Támogatóra lelt. Recep Tayyip Erdogan török elnök (balra) kedves barátjának nevezte Mark Rutte holland kormányfőt múlt heti isztambuli megbeszélésükön
Fotó: Recep Tayyip Erdogan/Facebook
Törökország támogatja, hogy Mark Rutte legyen a NATO következő főtitkára – adta hírül hétfőn a holland és a török sajtó, a hírt pedig egy ankarai illetékes is megerősítette.
2024. április 29., 18:082024. április 29., 18:08
2024. április 29., 19:292024. április 29., 19:29
A holland ANP és a török Anadolu hírügynökség arról számolt be, hogy Hollandia ügyvezető miniszterelnökének pénteki isztambuli látogatása során sikerült meggyőznie Recep Tayyip Erdogan török elnököt arról, hogy őt támogassa az Észak-Atlanti Szerződés Szervezete (NATO) vezetői tisztségének megszerzésében. Erdogan álláspontját a török külügyminisztérium egyik diplomatája, továbbá NATO -illetékesek is megerősítették a Reutersnek. Később Öncü Keceli, a török külügyminisztérium szóvivője megerősítette: hazája értesítette a szövetségeseit arról, hogy támogatni fogja Mark Rutte holland kormányfő megválasztását a NATO új főtitkárának.
Jens Stoltenberg, a nemzetközi katonai szövetség jelenlegi főtitkára októberben válik meg a poszttól. A román elnök március 12-én jelentette be, hogy megpályázza a NATO főtitkári tisztségét. A katonai szervezet 32 tagállama közül eddig 28 ország – köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország – egyértelművé tette, hogy Mark Ruttét támogatja a posztra. Szlovákia és Magyarország azonban nem támogatja a holland miniszterelnököt, Szijjártó Péter külügyminiszter mindezt azzal indokolta, hogy Rutte korábban térdre akarta kényszeríteni Magyarországot. Szlovákia sem támogatja Ruttét.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön Vilniusban a sajtónak elmondta, hogy a Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozójának keretében NATO-val kapcsolatos kérdésekről a főtitkári posztra való bejelentkezéséről is tárgyalt.
Néhány héttel ezelőtt Iohannis értésre adta, hogy kitart a főtitkári tisztség megpályázása mellett. Amikor újságírók arról faggatták, hogy szándékában áll-e visszalépni a jelöltségtől vagy esetleg más uniós tisztségről tárgyalni, miután több jelentős NATO-tagország is bejelentette, hogy Mark Rutte holland miniszterelnököt támogatja a főtitkári posztra, a román államfő közölte: nem áll szándékában sem visszalépni, sem másról tárgyalni. Iohannis úgy véli, „nincs jelentősége annak”, hogy a jelölését hány tagállam támogatja. „Konszenzus nélkül semmilyen döntés nem születhet” – emlékeztetett az elnök.
A NATO főtitkárának megválasztásához egyhangú szavazás szükséges, vagyis ha egy tagállam nem támogat egy jelöltet, akkor kerülhet a vezetői tisztségbe.
Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője a Krónikának korábban úgy értékelte a helyzetet, hogy Klaus Iohannis nem lenne alkalmas NATO-főtitkárnak. A Románia-szakértő szerint Iohannisnak a tisztség megpályázásáról tett bejelentése hatalmi játszma része lehet, amely révén a keleti tagállamok is kaphatnak egy nem túl jelentős „csontot”. Ugyanakkor az sem kizárható, hogy Iohannis és bejelentett ellenfele, Mark Rutte is csupán „műnyúl”, és kettejük összecsapásából egy nevető harmadik kerül ki „kompromisszumos” jelöltként.
Szemernyi esélyt sem ad Traian Băsescu volt román államfő, jelenlegi európai parlamenti képviselő hivatali utódjának, Klaus Iohannisnak arra, hogy elnyerje a NATO főtitkári posztját.
{K3}
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!