2007. július 30., 00:002007. július 30., 00:00
Az Erdélyből Kárpátaljára érkezett Munkácsy-kiállításnak a magyar történelemben oly nagy szerepet játszó munkácsi vár ad helyet. A művek részben Pákh Imre gyűjteményéből, a Magyar Nemzeti Galéria anyagából kerültek ki, a művész személyes tárgyait pedig a békéscsabai múzeumtól kapták kölcsön a munkácsiak, akik közül sokan esküsznek arra, hogy ilyen formátumú művész alkotásainak ennyire átfogó bemutatására még nem volt példa Kárpátalján.
A kiállítást már a város határában óriásplakátok hirdetik, Juscsenko elnök pedig a vár udvarán rendezett nyitóünnepségen „rendkívüli tehetségű, európai szintű” művésznek nevezte Munkácsyt, aki Lieb Mihályként látta meg a napvilágot 1844-ben Munkácson. Az ukrán államfő szerint „a legnagyobb gesztus, amit ember megtehet: felveszi szülővárosa nevét.” Gyurcsány Ferenc arra biztatta az ukránokat és a magyarokat, hogy legyenek olyan sikeresek, mint voltak a munkácsi vár fénykorának emberei: Zrínyi Ilona, aki két éven át védte a várat az osztrák csapatokkal szemben, vagy II. Rákóczi Ferenc, aki egy ideig innen irányította az 1703-ban kezdődött szabadságharcot. A munkácsi vár azonban volt börtön is – Kazinczy Ferenc is raboskodott itt –, s egy évre ide rejtették a koronát Napóleon csapatai elől. Juscsenko az igen meleg szavakkal méltatott magyar–ukrán kapcsolatokat rendre európai uniós perspektivába ágyazta. A megnyitót követő közös sajtóértekezleten a személyforgalmat könnyítő intézkedésekről szóló megállapodást az első, nem EU-ország és EU-tagállam között kötendő egyezménynek minősítette, amely a határ mindkét oldalán 30–50 kilométeres sávban élőket érintené. Gyurcsány hangsúlyozta, hogy Magyarország az év végén a schengeni övezet tagja lesz, de Magyarország nem akar új vasfüggönyt, nem akar bezárkózni Ukrajna előtt, s remélhetőleg az Európai Unió többi tagállama sem.
A magyar miniszterelnök megerősítette, hogy egymilliárd köbméter kapacitású gáztározót készülnek létesíteni Magyarország számára az ukrán oldalon. A tározó üzleti alapon épül meg, a magyar partner a Magyar Villamos Művek (MVM) lesz. Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára és magas rangú magyar politikusok társaságában pénteken délelőtt érkezett a munkalátogatás első állomására, Ungvárra, ahol kárpátaljai magyar szervezetek, egyházak és oktatási intézmények vezetőivel találkozott. Magyar tájékoztatás szerint ezen a találkozón is szó esett a kishatárforgalomról, továbbá oktatásügyi kérdésekről és az anyagi ellehetetlenülés szélén álló magyar szellemi központról, a beregszászi főiskoláról.
Az Ukrajnához tartozó Kárpátalján körülbelül 170 ezer magyar él.
MTI
Szombaton hivatalosan is megkezdődtek a romániai Moldvát a Moldovai Köztársasággal összekötő híd építési munkálatai. A Pruton átívelő híd része lesz az A8-as autópályának, amely Marosvásárhelytől a moldovai Ungheni-ig halad.
Több százan megsérültek, amikor egyelőre ismeretlen okokból hatalmas robbanás történt szombaton az iráni Bandar-Abbász kikötőjében.
Donald Trump amerikai elnök Ferenc pápa temetése előtt találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A két vezető egyetértett abban, hogy a szertartás után további megbeszéléseket folytatnak majd az orosz–ukrán háború béketárgyalásaival kapcsolatban.
Mintegy harmincan sérültek meg, és több száz épület dőlt romba, illetve károsodott meg a legfrissebb adatok szerint abban a nagy erejű földrengésben, amely Ecuadort rázta meg helyi idő szerint pénteken.
Két napon belül másodszor nyitottak tüzet egymásra az India és Pakisztán közötti demarkációs vonalon szolgálatot teljesítő katonák. A konfliktus háborúval fenyeget a két ország között.
A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt római katolikus egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja a Santa Maria Maggiore-bazilikában érjen véget.
Szombat délelőtt helyezik végső nyugalomra Ferenc pápát, a gyászszertartás délelőtt helyi idő szerint 10 órakor kezdődik a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren.
Ukrajna javára folytatott kémtevékenység gyanúja miatt őrizetbe vett az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy 23 éves román állampolgárt.
Több mint száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg péntekre virradóan, a kelet-ukrajnai Pavlohradban három ember – köztük egy gyerek – meghalt, és sok a sebesült.
Legalább 50 palesztin halt meg a Gázai övezetben csütörtökön végrehajtott izraeli csapásokban – közölték egészségügyi tisztségviselők és elsősegélynyújtók.