Zelenszkij: Ukrajna kiszorította Oroszországot a Fekete-tenger nagy részéről

•  Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Ukrajna kiszorította Oroszországot a Fekete-tenger nagy részéről – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Krónika

2023. november 01., 08:592023. november 01., 08:59

Az államfő kedd esti beszédében arról beszélt: Ukrajna a partnerei segítségével még nagyobb biztonságot ad a Fekete-tenger térségének, és Oroszország elveszít minden lehetőséget arra, hogy uralja a térséget, és kiterjessze befolyását és romboló erejét más országokra.

„Ukrajna sikere a fekete-tengeri csatában olyan dolog, amely bekerül a történelemkönyvekbe, bár mostanában nem gyakran beszélnek róla” – mondta Zelenszkij. Szerinte

„az ukrán bátorságnak köszönhetően” az orosz flotta visszaszorulta Fekete-tenger keleti részébe, és „Oroszország nem használhatja a Fekete-tengert arra, hogy agresszióját a világ más részeire is kiterjessze, ahogyan Szíriával tette.

„Akkor Oroszország egy humanitárius katasztrófába fektetett be Szíriában, a Fekete-tengert bázisként használva, később pedig a Krímünket az orosz hadsereg ugródeszkájaként használta. Most a helyzet megváltozott. Alapvetően megváltozott. És amikor még több biztonságot adunk a Fekete-tenger térségének, Oroszország elveszít minden lehetőséget arra, hogy uralja ezt a területet, és kiterjessze befolyását és pusztító erejét más országokra” – mondta Zelenszkij.

Mint ismeretes, Ukrajna szeptemberben sikeres támadást hajtott végre az orosz fekete-tengeri flotta szevasztopoli főparancsnoksága ellen, amelyben több tucatnyi orosz tiszt meghalt vagy megsérült. Ennek nyomán, illetve az orosz hadihajókat ért támadások miatt Moszkva visszavonta flottáját a Fekete-tenger keleti térségébe.

Idézet
Minél nagyobb védelemben részesül a partvonalunk és a tengerünk, annál nagyobb védelemben részesül a világ”

– mondta az ukrán elnök a Fekete-tenger nemzetközi napja alkalmából.

Ebből az alkalomból Kijev találkozót is tartott fekete-tengeri partnereivel, hogy megvitassák a fekete-tengeri ukrán exportfolyosók ügyét, valamint a déli kikötők és városok védelmét az orosz támadásokkal szemben.

„Mindezek nem csak a mi országunk, nem csak Ukrajna biztonsága szempontjából fontosak, hanem sokkal szélesebb körben. És a nagy háború alatt bebizonyítottuk , hogy amikor Ukrajna a partnereivel együtt helyreállítja a Fekete-tenger biztonságát, a világ más régiók számára is nagyobb biztonságot kap, az élelmiszerbiztonságtól a szociális biztonságig, mert Afrika és Ázsia nehéz helyzetű régióiban számos ország politikai stabilitása függ az élelmiszerpiac stabilitásától” – mutatott rá Zelenszkij. Elmondta, hogy

Ukrajna növeli a saját drónok, köztük haditengerészeti eszközök, ágyúk és más katonai felszerelések gyártását, miközben a partnerek új védelmi csomagokat készítenek elő.

Zelenszkij azt is bejelentette, hogy megbeszélést folytatott Ivan Denkov bolgár miniszterelnökkel, akinek köszönetet mondott a „nagyon gyümölcsöző” fekete-tengeri – kereskedelmi és biztonsági – partnerségért.

„Fontos, hogy a bulgáriai látogatásom során kötött megállapodásokat teljes mértékben végrehajtsák. Megvitattuk a további biztonsági lépéseinket is” – mondta Volodimir Zelenszkij.

„Köszönöm mindenkinek a világon, aki segít Ukrajnának! Dicsőség minden egyes katonánknak! Dicsőség mindazoknak, akik nem hátrálnak meg, akik nem merülnek ki, akik ugyanúgy hisznek Ukrajnában, mint február 24-én, akik ugyanúgy harcolnak Ukrajnáért, mint február 24-én, akik törődnek Ukrajnával. Minden nap erőt kell adnunk országunknak, erre van szükségünk” – zárta beszédét Volodimir Zelenszkij.

Mindeközben a nemzetközi sajtó arról cikkezett, hogy az ukrán vezető dühös, és

úgy érzi, elárulták nyugati szövetségesei,

akik „a háború megnyeréséhez szükséges eszközök nélkül hagyták, és csak a túléléshez szükséges eszközöket biztosítják”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt

Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt
2025. április 02., szerda

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra

A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra
2025. április 02., szerda

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten

Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten
2025. április 01., kedd

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba
2025. április 01., kedd

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye

Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.

„Gyanút keltő”, hogy a Tate fivérek az Egyesült Arab Emírségbe utaztak, amellyel Romániának nincs kiadatási egyezménye
2025. április 01., kedd

Ugyanúgy próbálnak ellehetetleníteni, mint Georgescut Romániában – panaszolja Trumpnak az autonóm Gagauzia kormányzója

Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.

Ugyanúgy próbálnak ellehetetleníteni, mint Georgescut Romániában – panaszolja Trumpnak az autonóm Gagauzia kormányzója
2025. április 01., kedd

Erősíti a katonai együttműködést Magyarország és Szerbia

A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.

Erősíti a katonai együttműködést Magyarország és Szerbia
2025. április 01., kedd

Ursula von der Leyen: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, de Európa nyitott a tárgyalásokra

Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, de Európa nyitott a tárgyalásokra
2025. április 01., kedd

Jelentős gázai város evakuálására adott parancsot az izraeli hadsereg, folytatódik a terrorellenes művelet

Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.

Jelentős gázai város evakuálására adott parancsot az izraeli hadsereg, folytatódik a terrorellenes művelet
2025. április 01., kedd

Washington: Trump nem értékelte Putyin ukrajnai ideiglenes kormány felállítására vonatkozó javaslatát

Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.

Washington: Trump nem értékelte Putyin ukrajnai ideiglenes kormány felállítására vonatkozó javaslatát