2011. augusztus 16., 08:472011. augusztus 16., 08:47
A valós eseményeket szinte dokumentarista pontossággal bemutató film két újságíró, Giuseppe D’Avanzo és Attilio Bolzoni könyvén alapul. A szegény szicíliai kisvárosban, Corleonéban élő 13 éves Totó Riina élete egyik percről a másikra megváltozik, amikor édesapja és öccse egy bombarobbanás következtében életét veszti. A kamasz fiúra hirtelen rászakad a családfenntartói szerep, amivel igen nehezen tud megbirkózni a háború sújtotta Olaszországban. Látszólag nem marad más út, csak az, hogy csatlakozzék a helyi nagymenőkhöz, és ezzel elinduljon a bűnözés rögös, de biztos megélhetést nyújtó útján. Társai lesznek ebben hű cinkosai, Bernardo Provenzano és Calogero Bagarella, valamint a forgatókönyvírók által kitalált barát, Biagio Schiro, aki már az első komoly balhénál szembesül a dolog negatív oldalával, ezért szembe fordul társaival és kitartó tanulással rendőrkarriert épít.
Az eredeti helyszíneken forgatott sorozat komoly társadalmi vitát indított Olaszországban. A mintegy 3500 szereplőt felvonultató, 15 millió eurós költségvetésű filmet értelmiségiek és társadalomkutatók azzal támadták, hogy pozitív képet fest a maffiáról, és ezzel rossz példát mutat a felnövekvő generációnak. A Totó Riinát alakító palermói születésű színész, Claudio Gioé azonban kiállt a film mellett, mondván: minden rossz, mint maga az ördög, valahol csábító is, nincs ez másképp a maffia és Riina személye esetében sem. A sorozatot egyébként maga az ihlető, Totó Riina is figyelemmel kísérte a cellájából, és elmondása szerint különösen elégedett volt a főszereplő alakításával. A filmet augusztus 29-étől hétköznap esténként sugározza az m1.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.