Több ezer áldozata lehet a mianmari földrengésnek
Fotó: Képernyőmentés
Ezer fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma.
2025. március 29., 11:082025. március 29., 11:08
A pusztító erejű pénteki rengésnek 1002 halálos áldozata és 2376 sérültje van, 30 embert pedig eltűntként tartanak nyilván – közölte a mianmari államigazgatási tanács információs csoportja szombaton. Az amerikai földrengésfigyelő központ, az USGS becslése szerint az áldozatok száma több ezerre tehető.
Az Egyesült Államok földtani intézete szerint 7,7-es erősségű földrengés volt pénteken Mianmar középső részén, az ország második legnagyobb városa, Mandalay közelében, 10 kilométeres mélységben. Az első rengést percekkel később egy 6,7-es erősségű utórengés követte.
A rengéseket Thaiföldön, Kínában és Vietnamban is érezték. Szombaton nemzetközi csapatok érkeztek Mianmarba, hogy segítsenek a mentési munkálatokban. A thaiföldi meteorológiai szolgálat egy nappal a súlyos földrengés után további földmozgásokat is regisztrált. A 77 mért földmozgás többsége azonban, amelyek főként az északra szomszédos Mianmarban jelentkeztek, a jelentések szerint lényegesen gyengébb volt.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
Kína 82 tagú mentőcsapatot indított a helyszínre az Air China egy charter járatával, akik mentőfelszereléseket visznek magukkal – közölte a vészhelyzet-kezelési minisztérium. A csapat a korábbi kínai segélyakciókat követi, egy 37 tagú mentőcsapatot, amely szombat reggel érkezett Mianmarba, valamint a szombat reggel útnak indult 16 kínai önkéntesből álló csoportot, amely vészhelyzeti segélycsomagokkal, áramfejlesztő és világító berendezésekkel, bontószerszámokkal felszerelve, öt járműből álló konvojban halad.
Az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ szerint Moszkva két repülőgépet küldött 120 fős személyzettel, orvosokkal, keresőkutyákkal és felszereléssel. India mentő- és egészségügyi csapatokat, valamint ellátmányt küldött Mianmarba – közölte Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszter az X-en.
Malajzia külügyminisztériuma jelezte, hogy az ország szintén csapatokat küld a segélyezési erőfeszítések támogatására. A földrengésnek Thaiföldön hivatalosan legalább három halálos áldozata volt, médiajelentések szerint azonban akár 10 ember is meghalhatott. Emellett több tucatnyi embert eltűntnek nyilvánítottak az egymillió lakosú Bangkokban. Az epicentrumtól ezer kilométerre fekvő thaiföldi fővárosban szombaton fokozták a mentőakciót, hogy megtalálják a 33 emeletes, összedőlt torony romjai alatt rekedt építőmunkásokat.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!