Szijjártó Péter és Mihai Popșoi Chișinăuban
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Magyarország mindent megtesz a soros európai uniós elnökség alatt a bővítés felgyorsítása érdekében, és minden támogatást megad ahhoz is, hogy Moldova minél hamarabb csatlakozhasson a közösséghez – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Chișinăuban.
2024. szeptember 06., 12:362024. szeptember 06., 12:36
A tárcavezető a moldovai kollégájával, Mihai Popșoijal tartott közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy napjainkban nem csupán a háború jelentette biztonsági kihívásokkal kell szembenézni, hanem a rendkívüli gazdasági megpróbáltatásokkal is, és világosan látszik az, hogy az alakuló új világrend nem az Európai Unió erősödését fogja magával hozni.
„A kérdés az, hogyan lehetne az Európai Uniónak új lendületet adni, hogyan szívhat magába új energiát, hogyan is kaphat új ambíciókat az Európai Unió. És mi azt gondoljuk, hogy ezt a lendületet, energiát a bővítés hozhatja meg”– szögezte le.
– tette hozzá. Majd arra is kitért, hogy Magyarország ezért a soros elnökségi időszaka alatt minden megtesz annak az érdekében, hogy minél gyorsabb legyen a bővítés, és minden támogatást megad ahhoz, hogy Moldova is minél hamarabb csatlakozhasson a közösséghez. Rámutatott, hogy a magyar belépés sem olyan nagyon régen történt, így friss az emlék, hogy a folyamat mennyire bonyolult és összetett, amelyben szavai szerint a tapasztalat és a szakértelem aranyat ér.
Illetve hangsúlyozta, hogy ezért is született megállapodás arról, hogy a Magyar Diplomáciai Akadémián ötven olyan moldovai köztisztviselőt fognak kiképezni, akiknek aztán kulcsszerepük lehet a csatlakozási tárgyalásokban. „A jövő héten érkezik meg az első harminckét moldovai tisztségviselő, akik összesen három alkalommal vesznek részt képzésen Magyarországon az önkormányzatiság, az adópolitika, illetve a mezőgazdasági szabályok témájában” – tájékoztatott.
„Mi soha nem fogunk beleegyezni abba, hogy különböző, csatlakozni vágyó államok előrehaladását egy másik ország befolyásolja. Ugyanis ha így tennénk, akkor a gyengébben teljesítő vagy lassabban haladó tagjelöltek fognák vissza a jobban haladó, jobban teljesítő tagjelölteket, és ezt, azt hiszem, senki nem akarhatja” – fogalmazott.
„Minden támogatást megadunk ahhoz, hogy a jelenlegi európai bizottsági átvilágítási folyamat a lehető leggyorsabban végigmenjen, és minél előbb a valódi csatlakozási tárgyalások is meg tudjanak kezdődni a tárgyalási fejezetek megnyitásával” – folytatta.
A miniszter végül érintette a kétoldalú kapcsolatokat is, és emlékeztetett arra, hogy 2020-ban stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Magyarország és Moldova, ami azóta jelentős eredményeket hozott. Kiemelte, hogy tavaly minden idők második legmagasabb kereskedelmi forgalmát regisztrálták, miután annak értéke az elmúlt tíz évben két és félszeresére nőtt.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!