Rosszabb lenne? Szergej Lavrov szerint Moszkva nem tartja jónak az ukrajnai konfliktus jegelésére vonatkozó terveket
Fotó: Facebook/Russian Foreign Ministry - МИД России
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában, amelyet csütörtökön reggel sugárzott a Vesztyi FM orosz állami hírrádió.
2024. november 14., 15:002024. november 14., 15:00
Lavrov hangot adott álláspontjának, amely szerint az azt célzó javaslatok, hogy a harci érintkezés vonala mentén vagy tíz évre fagyasszák be a konfliktust, nem mások, mit „a minszki megállapodások új csomagolásban”, sőt annál is rosszabbak.
„A minszki megállapodások véglegesek voltak. Ha akkor valaki vette volna a fáradságot, felismerhette volna, hogy így volt. A Donyec-medence egy kis részéről volt szó, őszintén szólva.
– magyarázta Lavrov.
A második minszki megállapodáscsomagot 2015 februárjában hozták tető alá a donyecki és a luhanszki „népköztársaság”, illetve Kijev között, Oroszország, Németország és Franciaország támogatásával. Célja az ukrajnai fegyveres konfliktus lezárása, és a Donyec-medencének az Ukrajnán belüli megtartása volt, széles körű autonómiajogokat biztosítva a régiónak. Az akkori ukrán, német és francia vezetők utóbb elismerték, hogy céljuk nem a kiegyezés volt, hanem időt akartak nyerni az ukrán hadsereg felfegyverzéséhez.
Lavrov az interjúban nehezményezte, hogy
Megismételte, hogy Oroszország sosem zárkózott el a konfliktus tárgyalásos rendezésétől, rámutatva, hogy az ukrán vezetés maga tiltotta meg önmaga számára a párbeszédet Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerével.
„Világos, hogy nem Zelenszkij az, aki ebben dönteni fog” – hangsúlyozta a miniszter, ismételten éreztetve, hogy Moszkva szerint az ukrán elnök mandátuma május 20-án lejárt.
Arra a kérdésre, hogy Ukrajnában a jövőre tervezett elnökválasztás megoldja-e a kijevi hatalom legitimitásának kérdését, Lavrov azt mondta: ez attól függ, hogyan fogják őket lebonyolítani. Rossz példaként hozta fel a legutóbbi moldovai választásokat.
Lavrov Putyinra hivatkozva megismételte, hogy
megjegyezve, hogy „a labda az amerikai oldalon van”. Ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy Oroszország nem táplál semmilyen elvárást az új amerikai kormányzattal szemben, hanem a konkrét lépései alapján fogja megítélni.
Hangot adott véleményének, miszerint Washington alapállása sem az Ukrajnával kapcsolatos, sem az Európát érintő kérdésekben nem fog megváltozni, mert, mint mondta, az Egyesült Államok mindig is arra fog törekedni, hogy az ellenőrzése alatt tartson mindent, ami a NATO keringési pályáján belül, különösen ami a NATO területén történik.
„Emellett
Hogy hogyan fogják ezt az ellenőrzést gyakorolni, azt csak találgatni lehet. Nem az én dolgom találgatni, de több lehetőség is van” – mondta az orosz külügyminiszter.
Kifejtette, hogy szerinte Trump alatt Kína megfékezése lesz az elsőrendű feladat az Egyesült Államok számára, Oroszországot pedig „mai fenyegetésnek” tekintik a tengerentúlon.
A francia rendőrség őrizetbe vett egy férfit és tűzfegyvereket foglalt le, miután előzőleg szombaton öt embert agyonlőttek az észak-franciaországi Dunkerque közelében.
Békét kívánt Közel-Kelet egészének Ferenc pápa a korzikai Ajaccio székesegyházában mondott beszédében vasárnap.
A szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, George Simion is jelen volt az Olasz Testvérek (Fratelli d'Italia) párt által Rómában szervezett Atreju kongresszuson.
Izraeli bezárja dublini nagykövetségét. „Írország kormányának szélsőségesen Izrael-ellenes politikája” miatt, ugyanakkor megkezdi új követségének előkészítését Moldovában – jelentette be vasárnap Gideon Szaár izraeli külügyminiszter.
Az amerikai választók több mint fele „reményteljesként” írja le a Trump-adminisztráció hivatalba lépéséhez fűződő érzéseit, miközben a választók csaknem fele „félelmet” érez – derül ki egy friss közvélemény-kutatásából.
A Kurszki területen az orosz erők oldalán harcoló észak-koreai csapatok támadásban megölték egy orosz egység nyolc tagját – állította az ukrán katonai hírszerzés (GUR) szombaton.
Az amerikai kormány közvetlen kapcsolatban áll az Aszad-rezsim megbuktatását vezető fegyveres csoporttal, a Hajat Tahrír as-Sámmal (HTS) – közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszter szombaton Jordániában amerikai sajtóbeszámolók szerint.
Leváltották a kelet-ukrajnai Donyeck hadseregcsoport parancsnokát, miután az oroszok előrenyomultak a térségben – közölte szombaton egy katonai tisztségviselő.
Lelőttek öt embert szombaton Franciaország északi részén – közölte a csendőrség.
Már vannak bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a Telegramon.
szóljon hozzá!