Támogatóra lelt. Recep Tayyip Erdogan török elnök (balra) kedves barátjának nevezte Mark Rutte holland kormányfőt múlt heti isztambuli megbeszélésükön
Fotó: Recep Tayyip Erdogan/Facebook
Törökország támogatja, hogy Mark Rutte legyen a NATO következő főtitkára – adta hírül hétfőn a holland és a török sajtó, a hírt pedig egy ankarai illetékes is megerősítette.
2024. április 29., 18:082024. április 29., 18:08
2024. április 29., 19:292024. április 29., 19:29
A holland ANP és a török Anadolu hírügynökség arról számolt be, hogy Hollandia ügyvezető miniszterelnökének pénteki isztambuli látogatása során sikerült meggyőznie Recep Tayyip Erdogan török elnököt arról, hogy őt támogassa az Észak-Atlanti Szerződés Szervezete (NATO) vezetői tisztségének megszerzésében. Erdogan álláspontját a török külügyminisztérium egyik diplomatája, továbbá NATO -illetékesek is megerősítették a Reutersnek. Később Öncü Keceli, a török külügyminisztérium szóvivője megerősítette: hazája értesítette a szövetségeseit arról, hogy támogatni fogja Mark Rutte holland kormányfő megválasztását a NATO új főtitkárának.
Jens Stoltenberg, a nemzetközi katonai szövetség jelenlegi főtitkára októberben válik meg a poszttól. A román elnök március 12-én jelentette be, hogy megpályázza a NATO főtitkári tisztségét. A katonai szervezet 32 tagállama közül eddig 28 ország – köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország – egyértelművé tette, hogy Mark Ruttét támogatja a posztra. Szlovákia és Magyarország azonban nem támogatja a holland miniszterelnököt, Szijjártó Péter külügyminiszter mindezt azzal indokolta, hogy Rutte korábban térdre akarta kényszeríteni Magyarországot. Szlovákia sem támogatja Ruttét.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.
Néhány héttel ezelőtt Iohannis értésre adta, hogy kitart a főtitkári tisztség megpályázása mellett. Amikor újságírók arról faggatták, hogy szándékában áll-e visszalépni a jelöltségtől vagy esetleg más uniós tisztségről tárgyalni, miután több jelentős NATO-tagország is bejelentette, hogy Mark Rutte holland miniszterelnököt támogatja a főtitkári posztra, a román államfő közölte: nem áll szándékában sem visszalépni, sem másról tárgyalni. Iohannis úgy véli, „nincs jelentősége annak”, hogy a jelölését hány tagállam támogatja. „Konszenzus nélkül semmilyen döntés nem születhet” – emlékeztetett az elnök.
A NATO főtitkárának megválasztásához egyhangú szavazás szükséges, vagyis ha egy tagállam nem támogat egy jelöltet, akkor kerülhet a vezetői tisztségbe.
Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője a Krónikának korábban úgy értékelte a helyzetet, hogy Klaus Iohannis nem lenne alkalmas NATO-főtitkárnak. A Románia-szakértő szerint Iohannisnak a tisztség megpályázásáról tett bejelentése hatalmi játszma része lehet, amely révén a keleti tagállamok is kaphatnak egy nem túl jelentős „csontot”. Ugyanakkor az sem kizárható, hogy Iohannis és bejelentett ellenfele, Mark Rutte is csupán „műnyúl”, és kettejük összecsapásából egy nevető harmadik kerül ki „kompromisszumos” jelöltként.
Szemernyi esélyt sem ad Traian Băsescu volt román államfő, jelenlegi európai parlamenti képviselő hivatali utódjának, Klaus Iohannisnak arra, hogy elnyerje a NATO főtitkári posztját.
{K3}
Többet kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna továbbra is harcban maradhasson, képes legyen a lehető legnagyobb mértékben visszaverni a háborúban az orosz támadást és megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök sikerrel járjon.
Izrael elnöke, Jichák Hercog a radikális iszlamista Hamász kezében lévő túszok kiszabadítását nevezte első és legfontosabb feladatnak kedden, amikor a Fehér Házban találkozott Joe Biden amerikai elnökkel.
Nem ment simán az Európai Bizottságba delegálandó román biztosjelölt, Roxana Mînzatu meghallgatása az Európai Parlamentben.
Kétszáz harckocsit veszített az ukrán hadsereg a kurszki régióban az ott augusztus elején elindított támadásának kezdete óta – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
Várhatóan 2025 tavaszán oldja fel Ausztria a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával szembeni vétót – értesült az osztrák sajtó.
Kormányzati pozíciót kap Washingtonban Elon Musk, aki a kampány során jelentős támogatást nyújtott Donald Trumpnak: a megválasztott elnök bejelentette, hogy Elon Musk és Vivek Ramaswamy fogja vezetni az új „kormányzati hatékonysági minisztériumot”.
Románia azt javasolta a Biden-kormányzatnak, hogy még Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépése, január 20. előtt tegyék meg a bejelentést Románia felvételéről a vízummentességi programba – jelentette be Andrei Muraru.
Nem lesz tűzszünet Libanonban, amíg Izrael el nem éri háborús céljait – közölte az X-en kedden Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter.
Az arab és muszlim országok törekedni fognak Izrael felfüggesztésére az ENSZ Közgyűlésében – áll az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) és az Arab Liga Rijádban tartott rendkívüli együttes ülésének zárónyilatkozatában.
Az orosz erők hétfőn megrongálták a Donyecki területen lévő kurahovei víztározót tartó gátját – jelentette Vadim Filaskin kormányzó.
szóljon hozzá!