A száz éve született Györkös Mányi Albert alkotásai április végéig tekinthetők meg a kolozsvári Bánffy-palotában
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A száz éve született Györkös Mányi Albert festőművész, zenetár munkássága előtt tiszteleg az az emlékév, amelyet szerdán kiállításmegnyitóval indítottak el a Kolozsvári Szépművészeti Múzeum termeiben.
2022. március 24., 12:512022. március 24., 12:51
A Kolozsvári Szépművészeti Múzeum impozáns termeiben berendezett nagyszabású kiállítás nyitotta meg Györkös 100 elnevezésű emlékévet, mely a Tordaszentlászlón született festőművész, zenetár, Györkös Mányi Albert munkássága előtt tiszteleg. A kolozsvári Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Györkös Mányi Albert Emlékháza Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának fővédnökségével, valamint a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel közösen szervezte a tárlatot, amelynek megnyitója sokakat vonzott a kincses város barokk palotájába szerda délután.
A 2022-es év Györkös Mányi Albert emlékév, a festőművész, zenetanár születésének centenáriuma apropóján események, megemlékezések és kiállítások sorozata állít emléket neki, mutatja be alkotásait, személyét. A több helyszínen megvalósuló rendezvénysorozat első állomása a Kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota volt, ahol kiállításmegnyitót, illetve az Álomképek című katalógus bemutatóját tartották.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az esemény házigazdája Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Szépművészeti Múzeum igazgatója volt, aki kiemelte, mekkora öröm hosszú kihagyás után, végre egy olyan megnyitón állni, ahol tömeg sereglett össze megcsodálni a kiállított munkákat.
Kiemelte, Györkös Mányi életében a zene és a festészet illeszkedtek egymáshoz, és mint oly sok nagy művész esetében, alkotói tevékenységében fontos szerepe volt a múzsának: feleségének, a festő Jakab Ilonának.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Vákár István, a Kolozs megyei tanács RMDSZ-es alelnöke hangsúlyozta, a Györkös Mányi Albert Emlékház tulajdonképpen egy „magyar ház Kolozsváron, amely megmutatja az értékeinket, és azt árasztja, hogy a mi kultúránk igenis itt van, és túlél, hogy a kultúra és a művészet által mi is túl tudunk élni bármit”.
hiszen végrendeletében tulajdonképpen elsőként megalapozta az egyesület vagyonát, illetve a Györkös Mányi Albert Emlékház épülete adott hivatalos székhelyet, címet az EMKÉ-nek és sok más civil szervezetnek a kilencvenes években. Kós Katalin, az emlékház vezetője és programszervezője, a Györkös-hagyaték kezelője örömét fejezete ki, hogy a kiállítás, illetve az egész rendezvénysorozat létrejöhetett.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ladó Ágota művészettörténész, a kiállítások szakkurátora arról beszélt, hogy a tárlat megrendezése közelebb vitte őt Györkös Mányi művészetéhez, világához, amihez sokáig nem tudott közel kerülni. Részletezte a kiállítás mögötti koncepciót, azt ahogyan a Bánffy-palota láncszerűen felfűzött termeiben haladva, a nagyon statikus képektől eljutunk azokig a képekig, ahol állatokkal, majd emberekkel töltődik fel a festő sajátos világa, majd az olyan képekig, ahol a harsány színek uralkodnak, végül pedig szép lassan kilépünk a györkösi világból.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Szebeni Zsuzsanna színháztörténész, a kiállítás társkurátora, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője Németh Lajos művészettörténészt idézte:
A rendezvénysorozat csütörtökön a tervek szerint Györkös Emlékházban a Polis Könyvkiadó gondozásában 2021-ben megjelent, Györkös Mányi Albert metszetei című album bemutatásával, kiállítással folytatódik. A kiállítás április végén a Maros Megyei Múzeumba vándorol, majd a sepsiszentgyörgyi közösség ismerkedhet meg a festő képeivel az Erdélyi Művészeti Központ és az Árkosi Művelődési Központ jóvoltából, onnan pedig az Erdővidék Múzeumába utaznak tovább a képek. Györkös Mányi Albert május 27-i halálának évfordulóján, illetve július 17-én, születésnapjának előestéjén is tartanak megemlékezést, majd pedig a Kolozsvári Magyar Napok keretében is.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!