Kocsis Máté szerint szó sem lehet arról, hogy a Fidesz az AUR-ral üljön egy frakcióban az Európai Parlamentben
Fotó: Kocsis Máté/Facebook
Már nem akar csatlakozni az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) táborához a Fidesz, miután a pártcsalád tagjai közé fogadta a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR).
2024. június 20., 18:342024. június 20., 18:34
2024. június 20., 18:502024. június 20., 18:50
Mindezt Kocsis Máté, a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője jelentette be azt követően, hogy George Simion európai parlamenti mandátumot szerzett alakulata felvételt nyert a Giorgia Meloni olasz kormányfő vezette ECR-be. „A szélsőségesen magyarellenes román AUR-t felvették az ECR frakciójába. Szó sem lehet arról, hogy a Fidesz ilyen párttal üljön egy frakcióban az Európai Parlamentben! Kizárt!” – írta közösségi oldalán posztolt bejegyzésében Kocsis Máté.
Ugyanakkor Kocsis Máté bejegyzéséhez Simion ugyanott, kommentben válaszolt, azt bizonygatva, hogy az AUR nem magyargyűlölő. „Sziasztok magyar barátok! Nem gyűlölünk, hanem együtt akarunk harcolni az európai bürokraták ellen” – írta Kocsis posztjához a szélsőségesen nacionalista alakulat vezetője. Az AUR színeiben Cristian Terheş, Claudiu Târziu, Gheorghe Piperea, Adrian Axinia, Georgiana Teodorescu és Sturdza Şerban Dimitrie szerzett EP-képviselői mandátumot a június 9-ei választások nyomán.
Az RMDSZ úgy reagált: sajnálatosnak tartja az ECR európai parlamenti csoportjának döntését, miszerint felvették frakciójukba a magyarellenes AUR EP-képviselőit. Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, azért is tekintik helytelennek a döntést, mert szerinte Georgia Meloniék ismerik a George Simion vezette pártot. Ami a Fidesz döntésével kapcsolatos, miszerint a párt EP-képviselői nem hajlandók beülni egy olyan frakcióba, amelynek az AUR politikusai is tagjai, a szóvivő arra emlékeztetett, hogy a Fidesznek stratégiai partnere az RMDSZ.
Egyébként Simionék kooptálását követően Meloni pártcsaládja a harmadik legnagyobb, közel 90 fős frakciójává nőtte ki magát az Európai Parlamentben az Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) után. Mint megírtuk, sajtóértesülések szerint a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette pártcsalád is ódzkodott attól, hogy a soraiba fogadja a Fideszt. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Brüsszelben tárgyalt Giorgia Melonival, a megbeszélés kapcsán pedig a Corriere della Sera arról cikkezett, hogy értesülései szerint az olasz kormányfő nem támogatta, hogy a magyar kormánypárt csatlakozzon az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) EP-frakciójához. Orbán Viktor pártja 2021 óta keresi, hogy melyik frakcióhoz csatlakozzon az Európai Parlamentben, amióta a Fidesz kilépett az Európai Néppártból (EPP), az EP legnagyobb jobboldali frakciójából.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint „elképzelhetetlen és elfogadhatatlan” lenne a rendszerváltás Iránban.
Megérkezett péntek reggel Romániába 121 román állampolgár és családtagjaik, akiket a közel-keleti konfliktusövezetből menekítettek ki a hatóságok.
Ukrajnának továbbra is „teljesen indokolt” veszteségeket kell okoznia Oroszországnak a fokozódó agresszióval szemben – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtök esti beszédében.
Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek – közölte Karoline Leavitt elnöki szóvivő.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint, ha az EU gyorsan, hatékonyan és stratégiailag kíván fellépni, akkor a minősített többségi szavazásra kell áttérni az egyhangú döntéshozatalról – közölte a kutatásért és innovációért felelős uniós biztos.
Oroszország „a lehető leghamarabb” véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, lehetőleg békés eszközökkel, és kész folytatni a tárgyalásokat, feltéve, hogy Kijev és nyugati szövetségesei hajlandóak erre – mondta Vlagyimir Putyin elnök.
Állásfoglalást fogadott el a szerdai strasbourgi plenáris ülésén az Európai Parlament, amelyben többek között javasolja a EU helyreállítási finanszírozásának (RFF) meghosszabbítását az előrehaladott állapotban lévő beruházások számára.
Donald Trump jóváhagyta az Irán elleni támadás terveit, de még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy csapást mér-e az országra – jelentette a CBS.
Miközben számos iráni nukleáris létesítmény megsínylette az Izrael által pénteken indított támadást, amelynek célja, hogy megakadályozza a perzsa államot az atombomba kifejlesztésében, egy létesítmény ellenáll: a fordói urándúsító üzem.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jelentést fogadott el, amelyben aggodalmát fejezte ki az uniós értékek állítólagos tagállami, köztük a magyarországi megsértése miatt – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
szóljon hozzá!