Megrázó képek. A légvédelem hiánya miatt az oroszok egyre agresszívebben támadják az ukrán energetikai infrastruktúrát
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Ukrajna további hét Patriot légvédelmi üteg beszerzésére törekszik a lehető leghamarabb, és felkérte az ilyenekkel rendelkező országokat, hogy adják kölcsön a rendszereket Kijevnek – mondta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy, a Washington Postban szerdán megjelent interjúban.
2024. április 11., 08:592024. április 11., 08:59
Mivel Oroszország a tavasz folyamán fokozta az Ukrajna elleni támadásait, az ukrán városokban és falvakban egyre inkább érződik a légvédelmi rendszerek hiánya, az orosz támadások miatt megnőtt az áldozatok száma.
Volodimir Zelenszkij elnök szerint Oroszország márciusban több mint 400 különböző típusú rakétát, 600 Sahid drónt és 3000 irányított légibombát lőtt ki Ukrajnára, súlyos károkat okozva az infrastruktúrában.
Kijev határozottan felszólította a szövetségeseket, hogy biztosítsanak Ukrajna számára több légvédelmi eszközt, különösen az Egyesült Államokban gyártott Patriot rendszereket, amelyek képesek a ballisztikus rakéták elfogására.
Ez elég lenne Ukrajna legnagyobb városainak védelmére, és legalább egy üteg maradna, amely közelebb lenne a harctérhez.
Kuleba elmondta, hogy csapata több mint 100 külföldön rendelkezésre álló Patriotot azonosított, hozzátéve, hogy „nehezen érti meg”, hogy egyes országok miért nem hajlandóak legalább egy rendszerüket átadni Ukrajnának.
Eközben
Cavoli nyilatkozata a legutóbbi az egyre élesebb figyelmeztetések sorában, amelyek arra vonatkoztak, hogy az amerikai segítség folyamatos késlekedése hogyan gyengíti Ukrajna pozícióját a harctéren.
Volodimir Zelenszkij elnök vasárnap azt mondta, hogy „Ukrajna elveszíti a háborút”, ha a Kongresszus nem hagyja jóvá a Kijevnek nyújtott katonai segélyt. Ukrajna további támogatás hiányában folyamatos lőszerhiánnyal néz szembe.
Cavoli elmondta, hogy az orosz erők öt lövedéket lőttek ki minden egyes ukránok által kilőtt lőszer urán, és ez az arány az elkövetkező hetekben 10:1-re nőhet. A tábornok hangsúlyozta az amerikai segítség jelentőségét abban, hogy Ukrajna képes legyen megvédeni magát.
– jelentette ki.
Mint ismeretes, Mike Johnson, az amerikai képviselőház elnöke nem volt hajlandó szavazásra bocsátani az Ukrajnának nyújtandó mintegy 60 milliárd dolláros támogatást tartalmazó segélytörvényt, annak ellenére, hogy a szenátus februárban elfogadta azt. A republikánusok ugyanis a déli határ migráció elleni védelmét szabják feltételül a támogatás elfogadásához.
Vezető republikánus tisztségviselők állítólag azt mondták, hogy az Ukrajnának nyújtandó támogatásról szóló szavazás a kongresszusban még hetekig várathat magára, annak ellenére, hogy Johnson április 1-jén azt állította, hogy „rögtön húsvét után” megtartják.
Közben a Háborús Tanulmányok Intézete (Institute for the Study of War, ISW) szerdai jelentésében arról írt:
Oroszország a közelmúltban fokozta az Ukrajna második legnagyobb városa elleni támadásokat rakéták, siklóbombák és drónok alkalmazásával, és a jelentések szerint
Volodimir Zelenszkij elnök szerdán egyeztetett a légierő parancsnokával, Mikola Olescsukkal a légvédelem átszervezéséről, hogy további védelmet biztosítsanak Harkiv számára, amelyet kedden orosz siklóbombákkal támadtak.
Heten haltak meg a szerdai orosz légicsapásokban, energetikai létesítményeket is támadtak
Hét ember halt meg szerdán az ukrajnai Harkivi és Odessza régióban két erőművet ért éjszakai támadásokban, miután Oroszország folytatta az ukrán villamosenergia-hálózat elleni támadássorozatot.
Az odesszai régióban négy ember halt meg – köztük egy tízéves kislány – és hét másik megsebesült – jelentette be a régió kormányzója, Oleh Kiper.
