Áldozati póz. Vagyim Krasznoszelszkij transznisztriai elnök is azt állítja: több kormánytaggal együtt végezni akartak vele
Fotó: President.gospmr.org
A moldovai hatóságok vizsgálatot indítottak a szakadár transznisztriai terület vezetői elleni állítólagos ukrán merényletkísérlet ügyében – tudatták a chișinăui illetékesek.
2023. március 10., 17:182023. március 10., 17:18
A moldovai újraegyesítési hivatal megerősítette: zajlik a vizsgálat, a hatóságok később szolgáltatnak részleteket. Dorin Recean moldovai miniszterelnök a csütörtöki hírre reagálva azt mondta: kormánya vizsgálatot indított, amely folyamatban van, így egyelőre nem tud érdemben nyilatkozni az ügyről.
Hozzátette, a kormánynak nincsenek megerősített információi az állítólagos merényletről, ugyanakkor leszögezte: Moldovában stabil a helyzet, az újraegyesítési hatóságnak pedig sikerült megnyernie a Dnyeszteren túli országrész vezetőit a kormány békét és stabilitást célzó politikája támogatásához.
Megjegyezte: az állam intézményei már bizonyították, hogy képesek meghiúsítani minden destabilizációs kísérletet. Az Ukrajnai Biztonsági Szolgálat (SZBU) cáfolta, hogy merényletre készült volna. A szolgálat közleménye szerint a transznisztriai illetékesek vádjai valójában a Kreml által hangszerelt provokációk.
Mint arról beszámoltunk, Moldova szakadár, orosz többségű régiójának vezetése azt állította, sikerült megakadályoznia egy, a terület több vezetője elleni merényletet. Csütörtökön este Transznisztria „államfője”, Vagyim Krasznoszelszkij – aki az állítások szerint a merénylet egyik fő célpontja lett volna – az egyik televízió adásában azt mondta, nem csupán a tiraszpoli vezetést, hanem a lehető legtöbb civilt is meg akarták ölni.
Ennek érdekében autóba rejtett bombát robbantottak volna egy zsúfolt helyszínen, egy iskola közelében.
Krasznoszelszkij szerint
A hexogén (más néven ciklonit vagy RDX) robbanó nitramin, amelyet széles körben használnak az iparban és a hadászatban. Az elnök szerint több gyanúsítottat is őrizetbe vettek, mindannyian ukrán állampolgárok, és kapcsolatban állnak az Ukrajnai Biztonsági Szolgálattal.
Azt is közölte, hogy az ügy miatt az ENSZ Biztonsági Tanácsához, az EBESZ-hez, valamint a Moldova és Transznisztria közötti rendezés előmozdítását célzó 5+2-es együttműködés tagjaihoz fordulnak, arra kérve, hogy derítsenek fényt a történtek hátterére, és szavatolják Transznisztria biztonságát.
A Moldovához tartozó, de főként orosz ajkúak lakta Dnyeszter-mellék egy évvel a Szovjetunió felbomlása előtt, 1990-ben lényegében kikerült Moldova ellenőrzése alól. Területén 1992 óta orosz békefenntartó erők állomásoznak. Februárban Moszkva azzal vádolta meg Ukrajnát hogy a terület elfoglalására készül, az ukrán fél azonban tagadta ezt. Oroszország ugyanakkor szintén tagadta azon ukrán állításokat, melyek szerint Moldova destabilizálására készülne, új frontvonalat nyitva az ukrajnai háborúban.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!