Trump: közelebb vagyunk az ukrajnai fegyverszüneti megállapodáshoz, Washington Moszkvával és az európaiakkal is egyeztetett

Trump

Diplomáciai mozgósítás. Marco Rubio amerikai külügyminiszter Trump képviseletében Párizsban tárgyalt Ukrajna és több európai ország képviselőivel

Fotó: X/Emmanuel Macron

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

Hírösszefoglaló

2025. április 18., 09:302025. április 18., 09:30

Trump a Fehér Házban újságírók kérdéseire válaszolt közösen Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel, miután befejezték a zárt ajtók mögött tartott megbeszélést.

Donald Trump azt hangoztatta, hogy

sikerült közelebb kerülni az ukrajnai háború lezárásáról szóló megállapodáshoz is,

és az erre vonatkozó orosz válasz „nagyon hamarosan” várható.

Az amerikai elnök kifejtette, hogy a háborúért nem hibáztatja közvetlenül az ukrán államfőt, de hozzátette, hogy

Volodimir Zelenszkij „nem végzett jó munkát” a háború elkerülése érdekében.

„Oroszország nagyobb katonai erővel rendelkezik, és ha az ember okos, akkor nem keveredik bele” – fogalmazott Donald Trump a háborúval összefüggésben.

Scott Bessent pénzügyminiszter az amerikai-ukrán ásványkincs-kitermelésről szóló partnerségi megállapodással kapcsolatban elmondta, hogy a részleteken még dolgoznak, de alapvetően ugyanarról a dokumentumról van szó, amit február végén a két elnök aláírt volna. A szerződésben

az Egyesült Államok üzleti részesedést szerez az ukrán bányaiparban különböző befektetések révén.

Donald Trump szándéka szerint a többi között ritka földfémek kitermeléséből származó bevételt az Egyesült Államok ellentételezésnek tekinti az Ukrajnának az elmúlt években adott amerikai katonai támogatásért.

Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy a megállapodást előkészítő memorandumot az amerikai és az ukrán fél már alá is írta.

Georgia Meloni olasz miniszterelnök kifejtette, hogy

az Egyesült Államokkal közösen ki lehet alakítani egy „tartós és igazságos békét Ukrajnában”,

valamint hozzátette, hogy támogatja Donald Trump béketörekvéseit.

A sajtóbeszélgetésen Donald Trump Iránnal kapcsolatban megismételte, egyetlen célja, hogy megakadályozza a teheráni vezetést abban, hogy atomfegyver birtokába kerüljön. Az elnök kifejtette, hogy nem beszélte le Izraelt egy, az iráni atomlétesítmények elleni légicsapásról, de ebben nem lát szükségesnek sietséget. Reményét és meggyőződését fejezte ki Irán tárgyalási szándékára.

Donald Trump hozzátette, hogy személy szerint azt kívánja, hogy Irán egy nagyszerű és virágzó ország legyen, amire esélye nyílik, akkor ha a tárgyalást választja, mert „a második lehetőség nagyon rossz lenne”.

Az amerikai elnök ismét leszögezte, hogyIrán nem rendelkezhet atomfegyverrel.

Eközben csütörtök este az orosz diplomáciai tárca közölte:

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Marco Rubióval.

„A Párizsban tartózkodó amerikai külügyminiszter tájékoztatott azokról a tárgyalásokról, amelyeket ő és Steven Witkoff amerikai elnöki különmegbízott folytatott Ukrajna, Franciaország és számos más európai ország képviselőivel. Hangsúlyozta, hogy ezekre a kapcsolatokra a Washington és Moszkva közötti konzultációk tematikájának keretében került sor, beleértve Vlagyimir Putyin orosz elnök és Steven Whitkoff közelmúltbeli szentpétervári megbeszélését is” – áll a közleményben.

A moszkvai tájékoztatás szerint

„Lavrov megerősítette Moszkva készségét arra, hogy továbbra is együttműködjön amerikai kollégáival az ukrán válság kiváltó okainak megbízható módon való megszüntetése érdekében”.

