Fotó: Wikipédia
Washington megfosztja Kínát a fejlődéshez való jogától – reagált a kínai külügyminisztérium csütörtökön Joe Biden amerikai elnök új rendeletére, amely az érzékeny technológiák védelme érdekében szabályoz bizonyos amerikai befektetéseket Kínában.
2023. augusztus 10., 13:012023. augusztus 10., 13:01
Az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva részleges tilalmat és korlátozásokat vezetett egyes Kínába irányuló befektetésekre szerdán. A rendeletet alapján megtiltják, valamint bejelentési kötelezettséghez kötik amerikai érdekeltségek számára az üzleti kapcsolatot egyes technológiáknál a rendeletben szereplő „aggályos országokkal”, amelyet a Kínai Népköztársaságként, valamint a hozzá tartozó Hongkongként és Makaóként határoztak meg.
A jogszabály szerint
A pekingi külügyminisztérium szóvivője a lépésre reagálva csütörtökön kijelentetett: „Kína nagy figyelemmel fogja kísérni a fejleményeket, és határozottan megvédi jogait és érdekeit”.
Hozzátette:
„Ez a szemenszedett gazdasági kényszer és technológiai megfélemlítés olyan cselekedet, amely súlyosan sérti a piacgazdaság és a tisztességes verseny elveit, aláássa a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendet, veszélyezteti a globális ipari és ellátási láncokat, és sérti mind Kína és az Egyesült Államok, mind a globális üzleti közösség érdekeit” – hangoztatta a szóvivő.
Egy amerikai kormánytisztviselő szerint a lépés megakadályozza, hogy Kína megszerezze és felhasználja a legfejlettebb technológiákat hadserege modernizálására, és az Egyesült Államok nemzetbiztonságának aláásására.
Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok jelenleg különösen feszültek egyes konfliktusok, köztük az ukrajnai háború, az amerikai kereskedelempolitika és a Dél-kínai-tengeri területi viták miatt.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!