Kocsis Máté szerint szó sem lehet arról, hogy a Fidesz az AUR-ral üljön egy frakcióban az Európai Parlamentben
Fotó: Kocsis Máté/Facebook
Már nem akar csatlakozni az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) táborához a Fidesz, miután a pártcsalád tagjai közé fogadta a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR).
2024. június 20., 18:342024. június 20., 18:34
2024. június 20., 18:502024. június 20., 18:50
Mindezt Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője jelentette be azt követően, hogy George Simion európai parlamenti mandátumot szerzett alakulata felvételt nyert a Giorgia Meloni olasz kormányfő vezette ECR-be. „A szélsőségesen magyarellenes román AUR-t felvették az ECR frakciójába. Szó sem lehet arról, hogy a Fidesz ilyen párttal üljön egy frakcióban az Európai Parlamentben! Kizárt!” – írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében Kocsis Máté.
Ugyanakkor Kocsis Máté bejegyzéséhez Simion ugyanott, kommentben válaszolt, azt bizonygatva, hogy az AUR nem magyargyűlölő. „Sziasztok magyar barátok! Nem gyűlölünk, hanem együtt akarunk harcolni az európai bürokraták ellen” – írta Kocsis posztjához a szélsőségesen nacionalista alakulat vezetője. Az AUR színeiben Cristian Terheş, Claudiu Târziu, Gheorghe Piperea, Adrian Axinia, Georgiana Teodorescu és Sturdza Şerban Dimitrie szerzett EP-képviselői mandátumot a június 9-ei választások nyomán.
Az RMDSZ úgy reagált: sajnálatosnak tartja az ECR európai parlamenti csoportjának döntését, miszerint felvették frakciójukba a magyarellenes AUR EP-képviselőit. Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, azért is tekintik helytelennek a döntést, mert szerinte Georgia Meloniék ismerik a George Simion vezette pártot. Ami a Fidesz döntésével kapcsolatos, miszerint a párt EP-képviselői nem hajlandók beülni egy olyan frakcióba, amelynek az AUR politikusai is tagjai, a szóvivő arra emlékeztetett, hogy a Fidesznek stratégiai partnere az RMDSZ.
Egyébként Simionék kooptálását követően Meloni pártcsaládja a harmadik legnagyobb, közel 90 fős frakciójává nőtte ki magát az Európai Parlamentben az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) után. Mint megírtuk, sajtóértesülések szerint a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette pártcsalád is ódzkodott attól, hogy a soraiba fogadja a Fideszt. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Brüsszelben tárgyalt Giorgia Melonival, a megbeszélés kapcsán pedig a Corriere della Sera arról cikkezett, hogy értesülései szerint az olasz kormányfő nem támogatta, hogy a magyar kormánypárt csatlakozzon az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) EP-frakciójához. Orbán Viktor pártja 2021 óta keresi, hogy melyik frakcióhoz csatlakozzon az Európai Parlamentben, amióta a Fidesz kilépett az Európai Néppártból (EPP), az EP legnagyobb jobboldali frakciójából.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!