Az orosz diplomáciai tárca szerint a két külügyminiszter megállapodott abban, hogy fenntartja az operatív kommunikációt, „egyebek között az amerikaiak és az európaiak által az ukrán féllel jövő hétre tervezett találkozók fényében”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön újságíróknak arról beszélt: Oroszország azt várja, hogy az európaiak és az ukránok kinyilvánítsák szándékukat az ukrajnai konfliktus békés rendezésére, ám Európa „a háború folytatására orientálódik”.

Peszkov szerint

az ukrajnai rendezés témájában a munka főleg az orosz-amerikai kapcsolatok keretében zajlik.

Elismerte, hogy a tárgyalások nehezen zajlanak.

„Az Egyesült Államok továbbra is ebben a mederben dolgozik az európaiakkal és az ukránokkal. Ezt követően, természetesen, elvárnánk, hogy az európaiak és az ukránok megmutassák, hogy a békés rendezés felé orientálódnak.”

Idézet
Sajnos, azt látjuk, hogy Európa a háború folytatása felé orientálódik”– mondta a Kreml szóvivője.

Peszkov úgy vélekedett, hogy Ukrajna és az Egyesült Államok képviselői a „hajlandóak koalíciójával” tervezett párizsi találkozón megvitatják az ukrajnai konfliktus megoldásának lehetőségeit.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján

„esztelenségnek” nevezte az arra vonatkozó tervet, hogy „többnemzetiségű békefenntartó kontingenst” vezényeljenek Ukrajnába.

Rámutatott, hogy erőfeszítései ellenére Franciaország és Nagy-Britannia „nem tudja elérni az egységes támogatást” az elképzeléshez, a „koalíció” legtöbb tagja kételkedik a katonai beavatkozás realitásában az Egyesült Államok támogatása nélkül.

„Washington a nyilatkozatokból ítélve továbbra sem készül arra, hogy belekeveredjen egy ilyen kalandba” – nyilatkozott.

Zaharova szerint Európa az Ukrajnának nyújtandó következő fegyverszállítási segélyről folytatott tárgyalások során Washington „növekvő távolságtartását” tapasztalja, miközben az Egyesült Királyság és Németország aktívan demonstrálja részvételét ebben a folyamatban.

Arra figyelmeztetett, hogy

Moszkva az orosz létesítményekre német Taurus manőverező robotrepülőgépekkel mért csapásokat a Németországnak a harci cselekményekben Kijev oldalán való részvételeként fogja értékelni.

„Mivel a Bundeswehr katonáinak közvetlen közreműködése nélkül lehetetlen ezeknek a szárnyasrakétáknak a harci bevetése, a velük bármely orosz létesítmény, létfontosságú közlekedési infrastruktúra elleni csapás – célpontként, ahogyan önök is észrevették, (Friedrich) Merz (leendő német kancellár) határozottan jelölte meg a Krími hidat -, (…) mindez Németország közvetlen részvételének fog minősülni a harci cselekményekben a kijevi rezsim oldalán, annak minden következményével Németországra nézve” – mondta Zaharova.

A szóvivő azt is hangoztatta, hogy

Volodimir Zelenszkij elnök „feltétlenül” felelős az ukrán katonai parancsnoki állomány értekezletének helyszínére Szumiban mért orosz rakétacsapásért.

„A tények nyomására Zelenszkijnek el kellett bocsátania a szumi katonai közigazgatás vezetőjét, Volodimir Artyuhot. Valójában ezzel megerősítette az ellene felhozott vádakat” – mondta Zaharova.

Kifogásolta, hogy az ENSZ és a nemzetközi szervezetek nem reagálnak az ukrán hadsereg katonái által a kurszki régióban elkövetett háborús bűnökről elkészült jelentésekre, amelyek olvasása „nem gyenge idegzetűeknek való”.

A külügyi szóvivő kitért az energetikai létesítmények elleni támadásokra március 18-án bejelentett harmincnapos moratórium ügyére.

