Franciaország egy újabb, 195 millió eurós keretet fordít az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásra
Fotó: Pixabay
Franciaország a befagyasztott orosz vagyonok kamatainak köszönhetően idén „egy újabb, 195 millió eurós keretet” fordít az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásra – jelentette ki Sébastien Lecornu védelmi miniszter a La Tribune Dimanche című hetilapban vasárnap megjelent interjúban.
2025. március 09., 18:012025. március 09., 18:01
Ez az összeg „155 milliméteres lövedékek és AASM siklóbombák szállítást teszi lehetővé, amelyekkel az ukrán Mirage 2000-eseket szerelik fel” – közölte a tárcavezető, utalva a régi felszerelések, „elsősorban az AMX-10RC harckocsik és a páncélozott harcjárművek (VAB)” lecserélésének felgyorsítására is.
Az újabb támogatást azt követően jelentette be Párizs, hogy Donald Trump amerikai elnök befagyasztotta az Egyesült Államok által Kijevnek nyújtott katonai és hírszerzési támogatást. Sébastien Lecornu „kemény csapásként” értékelte a döntést Ukrajna számára, de a tárcavezető szeretné fenntartani a kapcsolatot Párizs és Washington között, ezért elmondása szerint hamarosan Washingtonba látogat.
Miközben Franciaország és európai partnerei megpróbálnak alkalmazkodni a geopolitikai bizonytalanságokhoz és az európai konfliktusok kockázatához, Sébastien Lecornu a „lőszereket és az elektronikus hadviselést” nevezte meg a következő évek „sürgős prioritásaként” hazája számára. „A második prioritás a hadsereg drónokkal való felszerelése és robotizálása” – tette hozzá a miniszter, kiemelve a mesterséges intelligenciát és a világűr jelentőségét.
Lecornu elmondta: elengedhetetlen a fegyveripar termelési ütemének felgyorsítása, példaként említve a Dassault Aviation fegyvergyártót, amely célul tűzte ki, hogy „2026-tól havonta négy-öt Rafale-z (vadászbombázó repülőgépet) leszállít”, szemben a 2024-es kettővel, tekintettel „az elkövetkező időszak potenciális igényeire”.
Ennek elérése érdekében „ipari partnerségek” jönnek létre olyan vállalatok között, mint a Thales vagy az EOS, „elsősorban a drónok esetében", valamint "a nem hadiipar, például az autóipar” csoportjai között – mondta a miniszter.
A nemzeti újrafegyverkezés a francia védelmi miniszter szerint az európai kontinens békelogikájának következménye.
„Amit mi javasolunk, az nem háborús erőfeszítés, hanem védelmi erőfeszítés. Mert nem vagyunk háborúban. Éppen ellenkezőleg, mi a békét akarjuk garantálni. Ennek pedig a legjobb módja egy olyan védelmi felszereltség, amely készen áll, szuverén és autonóm” – fogalmazott Lecornu.
„A bruttó hazai termék 5 százalékának elérése 140-150 milliárd eurós éves költségvetést jelentene”, ez pedig „nem lenne ésszerű” – vélte a miniszter, aki inkább „évi 100 milliárd euró körüli költségvetésre” törekszik.
A francia bejelentés egy nappal azután érkezett, hogy szombaton London bejelentette, a brit kormány a zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából folyósított hitelt Ukrajnának hadianyagok beszerzésére.
A zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából folyósított hitelt Ukrajnának hadianyagok beszerzésére a brit kormány.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!