Mircea Barbu riportjai online is elérhetőek
Fotó: Facebook/Mircea Barbu
Mircea Barbu újságíró védelmét kérte szombaton a román hatóságoktól az Országos Audiovizuális Tanács (CNA).
2024. szeptember 28., 20:022024. szeptember 28., 20:02
2024. szeptember 28., 20:592024. szeptember 28., 20:59
Közleményében a testület elítélte az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) döntését, hogy büntetőeljárást indít Kurszk megye ukránok által elfoglalt területeiről tudósító sajtósok – köztük a HotNews portál munkatársa – ellen.
„A harcban álló katonai erők nem tekinthetik ellenségnek a konfliktusövezetekből tudósító újságírókat. Védelmet kell biztosítani számukra, hogy a médiafogyasztókat valósághű információkkal tudják ellátni. Zaklatásuk támadás az információszabadság és a kivételes közérdekű információkhoz való szabad hozzáférés ellen” – idézte a közleményt az Agerpres.
A CNA közölte azt is, hogy tájékoztatták a belügyminisztériumot Mircea Barbu helyzetéről. Arra kérték a hatóságokat, hogy „sürgősen fontolják meg az újságíró védelmét”, tekintettel arra, hogy a FSZB döntésének bejelentése után
A közlemény szerint a CNA tájékoztatja a szenátus és a képviselőház kulturális és média bizottságát a román újságíró ügyéről, nyilvánosan reakciókra kérve a két testületet.
A román külügyminisztérium pénteken elítélte, hogy az orosz hatóságok nyomozást indítottak három külföldi újságíró ellen. „Határozottan elítéljük Oroszország azt a döntését, hogy büntetőeljárást indít újságírók, köztük Mircea Barbu ellen azért, mert tudósítottak Kurszkból. Ez a sajtószabadság és az alapvető jogok elleni nyílt támadás. Az újságírókat védeni kell, nem pedig elhallgattatni” – üzente az X platformon a külügyi tárca.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy román és két amerikai újságíró ellen indított eljárást, akik az orosz hatóságok szerint illegálisan lépték át az ukrán-orosz határt, hogy Kurszk megye ukránok által elfoglalt területeiről tudósítsanak – jelentették pénteken orosz hírügynökségek, amelyeket az AFP idézett.
A két amerikai újságíró, Kathryn Diss és Fletcher Yeung az ABC ausztrál közszolgálati műsorszóró munkatársai, míg Mircea Barbu a HotNews.ro portálnak dolgozik.
Az ukrán hadsereg augusztus 6-án meglepetésszerű támadást indított Kurszk megyében, a második világháború óta ez volt az első offenzíva, amelyet idegen hadsereg hajtott végre Oroszországban. Az orosz erők azóta ellentámadásokat indítottak, és közölték, hogy több települést visszafoglaltak a régióban.
Ukrajna azonban továbbra is azt állítja, hogy ellenőrzés alatt tart mintegy 100 települést, és több külföldi médium is tudósított a kijevi erők által megszállt területről.
A RIA Novostyi hírügynökség szerint augusztus 17-től összesen 12 külföldi újságíró ellen indított büntetőeljárást az FSZB, köztük az amerikai CNN, az olasz RAI vagy a német Deutsche Welle munkatársai ellen is. Az érintett újságírók vélhetően már nem tartózkodnak Oroszországban, ahol az orosz büntető törvénykönyv szerint ötéves börtönbüntetésre ítélhetik őket.
Büntetőeljárást indított az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy román és két amerikai újságíró ellen, akik az orosz hatóságok szerint illegálisan lépték át az ukrán–orosz határt – jelentették pénteken orosz hírügynökségek.
A Hamász iszlamista terrorszervezet az amerikai The Wall Street Journal birtokába jutott dokumentum szerint azzal a céllal indított támadást 2023. október 7-én Izrael ellen, hogy megtorpedózza a zsidó állam és Szaúd-Arábia kapcsolatainak rendezését.
Izrael vasárnap kiterjedt szárazföldi hadműveletet indított Gázában az intenzív légi hadjárat mellett, amely a terület egészségügyi tisztségviselői szerint több mint 100 ember halálát okozta az éjszaka folyamán.
Az amerikai külügyminiszter szerint talán az egyetlen mód az orosz-ukrán megrekedt békefolyamat kimozdítására a közvetlen egyeztetés Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, ami hétfőn történhet meg.
Az első fordulóhoz hasonlóan a Nyugat-Európában élő románok ezúttal is inkább George Simiont támogatták, míg Közép-Európában és a világ többi részén Nicușor Dant támogatta a szavazópolgárok többsége – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
Sulyok Tamás köztársasági elnök vatikáni találkozójuk során arra kérte XIV. Leó pápát, hogy amint teheti, látogasson el ismét Magyarországra.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 13 óráig több mint 1 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!