Fotó: Wikipédia
Az Egyesült Államok újabb csapásokat mért a jemeni húszikra, és ezzel kevesebb mint egy hét alatt negyedszer csapott le az Irán által támogatott lázadócsoportra.
2024. január 18., 08:322024. január 18., 08:32
Az USA Tomahawk rakétákkal mintegy 14 húszirakétaindító állást vett célba, amelyeket a nemzetközi hajózási útvonalak megtámadására használtak – mondta egy amerikai tisztségviselő. A Tomahawk rakétákat az amerikai haditengerészet felszíni hajóiról és a USS Florida irányított rakétás tengeralattjáróról indították – mondta egy másik tisztségviselő.
Hétfőn a húszik egy másik, amerikai tulajdonú és üzemeltetésű hajóra mértek csapást hajó elleni ballisztikus rakétával, ami az első ilyen sikeres támadásnak tűnt egy amerikai eszköz ellen azóta, hogy a csoport november közepén megkezdte a nemzetközi hajózási útvonalak elleni támadásokat.
Az amerikai csapások a közel-keleti feszültségek fokozódása közepette történtek. Az Egyesült Államok igyekszik elkerülni a nagyobb eszkalációt a térségben, mivel egyre nagyobb a félelem, hogy az Izrael és a Hamász közötti gázai konfliktus átterjed a régióra. A Pentagon szerdán azt közölte, hogy az izraeli-Hamász konfliktus nem terjedt ki.
– mondta Pat Ryder vezérőrnagy, a Pentagon szóvivője egy sajtótájékoztatón.
A húszik megerősítették a jemeni amerikai légicsapások legújabb körét – derült ki az általuk működtetett Szaba hírügynökség helyi idő szerint szerdáról csütörtökre virradó éjszaka késő este kiadott közleményéből.
„Az amerikai-brit agresszió újból célba vett több jemeni kormányzóságot” – áll a közleményben. „Az amerikai-brit agresszió repülőgépei Hodeida, Taiz, Damar, Al-Bajda és Szaada kormányzóságokat vették célba”.
amit azzal indokol, hogy már bevezettek büntetőintézkedéseket vele szemben, és ezen intézkedések megváltoztatása bonyolult volna, miközben csak jelképes jelentőséggel bírna – közölte az EU külügyi szolgálatának egyik szóvivője szerdán. Az Egyesült Államok ezen a napon helyezte vissza a jemeni húszi lázadókat a világ terrorszervezeteit felsoroló jegyzékébe azért, mert hajókat támadnak meg a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben.
A hajók elleni vörös-tengeri támadásokat elkövető húszikkal szemben már 2022-ben szankciókat léptetett életbe az ENSZ és az Európai Unió – emlékeztetett az uniós szóvivő. A büntetőintézkedéseket ezenkívül azért vezették be ellenük – tette hozzá -, mert
A szankciók alapján befagyasztották a húszikhoz köthető összes vagyontárgyat az Európai Unióban, továbbá megtiltották a húszik külső anyagi támogatását.
Párizs szerint egy erkölcsi küszöb átlépése népirtással vádolni Izraelt
A francia kormány visszautasította a Dél-afrikai Köztársaságnak a hágai Nemzetközi Bíróságon (ICJ) bemutatott vádjait, amelyek szerint Izrael népirtást követ el a Gázai övezetben.
„A zsidó államot népirtással vádolni egy erkölcsi küszöb átlépése. Nem használhatjuk ki a népirtás fogalmát politikai célokra” – mondta Stéphane Séjourné külügyminiszter szerdán a nemzetgyűlésben.
A múlt csütörtökön kezdődött meghallgatáson az afrikai ország annak megállapítását kérte az ENSZ hágai székhelyű bíróságától, hogy Izrael megsértette a népirtásról szóló egyezményben foglalt kötelezettségeit a Hamász palesztin szervezet elleni katonai fellépésével Gázában.
A Dél-afrikai Köztársaság azt szeretné, hogy a bírák kötelezzék Izraelt, hogy „azonnal” állítsa le a Gázai övezetben indított katonai akcióját, válaszul a Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én Izraelben elkövetett terrortámadására, amely 1200 áldozatot követelt.
Izrael a Gázai övezetet irányító Hamász megsemmisítését tűzte ki célul, s a palesztin egészségügyi minisztérium jelentése szerint az izraeli műveletekben már több mint 24 400-en vesztették életüket, miközben a lezárt parti területen kialakult katasztrofális humanitárius helyzet miatt Izraelre egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik.
„Határozottan azt mondjuk az izraelieknek: a törvények tiszteletben tartása mindenkit kötelez. A gázai csapásokat be kell szüntetni, de a szavaknak jelentése van” – hangsúlyozta a külügyminiszter.
A német kormány pénteken szintén elutasította a népirtás Izraellel szemben felhozott vádját, mert az „minden alapot nélkülöz”. Berlin szerint „éppen a Hamász célja Izrael megsemmisítése”. Hozzátették, hogy „Németország a holokauszt során elkövetett emberiesség elleni bűncselekményei, azaz saját történelmi tapasztalatai okán is magáénak vallja a népirtás tilalmáról szóló egyezményt, amely a nemzetközi jog egyik eszközeként gondoskodik annak kinyilatkoztatásáról, hogy soha többé ne legyen népirtás a világon”. A közleményt azzal zárták, hogy a „német kormány tiltakozik az egyezmény politikai célokra történő felhasználása ellen”.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
Egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőn Mianmarban, miközben a mentők hétfőn négy embert szabadítottak ki az összeomlott épületek romjai alól – jelentette a kínai média.
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője határozott választ helyezett kilátásba hétfőn az Egyesült Államokkal szemben, ha az amerikai elnök beváltja „fenyegetéseit” az iráni atomprogramról kötendő megállapodással kapcsolatban.
Volodimir Zelenszkij elnök ki akar hátrálni az Egyesült Államokkal kötött kritikus ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásból – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap az Air Force One fedélzetén újságírókkal.
szóljon hozzá!