Mircea Barbu riportjai online is elérhetőek
Fotó: Facebook/Mircea Barbu
Mircea Barbu újságíró védelmét kérte szombaton a román hatóságoktól az Országos Audiovizuális Tanács (CNA).
2024. szeptember 28., 20:022024. szeptember 28., 20:02
2024. szeptember 28., 20:592024. szeptember 28., 20:59
Közleményében a testület elítélte az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) döntését, hogy büntetőeljárást indít Kurszk megye ukránok által elfoglalt területeiről tudósító sajtósok – köztük a HotNews portál munkatársa – ellen.
„A harcban álló katonai erők nem tekinthetik ellenségnek a konfliktusövezetekből tudósító újságírókat. Védelmet kell biztosítani számukra, hogy a médiafogyasztókat valósághű információkkal tudják ellátni. Zaklatásuk támadás az információszabadság és a kivételes közérdekű információkhoz való szabad hozzáférés ellen” – idézte a közleményt az Agerpres.
A CNA közölte azt is, hogy tájékoztatták a belügyminisztériumot Mircea Barbu helyzetéről. Arra kérték a hatóságokat, hogy „sürgősen fontolják meg az újságíró védelmét”, tekintettel arra, hogy a FSZB döntésének bejelentése után
A közlemény szerint a CNA tájékoztatja a szenátus és a képviselőház kulturális és média bizottságát a román újságíró ügyéről, nyilvánosan reakciókra kérve a két testületet.
A román külügyminisztérium pénteken elítélte, hogy az orosz hatóságok nyomozást indítottak három külföldi újságíró ellen. „Határozottan elítéljük Oroszország azt a döntését, hogy büntetőeljárást indít újságírók, köztük Mircea Barbu ellen azért, mert tudósítottak Kurszkból. Ez a sajtószabadság és az alapvető jogok elleni nyílt támadás. Az újságírókat védeni kell, nem pedig elhallgattatni” – üzente az X platformon a külügyi tárca.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy román és két amerikai újságíró ellen indított eljárást, akik az orosz hatóságok szerint illegálisan lépték át az ukrán-orosz határt, hogy Kurszk megye ukránok által elfoglalt területeiről tudósítsanak – jelentették pénteken orosz hírügynökségek, amelyeket az AFP idézett.
A két amerikai újságíró, Kathryn Diss és Fletcher Yeung az ABC ausztrál közszolgálati műsorszóró munkatársai, míg Mircea Barbu a HotNews.ro portálnak dolgozik.
Az ukrán hadsereg augusztus 6-án meglepetésszerű támadást indított Kurszk megyében, a második világháború óta ez volt az első offenzíva, amelyet idegen hadsereg hajtott végre Oroszországban. Az orosz erők azóta ellentámadásokat indítottak, és közölték, hogy több települést visszafoglaltak a régióban.
Ukrajna azonban továbbra is azt állítja, hogy ellenőrzés alatt tart mintegy 100 települést, és több külföldi médium is tudósított a kijevi erők által megszállt területről.
A RIA Novostyi hírügynökség szerint augusztus 17-től összesen 12 külföldi újságíró ellen indított büntetőeljárást az FSZB, köztük az amerikai CNN, az olasz RAI vagy a német Deutsche Welle munkatársai ellen is. Az érintett újságírók vélhetően már nem tartózkodnak Oroszországban, ahol az orosz büntető törvénykönyv szerint ötéves börtönbüntetésre ítélhetik őket.
Büntetőeljárást indított az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy román és két amerikai újságíró ellen, akik az orosz hatóságok szerint illegálisan lépték át az ukrán–orosz határt – jelentették pénteken orosz hírügynökségek.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!