Egy tagállam nem tagadhatja a meg a keresztnév és a nem valamely más tagállamban történt megváltoztatásának elismerését
Fotó: 123RF
Az uniós állampolgárok jogaival ellentétes, ha egy tagállam megtagadja a keresztnév és a nem valamely más tagállamban történt megváltoztatásának elismerését – tette közzé határozatát pénteken az EU bírósága.
2024. október 04., 14:082024. október 04., 14:08
2024. október 04., 14:092024. október 04., 14:09
A nemváltoztatás ügyét érintő határozat előzménye az volt, hogy egy román állampolgárt születésekor nőneműként anyakönyvezték hazájában. Miután az Egyesült Királyságba költözött, megszerezte a brit állampolgárságot, megtartva mindeközben román állampolgárságát is. Az Egyesült Királyságban 2017-ben megváltoztatta keresztnevét és megszólítását nőiről férfire, 2020-ban pedig jogilag elismerték férfi identitását.
Az érintett azt kérte egy bukaresti bíróságtól, hogy rendelje el születési anyakönyvének az Egyesült Királyságban jogerősen elismert nemi identitásának megfelelő kiigazítását, bírósági eljárás nélkül. A bukaresti bíróság az uniós bírósághoz fordult az ügyben annak a tisztázását kérve, hogy a román hatóságok megtagadó határozatát megalapozó nemzeti szabályozás összeegyeztethető-e az uniós joggal.
Az EU bírósága határozatában leszögezte: az uniós joggal ellentétes az a tagállami szabályozás amely megtagadja az állampolgártól egy másik tagállamban, jogszerűen megváltoztatott utónév és nemi identitás elismerését és a születési anyakönyvébe való bejegyzését. Ez abban az esetben is fennáll, hogy a változtatás elismerése iránti kérelmet a Brexit után nyújtották be Romániában, mivel a változtatás hivatalosan egy akkor még uniós tagállamban ismerték el.
„Az a körülmény, hogy az Egyesült Királyság már nem az Európai Unió tagállama, nem befolyásolja az uniós jog alkalmazását ebben az esetben” – hívta fel a figyelmet az uniós bíróság. A bíróság megállapította:
„A nemi identitás, csakúgy, mint az utónév, a személyazonosság alapvető eleme. Az identitás elismerésének megtagadása megnehezíti a mindennapi életben a személyazonosság igazolását, valamint jelentős szakmai, igazgatási és magánjellegű hátrányokhoz vezet” – emeli ki a határozat.
Az uniós bíróság emlékeztet arra is, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatából az következik, hogy az államok kötelesek a nemi identitás jogi elismerésére irányuló, egyértelmű és kiszámítható eljárást előírni, amely lehetővé teszi a nem megváltoztatását.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!