványhelyzet ellenére az EME hét szakosztálya és öt fiókegyesülete idén 15 online rendezvénnyel járul hozzá az egyesület központi eseményéhez, kapcsolódva ezzel a Magyar Tudományos Akadémia tudományünnepi rendezvénysorozatához.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvénysorozat egyik fő célkitűzése, hogy az erdélyi magyar tudományosság fóruma és eseménye legyen, amely illeszkedik az összmagyar és nemzetközi tudományművelés irányzataiba. Ugyanakkor lehetőséget kínál a kapcsolatteremtésre, a közös kutatások, együttműködések elindítására és folytatására – közölték a szervezők.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!