Szélsőséges közel-keleti kilátások

A Hamász nyerte meg a palesztin parlamenti választásokat

2006. január 27., 00:002006. január 27., 00:00

Az előzetes felmérések és az exit-poll eredményeknek ellentmondva a Hamász radikális mozgalom nyerte meg a palesztin parlamenti választásokat, és 76 képviselői helyével megszerezte az abszolút többséget is a 132 fős törvényhozásban. A végleges eredmények szerint az eddig kormányzó Fatah csak 43 mandátumot szerzett. Elemzők szerint a Fatah választási kudarca azzal magyarázható, hogy képtelen volt a békét és a biztonságot biztosítani a palesztinoknak, miközben általánossá vált a korrupció is a szegénység és a munkanélküliség mellett. A Hamász, amely első alkalommal vett részt a parlamenti választásokon, képes volt egységfrontot létrehozni, és szigorú fegyelmet követelt meg jelöltjeitől a kampány kezdetétől egészen a szavazásig. A Fatah akkor szerzett abszolút többséget a törvényhozásban, amikor az első, 1996-ban palesztin területen szervezett választások idején a Hamász bojkottálta a voksolást, hogy tiltakozzon az 1993-as oslói megállapodások ellen, amelyek alapján megszületett a palesztin autonómia és az első palesztin parlament.

Ki és kivel kormányoz?
A Fatah vezette palesztin kabinet már a részeredmények hallatán benyújtotta lemondását. Mahmúd Abbász palesztin elnök elfogadta Ahmed Korei miniszterelnök lemondását, de felkérte, hogy az új kormány megalakulásáig maradjon hivatalában. Emellett a palesztin elnök mindenkit felszólított a választások eredményeinek tiszteletben tartására, mivel a voksolások tisztességesek és átláthatóak voltak. A Hamász győzelme után nagy kérdés, hogy milyen kormány jön létre, hiszen még az sem tisztázott, hogy a szervezet valóban akar-e kabinetet alkotni. A Hamász az abszolút többség birtokában egyedül is kormányt alakíthat, de előnyben részesítene egy koalíciót. Az eddig kiszivárgott hírek viszont ellentmondásosak. A Hamász több vezetője jelezte, hogy politikai partnerkapcsolatokról és kormányalakításról kíván tárgyalni a Fatahhal. A palesztin párt egy magas rangú, névtelenséget kérő illetékese szerint viszont a Fatah nem szándékozik csatlakozni egy olyan koalíciós kormányhoz, amelyet a Hamász alakíthat meg választási győzelme nyomán. Nem sokkal később azonban Nabíl Saat tájékoztatási miniszter kijelentette: a Fatah még nem döntött ebben a kérdésben. Ha a Fatah nem lép be a kormányba, akkor a Hamásznak kisebb pártokkal és független képviselőkkel kell összefognia.
A Hamász és a Fatah viszonya amúgy sem jó, híveik csütörtökön is összeverekedtek a ciszjordániai Rámalláhban. Szemtanúk szerint a csetepaté azt követően tört ki a két tábor között, hogy a Hamász tagjai kitűzték a szélsőséges mozgalom zöld zászlaját a palesztin parlament épületének bejárata fölé, s a Fatah-hívek megpróbálták letépni onnan a vásznat. A helyszínre, ahonnan rövid lövöldözés is hallatszott, palesztin biztonságiak siettek. A jelentések szerint ketten megsérültek. A parlament épületének számos ablaka betört, miután a két tábor kövekkel dobálta meg egymást.

