Még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel Magyarország kapcsán az Európai Bizottság kapcsán
Fotó: MTI/ Szigetváry Zsolt
Ami Magyarországot illeti, még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel, és az Európai Bizottság készen áll arra, hogy minden tagállamot támogasson a jogállamiságról szóló éves jelentés ajánlásainak végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben – jelentette ki Michael McGrath demokráciáért és jogállamiságért felelős uniós biztos kedden Brüsszelben.
2025. január 28., 20:322025. január 28., 20:32
Az EU-tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón elmondta:
A magyarországi igazságügyi reformmal kapcsolatban az uniós biztos kiemelte: fontos, hogy a reformokat „nagyon nyílt és átlátható módon” vezessék be. „A bizottság figyelemmel kíséri az ezzel kapcsolatos fejleményeket. Körültekintően kell megvizsgálni a már teljes mértekben végrehajtott reformokat” – tette hozzá.
Mint mondta, az idei évben kiadandó uniós jogállamisági jelentés részeként megvizsgálják a tavalyi jelentésben megfogalmazott ajánlások nyomon követését, továbbá a bizottság készen áll arra, hogy támogassa a magyar hatóságokat az igazságügyi reform tekintetében. Hangsúlyozta, hogy a jogállamisági jelentés nem öncélú, hanem megelőző jellegű és pozitív változáshoz is vezethet.
Emlékeztetett, hogy a testület már több eszközt is alkalmazott, amelyeknek nem az volt a céljuk, hogy a Magyarországnak járó forrásokat visszatartsák, hanem az, hogy eredményeket érjenek el.
„Én azt szeretném, ha az uniós tagállamokba áramlanának a nekik járó pénzeszközök, és ha az állampolgárok részesülnének ezekből a pénzeszközökből. Ugyanakkor azonban az Európai Unión belül minden országnak kötelessége betartani a jogállamisági feltételeket” – húzta alá.
Felhívta a figyelmet: fontos, hogy az EU nagyon világosan meghatározza, hogy mik a követelmények, és hogy világosan és következetesen megfogalmazza elvárásait a magyar hatóságokkal és az Európai Unió minden más tagállamával szemben.
Michael McGrath arról is beszámolt, hogy
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke júliusban bejelentette az európai demokrácia-pajzs tervét, amelyet a 2024-2029-es politikai irányelvekben rögzítettek. Az eszköz cél a dezinformáció felismerése, elemzése és megelőzése.
Andrzej Duda lengyel elnök fogadta szerdán Varsóban George Simiont, miközben éles belpolitikai vitát váltott ki Lengyelországban az AUR vezetőjének és elnökjelöltjének szereplése Karol Nawrocki lengyel ellenzéki elnökjelölt előző napi kampánygyűlésén.
A Szentszék rendelkezésre áll annak érdekében, hogy az ellenségek találkozzanak és a népek visszakaphassák a béke reményét – hangoztatta XIV. Leó pápa, aki ismételt békefelhívást intézett a keleti egyházakkal való audiencián.
Több mint 140 drónt és egy ballisztikus rakétát is bevetett ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy ember meghalt, többen megsebesültek a támadás következtében.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Pakisztán kedden közölte, hogy továbbra is elkötelezett az Indiával kötött tűzszünet mellett, amelyről a múlt héten négy napig tartó harcok után állapodtak meg, de megfogadta, hogy teljes határozottsággal válaszol Újdelhi bármilyen jövőbeli agressziójára.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője és elnökjelöltje látogatást tett Lengyelországban, és részt vett az ottani ellenzéki elnökjelölt, Karol Nawrocki keddi kampánygyűlésén Zabrze városban.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette: Izrael semmiképpen nem állítja le a háborút, sőt, a következő napokban teljes erejével támadni fog a Gázai övezetben, hogy „térdre kényszerítse” a Hamász palesztin terrorszervezetet.
Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból.
„Feljelentem Orbán Viktor miniszterelnököt, mert újabb hazugságbeszédével két bűncselekményt is elkövetett” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán kedden.
Közleményben üzent a román Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt az Európai Szocialisták Pártja (PES) és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták Képviselőcsoportja (S&D).
szóljon hozzá!