Problémák. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség önmérsékletre szólított fel a zaporizzsjai atomerőműben tapasztaltak nyomán
Fotó: Konsztantyin Mihalcsevszkij/SNA/Imago
Az oroszok által megszállt zaporizzsjai atomerőműben „romlik” a nukleáris biztonsági helyzet, miután jelentések szerint egy drón csapódott be az útra a létesítmény közelében – jelentette a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szombaton.
2024. augusztus 18., 09:002024. augusztus 18., 09:00
Az orosz állami média a nap folyamán korábban azt állította, hogy az ukrán hadsereg lőtte ki a drónt az erőműre. Kijev többször is azzal vádolta Moszkvát, hogy az erőművet drón- és tüzérségi támadások indítóhelyéül használja a Dnyeper folyón túli, ukrán ellenőrzés alatt álló terület ellen.
A NAÜ megfigyelőcsoportja ellátogatott a becsapódás helyszínére, és arról számolt be, hogy
Rafael Mariano Grossi főigazgató „maximális önmérsékletre szólított fel minden oldalról”.
„Az atomerőműveket úgy tervezték, hogy ellenállóak legyenek a műszaki vagy emberi hibákkal és a külső eseményekkel szemben, beleértve a szélsőséges eseményeket is, de nem úgy építették őket, hogy ellenálljanak egy közvetlen katonai támadásnak, és nem is kellene, hogy ellenálljanak, ahogyan a világ bármely más energetikai létesítményének sem” – mondta Grossi főigazgató.
A NAÜ csoportja szerint a dróntámadás nem okozott áldozatokat vagy kárt az erőmű berendezésében, de azt mondta, hogy
Hétfőn az erőmű hűtőtornyaiban keletkezett tűz „jelentős károkat” okozott, bár nem jelentett veszélyt a nukleáris biztonságra.
Grossi szerint a dróncsapás „rávilágít az ilyen létesítmények sebezhetőségére a konfliktusövezetekben”, és ismételten felszólított az ügynökség öt nukleáris biztonsági alapelvének betartására.
A jelentett dróncsapás és az orosz állítások akkor hangzottak el, amikor
Ukrajna „propagandának” nevezte ezeket az állításokat.
„Hivatalosan cáfoljuk ezeket a hamis jelentéseket. Ukrajnának sem szándéka, sem képessége nincs arra, hogy ilyen akciókat hajtson végre. Oroszországnak fel kell hagynia a veszélyes hazugságok terjesztésével” - mondta Heorhij Tihij külügyminisztériumi szóvivő pénteken.
A zaporizzsjai atomerőmű, Európa legnagyobb atomerőműve 2022 márciusa óta orosz megszállás alatt áll. A frontvonalhoz közeli elhelyezkedése miatt Oroszország teljes körű háborúja során fokozott nukleáris biztonsági kockázatot jelentett.
Illegális határátlépés címén eljárás indult két olasz újságíró ellen Oroszországban
Illegális határátlépés címén eljárást indított az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) két olasz újságíró ellen, aki a dél-oroszországi Kurszki terület Szudzsa városából tudósította a RAI olasz közszolgálati médiumot – közölte szombaton az FSZB társadalmi kapcsolatok központja.
Stefania Battistini riporter és Simone Traini operatőr ellen az Oroszországi Föderáció határának illegális átlépése, illetve szudzsai videófelvételek készítése miatt indult eljárás.
Folyik a jogi értékelése azoknak a médiában megjelent anyagoknak, amelyek tanúsága szerint a szudzsai ellenőrzőponton tartózkodott Nick Paton Walsh, a CNN amerikai hírtelevízió egyik munkatársa is, a vizsgálat eredményének fényében döntenek arról, hogy eljárás indul-e ellene is – közölte a központ. A tiltott határátlépésért az orosz büntetőtörvénykönyv szerint akár 300 ezer rubel pénzbírság és négyévi elzárás is kiszabható. A RAI úgy döntött, hogy „kizárólag a biztonságuk és a személyes védelmük érdekében” ideiglenesen hazahozatja Olaszországba a két újságírót – közölte szombaton Roberto Sergio elnök-vezérigazgató.
Oroszország péntek este a külügyminisztériumba kérette Cecilia Piccionit, Olaszország moszkvai nagykövetét, hogy tiltakozzon a RAI riporterének és operatőrének orosz területre történt ”illegális„ belépése ellen. Az újságírók az ukrán erők Kurszki területi támadásáról akartak tudósítani. Olasz külügyi vezetők szerint Piccioni közölte az orosz hatóságokkal, hogy a RAI és a hírszerkesztőségek a kormánytól teljesen függetlenül végzik a munkájukat. „Az újságírás nem bűncselekmény. Elfogadhatatlan az az eshetőség, hogy az orosz hatóságok vádat indítsanak Stefania Battistini és Simone Traini ellen. A tudósítások nem a hatóságok engedélyével készülnek” – írta közleményében az Usigrai, vagyis a RAI újságíró szervezete, valamint az FNSI olasz országos újságíró-szervezet. „A nagykövet asszonynál határozottan tiltakoztunk amiatt, hogy a RAI olasz közszolgálati műsorközlő forgatócsoportja illegálisan belépett Oroszország területére azzal a céllal, hogy ukrán katonáknak a Kurszki terület elleni terrorista bűnöző támadásáról tudósítson” – áll a közleményben, amelyet az orosz külügyminisztérium adott ki. A RAI két újságírója által forgatott riport a múlt héten került adásba, és az ukrán határtól 10 kilométernyire fekvő Szudzsában készült, amelyet az ukrán erők állításuk szerint teljesen elfoglaltak. A négyfős olasz forgatócsoport – tagjai között Battistinivel és Trainivel – készítette ukrán kísérettel az első külföldi riportot a háborúba bevont Szudzsáról.
A két újságíró jelenleg nem tartózkodik Oroszországban, a tervek szerint vasárnap térnek vissza repülővel Milánóba.
Az ukrán erők augusztus 6-án támadták meg meglepetésszerűen a Kurszki területet, állításuk szerint azóta 82 települést és 1150 négyzetkilométernyi területet foglaltak el.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!