Megakadhat a békefolyamat
A Hamász győzelme biztosan veszélybe sodorja a közel-keleti béketárgyalásokat, mert a szervezet korábban elkötelezte magát Izrael állam megsemmisítése mellett. Nyugati elemzők szerint a mozgalom szóban bizonyosan folytatja az Izrael-ellenes támadásokat, de a szervezet a gyakorlatban tartotta magát a tavalyi tűzszünethez, és utoljára 2004. augusztusában követett el öngyilkos merényletet. Mahmúd az-Zahar, a Hamász egy másik vezetője jelezte is, hogy a szervezet kész meghosszabbítani a tűzszünetet Izraellel, ha a zsidó állam hasonlóképpen jár el. A tűzszünetben Mahmúd Abbász palesztin elnök és Ariel Saron izraeli kormányfő állapodott még a múlt év februárjában. A gesztus ellenére azonban a Hamász mostantól nyomatékosabban ellenállhat azoknak a követeléseknek, hogy fegyverezze le magát, ahogy az a békéhez vezető „útitervben” szerepel. Az ENSZ, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország „kvartettje” által támogatott „útiterv” 2005 végére egy palesztin állam létrehozását irányozta elő. Ez a célkitűzés egyre távolabbinak tűnik, hiszen a 2000-ben összeomlott béketárgyalások újraindítására sincs kilátás.
A Hamász közölte, hogy nem fogja elismerni Izraelt, bár azt is értésre adta, hogy a tárgyalások nem zárhatók ki, ha Izrael visszaadja az összes elfoglalt területet, beleértve Kelet-Jeruzsálemet is. Ezt a zsidó állam nyilván nem fogja megtenni. Izrael azt közölte, hogy csak akkor tárgyal a Hamásszal, ha az leteszi a fegyvert, és törli alapokmányából az Izrael megsemmisítésére vonatkozó kitételt.
Az Egyesült Államok álláspontja is változatlan: továbbra is terrorszervezetnek tekinti a Hamász palesztin szélsőséges mozgalmat. Ezt George Bush elnök és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is közölte. Utóbbi a tervek szerint hétfőn Londonban találkozik a közel-keleti kvartett többi képviselőjével, hogy megvitassák a palesztin választások nyomán előállt helyzetet. Washington kizárt minden tárgyalást amíg a Hamász meg nem változik, az Európai Unió pedig azt közölte, hogy csak olyan kormánnyal működik együtt, amely békés eszközöket használ. A Nyugat segítsége létfontosságú a Palesztin Hatóság működtetéséhez, és mind Washington, mind az EU jelezte, hogy ezt le fogja állítani, ha a Hamász nyer.

A muzulmánok bizakodnak
Arab szakértők viszont a nyugatiakkal ellentmondó értékeléseket fogalmaztak meg. A közel-keleti sajtó által idézett elemzők szerint Izrael és az Egyesült Államok nyilvánvalóan alkalmazkodni fog a realitásokhoz, a Hamász győzelméhez, és új lehetőségeket tár majd fel a közel-keleti béketárgyalások előtt. Az egyik neves muzulmán politológus szerint az Egyesült Államoknak és Izraelnek nincs más választása, mint hogy megalkudjon a Hamásszal. Az amerikaiak szerinte bele fognak törődni ebbe, különösképpen azért, mert a Hamász nem akarja monopolizálni a hatalmat. A közel-keleti muzulmán mozgalmak egyik egyiptomi szakértője szerint az amerikaiak titkos kapcsolatra fognak lépni a Hamásszal, eleinte azonban a nyilvánosság előtt nyomást fognak gyakorolni rá, és megpróbálják rávenni, hogy megváltoztassa bizonyos elképzeléseit. Emellett az izraeliek valószínűleg gyakorlatiasabbak lesznek a Hamásszal kapcsolatban, mint a Bush-kormányzat, amely ideológiai alapon ellenségesen viszonyul az általa terroristának nevezett csoporthoz.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában

Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában
2025. április 18., péntek

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO

A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO
2025. április 18., péntek

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek

Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek
2025. április 18., péntek

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is
2025. április 18., péntek

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett

Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett
2025. április 18., péntek

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot

A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot
2025. április 18., péntek

Trump: közelebb vagyunk az ukrajnai fegyverszüneti megállapodáshoz, Washington Moszkvával és az európaiakkal is egyeztetett

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

Trump: közelebb vagyunk az ukrajnai fegyverszüneti megállapodáshoz, Washington Moszkvával és az európaiakkal is egyeztetett
2025. április 18., péntek

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen

Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen
2025. április 17., csütörtök

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek

Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek
2025. április 17., csütörtök

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek

Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.

Kijev: az orosz hadsereg rakétákat és drónokat vetett be, többen meghaltak, sokan megsebesültek