Az Odesszai régiót ballisztikus rakétákkal támadták – tette hozzá.Néhány órával korábban az ukrán belügyminisztérium közölte: két nő és egy gyermek halt meg egy orosz támadásban a Harkivi régióban.
ŰAz ukrán energiaügyi minisztérium korábban arról számolt be, hogy két energetikai létesítményt ért támadás az éjszaka folyamán Dél-Ukrajnában, Mikolajivban és Odessza térségében.
A támadás mindkét régióban áramkimaradást okozott.
Az átcsoportosítás rámutat a lőszerhiány miatt szükségessé vált nehéz döntésekre – közölte az ISW.
– írta az ISW.
Kijev fokozta erőfeszítéseit a nyugati légvédelmi rendszerek, különösen az amerikai gyártmányú Patriotok biztosítására, hogy enyhítse a hiányt. Az amerikai külügyminisztérium április 9-én jelentette be, hogy 138 millió dollár értékű katonai értékesítési csomagot biztosít Ukrajnának, amely lehetővé teszi a Hawk rakétarendszerekhez szükséges alapvető javításokat és pótalkatrészek beszerzését.
Az ISW elemzői arra figyelmeztettek, hogy ezek
„Az Egyesült Államok sürgősségi erőfeszítései Ukrajna meglévő légvédelmi képességeinek megerősítésére továbbra is elégtelenek ahhoz, hogy megvédjék Ukrajnát az orosz csapásokkal szemben” – szögezte le az ISW.
Az Egyesült Államok légvédelmi eszközök és szolgáltatások sürgősségi eladását engedélyezte Ukrajnának
Az amerikai külügyminisztérium engedélyezett egy 138 millió dolláros sürgősségi fegyvereladást Ukrajnának a Hawk légvédelmi rakétarendszer létfontosságú javítása és pótalkatrészeinek biztosítása érdekében.
Az indoklás szerint Ukrajnának sürgősen szüksége van a karbantartási támogatásra, hogy a rakétarendszereket továbbra is működtethesse.
A Hawk légvédelmi rendszert az Egyesült Államokban fejlesztették ki, közepes hatótávolságú, repülőgépek megsemmisítésére, későbbi módosításaiban pedig rakéták elfogására is használják.
„Ukrajnának sürgősen növelnie kell a védelmi képességeit az orosz rakétacsapások és légierő elleni fellépéshez. A Hawk fegyverrendszer fenntartása és karbantartása fokozza Ukrajna képességét arra, hogy megvédje népét és megvédje a kulcsfontosságú nemzeti infrastruktúrát” – közölte a keddi döntést indokolva az amerikai külügyminisztérium.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter kijelentette: a támogatás nélkül az Egyesült Államok azt kockáztatja, hogy Ukrajna Oroszország kezére kerül. „Ukrajna számít, és az ukrajnai konfliktus kimenetele hatással lesz a mi nemzetbiztonságunkra is” – mondta Austin.
Ha Kijev elbukik, az veszélybe sodorhatja Ukrajna NATO-tag baltikumi szomszédait, és potenciálisan belerángathatja az amerikai csapatokat egy elhúzódó európai háborúba – tette hozzá a védelmi miniszter.
A Fehér Ház márciusban bejelentette, hogy 300 millió dollár értékű rendkívüli fegyver- és lőszerszállítmányt küld Ukrajnának sürgősségi biztonsági segítségként, hozzátéve, hogy ezt az összeget a védelmi minisztérium (Pentagon) által megspórolt költségekből sikerült előteremteni.
Az Ukrajna számára a kongresszusban korábban megszavazott költségvetési források tavaly év végén elfogytak. A Fehér Ház és a kongresszus között az újabb felhatalmazásról hónapok óta tart a vita. A republikánus kongresszusi tagok egy része azt várja a Fehér Háztól, hogy az ukrajnai támogatások folytatása előtt Joe Biden elnök tegyen hatékony intézkedéseket az illegális határátlépések megakadályozására.
A Fehér Ház tavaly ősz óta próbálja elérni, hogy a Kongresszus egy úgynevezett nemzetbiztonsági törvény részeként fogadjon el mintegy 60 milliárd dollárnyi katonai támogatást, amelyből az Egyesült Államok folytathatja az ukrán hadsereg ellátását fegyverekkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!