Mint mondta,

Kijev nem tartja magát a tilalomhoz, és naponta mér dróncsapásokat ilyen objektumokra.

A moratórium meghirdetése óta szerinte több mint nyolcvan ilyen támadás történt.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség a hivatalos adatokat összesítve csütörtökön azt írta hogy az ukrán fél a moratórium ideje alatt 15 régióban támadott energetikai létesítményeket, a legtöbbször Kurszk, Belgorod és Brjanszk megyében. Az orosz védelmi minisztérium az elmúlt nap folyamán hat ilyen támadást regisztrált.

Peszkov elnöki szóvivő közölte, hogy az elvileg szerdán lejárt moratórium ügyében Vlagyimir Putyin elnök egyelőre nem rendelkezett.

Közölte, hogy a tilalom sorsáról Oroszország egyelőre nem folytat nemzetközi egyeztetést, de az érdekelt országokat tájékoztatja az ukrán támadásokról. Marija Zaharova egyebek között kilátásba helyezte, hogy

Oroszország a Balti-tengeren az orosz hajók elleni törvénytelen akciók esetén „az Észtországból mint NATO-tagállamból kiinduló kockázatok és fenyegetések arányában” fog reagálni.

Hangsúlyozta, hogy Oroszország határozottan elítéli a „kalózkodást”, és az észt haditengerészetnek adott felhatalmazás, hogy erőszakot alkalmazzon külföldi hajókkal szemben, túlmutat a nemzetközi jog keretein.

A szóvivő kijelentette, hogy

a moldovai hatóságok „aktív kísérleteket tesznek Gagauzia autonómiájának felszámolására”,

annak vezetőjét, Evgeniya Guțult pedig „nyilvánvalóan koholt ürüggyel” vették őrizetbe.

Mint fogalmazott, Oroszország „határozottan elítéli Moldova totalitárius módszereit Gagauziával szemben, és reagálásra szólítja fel a nemzetközi intézményeket.

Mindeközben

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hírszerzéstől kapott információkra hivatkozva egy csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján azt állította: Kína tüzérségi fegyvereket és lőport szállít Oroszországnak, valamint segít neki a fegyvergyártásban.

„Kaptunk információt arról, (amit gyanítottunk) hogy Kína fegyvereket szállít az Oroszországi Föderációnak. Egyelőre csak általános információnk van erről az Ukrán Biztonsági Szolgálattól (SZBU) és a hírszerzéstől. Lőporról és tüzérségi fegyverekről van szó” – mondta az államfő.

Hozzátette, hogy Kijev értesülései szerint a kínaiak bizonyos fegyverek gyártásában is részt vesznek Oroszország területén.
Emlékeztetett arra, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök legutóbbi megbeszélésükön azt ígérte neki: Kína nem fog fegyvert eladni vagy szállítani Oroszországnak.

Zelenszkij bejelentette, hogy pénteken újabb szankciókat vetnek ki „a Kreml propagandistáira és az Iszkander rakéták gyártóira”.

Állítása szerint

Oroszország nem csökkentette Ukrajna elleni támadásainak számát,

és nap mint nap ugyanannyi rakétát és drónt vet be, mint az „energetikai” tűzszünet előtt.

„Ez egy stratégia része. Csökkentették ugyan az energiainfrastruktúra elleni támadásaik számát, de más civil létesítményeket intenzívebben támadtak ugyanannyi drónnal és rakétával, mint korábban” – mondta. Egyúttal visszautasította azt az orosz állítást, miszerint Ukrajna támadta az orosz energiarendszert.

„Láttunk egy dokumentumot, amelyet az oroszok (Szergej Lavrov külügyminiszter ) küldtek az Egyesült Államoknak, és ebben szerepel ez az állítás, de nem felel meg a valóságnak, kitalálnak mindenfélét. Meglehetősen kreatívak ebben a tekintetben” – jegyezte meg Zelenszkij.

