2010. március 16., 10:242010. március 16., 10:24
„A Magyar Televízió harminckét éve készít és sugároz kisebbségi adásokat, a köztévé képernyőjén tizenhárom nemzetiség műsorait láthatják a nézők” – mondta el Kósa Somogyi György a filmszemle megnyitóján. Az MTV műsorigazgatója beszédében örömmel nyugtázta, hogy a filmekben a humor ugyanúgy helyet kaphatott, mint a melankólia.
Klein Judit, azt MTV kisebbségi szerkesztőségének vezetője szerint a Nemzetiségi Filmszemle 2001-es indulása óta nem volt olyan kiemelkedő az érdeklődés a mustra iránt, mint idén. A háromtagú zsűri hatvanöt beérkezett pályaműből választotta ki a tizenkilenc versenyfilmet.
A zsűri tagjai, Almási Tamás rendező, Born Ádám, az MTV főrendezője és Brînduşa Armanca, a Román Kulturális Intézet igazgatója A Nap és a Hold című alkotást, Dömötör Péter és Horváth Éva dokumentumfilmjét ítélte a legjobbnak. A második díjat az Ábel Debrecenben című riportfilm, a harmadikat pedig a Tatárszentgyörgytől Tatárszentgyörgyig című dokumentumfilm kapta. Ombudsmani különdíjat vehetett át Janjevo a szívekben című munkájáért Gugán Iván rendező-szerkesztő Kállai Ernőtől, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosától.
Az idei filmszemle díszvendége Románia volt, a Román Kulturális Intézet különdíját a háromperces, humoros Apró sváb dolgok című film kapta. A szerkesztői különdíjat az MTV szlovák műsorainak szerkesztője, Antala Zsuzsanna vette át pályafutása elismeréseként, valamint a mustrán is vetített, Visszatérés című portréfilmjéért. A filmszemlén minden alkalommal más kisebbség látja el a házigazda szerepét. Az idén Románia vendégelte meg a mustra közönségét, ezért tradicionális román ételkóstoló is várta a nézőket. Versenyen kívül 12 romániai, vagy magyarországi román közösségek által készített filmet is levetítettek az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.