Amerikai-európai-ukrán tárgyalások zajlottak Párizsban
Európai és ukrán tisztségviselők csütörtökön Párizsban Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel és Steve Witkoff különmegbízottal tárgyaltak, miután hetek óta háttérbe szorult Donald Trump amerikai elnök azon törekvése, hogy Moszkvával folytatott közvetlen tárgyalások révén vessen véget az ukrajnai háborúnak.
A francia Elysée-palota egyik, a CNN által idézett forrása szerint az ukrán és az amerikai tisztségviselők „kiváló eszmecserét” folytattak brit, francia és német kollégáikkal, a találkozók „nagyon erős stratégiai lehetőséget” biztosítottak.
Az Egyesült Államok által kidolgozott béketerv vázlata „biztató fogadtatásban részesült” a tárgyalásokon a külügyminisztérium közleménye szerint, amely azonban nem közölt részleteket a vázlatról.
A megbeszéléseket követően Rubio beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és ugyanezt a vázlatot ismertette – áll a közleményben.
„Trump elnök és az Egyesült Államok azt akarja, hogy ez a háború véget érjen, és most minden félnek bemutatta egy tartós és időtálló béke körvonalait” – áll a közleményben.
Ukrajna és a három amerikai szövetséges hangsúlyozta, hogy közösen támogatják Trump erőfeszítéseit a háború gyors befejezésére az Elysée-forrás szerint.
Ukrajna európai szövetségesei számára a csúcstalálkozó lehetőséget kínált arra, hogy megismerjék a Trump-kormányzat gondolkodását az ukrajnai háborúról. A CNN szerint Kijev és szövetségesei aggódtak amiatt, hogy Trump és Witkoff szerintük a Kreml narratíváját ismételgetik, és a megbeszéléseket talán esélynek tekintették arra, hogy megzavarják és eloszlassák ezeket a felfogásokat.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – aki nem volt jelen a párizsi tárgyalásokon – csütörtökön megismételte Witkoffal szembeni kritikáját, azzal vádolva őt, hogy „orosz narratívákat terjeszt” – írja a Reuters.
Jövő héten Londonban ugyanilyen formátumban további találkozókra kerül sor – tette hozzá a forrás. Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő nem kívánta megmondani, hogy Rubio részt vesz-e a megbeszéléseken.
Emmanuel Macron francia elnök a közösségi médiában közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy a csütörtöki megbeszélések „a diplomáciai mozgósítás napját” jelentik.
„Ma pozitív és konstruktív megbeszélést folytattunk arról, hogyan lehet elérni mind a tűzszünetet, mind az átfogó, tartós békét” – fogalmazott Macron.
Másutt Trump szintén csütörtökön újságíróknak azt mondta, hogy az Egyesült Államok „még ezen a héten” „meghallgatja” Moszkvát az Oroszország és Ukrajna közötti tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatról.
„Ezen a héten fogjuk meghallgatni őket, tulajdonképpen nagyon hamar, és majd meglátjuk. De azt akarjuk, hogy ez véget érjen. Azt akarjuk, hogy a halál és az öldöklés véget érjen" – mondta az elnök az Ovális Irodában újságíróknak.
Trump hozzátette, hogy bár nem „nagy rajongója” Zelenszkijnek, nem teszi felelőssé az ukrán vezetőt a háborúért.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO

A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO
2025. április 18., péntek

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek

Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek
2025. április 18., péntek

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is
2025. április 18., péntek

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett

Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett
2025. április 18., péntek

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot

A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot
2025. április 18., péntek

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen

Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen
2025. április 17., csütörtök

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek

Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek
2025. április 17., csütörtök

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek

Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek
2025. április 17., csütörtök

Izrael a háború után sem vonul ki a frissen kialakított gázai biztonsági zónákból

Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.

Izrael a háború után sem vonul ki a frissen kialakított gázai biztonsági zónákból
2025. április 17., csütörtök

„Katonai tanácsadókat” küldhet az EU Ukrajnába, közel lehet a Washington és Kijev közötti ásványianyag-megállapodás

Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.

„Katonai tanácsadókat” küldhet az EU Ukrajnába, közel lehet a Washington és Kijev közötti ásványianyag-megállapodás