Moszkva a NATO elleni háborúra készül, Trump lezárná az ukrajnai konfliktust

NATO

Készülnek. Moszkva szerint Oroszországnak képesnek, illetve késznek kell lennie arra, hogy a következő évtizedben felvegye a harcot a NATO-val Európában

Fotó: Facebook/Минобороны России

Oroszországnak képesnek, illetve késznek kell lennie arra, hogy a következő évtizedben felvegye a harcot a NATO-val Európában – jelentette ki hétfőn Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter a tárca kollégiumának évzáró ülésén, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök is részt vett.

Hírösszefoglaló

2024. december 17., 08:582024. december 17., 08:58

A miniszter egyebek között a NATO júliusi csúcstalálkozójára, valamint az Egyesült Államok és az észak-atlanti szövetség más tagállamainak katonai doktrínáira hivatkozott, amikor arról beszélt, hogy Moszkvának a elkövetkező években fel kell készülnie egy közvetlen konfrontációra az egyre „tolakodóbb” NATO-val szemben.

Idézet
A védelmi minisztérium tevékenységei arra összpontosulnak (…), hogy képes legyen biztosítani a teljes felkészültséget minden eshetőségre középtávon, ideértve egy esetleges katonai konfliktust a NATO-val Európában a következő évtizedben”

– húzta alá Belouszov, aki egyúttal számos szükséges változtatást, illetve reformot javasolt, „tekintettel a jövőbeli katonai konfliktusok természetére”.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Washington nukleáris erőinek korszerűsítését tervezi, amerikai rakétavédelmi bázist nyitott Lengyelország területén, valamint arra, hogy a NATO új harckészültségi terveket dolgozott ki, illetve Washington közepes hatótávolságú rakéták telepítését tervezi Németországban 2026-tól, ahogy azt a NATO júliusi csúcstalálkozóján bejelentették.

Mint mondta, az Egyesült Államok hamarosan hiperszonikus rakétákhoz juthat, amelyek nyolc percen belül elérhetik Moszkvát.

Belouszov azt is kijelentette, hogy Moszkva célja, hogy 2025-ben elfoglalja az ukrán Donyecki, Luhanszki, Herszon és Zaporizzsjai terület egészét.

A védelmi minisztérium ülésén Belouszov megismételte Oroszország elkötelezettségét a „Vlagyimir Putyin elnök által júniusban bejelentett céloknak” nevezett célok elérése mellett.

„2025-ben Moszkva azt tervezi, hogy győzelmet arat a háborúban” – tette hozzá.

Június 14-én Putyin kijelentette, hogy Oroszország csak akkor egyezik bele a tűzszünetbe és a béketárgyalásokba, ha Ukrajna kivonul a négy ukrajnai területről, és hivatalosan lemond a NATO-csatlakozási törekvéseiről.

Putyin további követelései között szerepel a Krím és Szevasztopol Oroszország részeként való elismerése.

„Amint Kijev kijelenti, hogy készen áll egy ilyen döntésre, és megkezdi a csapatok tényleges kivonását, valamint hivatalosan lemond NATO-ambícióiról, azonnal tűzszünetet tartunk és megkezdjük a tárgyalásokat” – mondta akkor Putyin.

Oroszország állításai ellenére e régiók nagy része továbbra is ukrán ellenőrzés alatt áll. A regionális fővárosok, Herszon és Zaporizzsja szilárdan Ukrajna kezében vannak, míg Moszkva megszállva tartja Donyeck és Luhanszk egy részét, amit eredetileg 2014-ben szállt meg.

Eközben Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyancsak a védelmi minisztérium kollégiumának évzáró ülésén

bejelentette, hogy Oroszország nem növelheti a végtelenségig a katonai kiadásokat.

Oroszország a GDP 2,5 százalékával többet költ a nemzetvédelemre, mint korábban, és ezeket az eszközöket nagyon észszerűen kell felhasználni – jelentette ki az elnök. Putyin idézte Andrej Belouszov védelmi minisztert, aki szerint Oroszország a GDP 6,3 százalékát, a költségvetés egyharmadát (32,5 százalék) költi katonai kiadásokra, védelemre, a harcképesség növelésére és megerősítésére.

Az elnök szerint a szerződéses katonák nagyszámú növekedése hozzájárul ahhoz, hogy az ukrajnai háborút Oroszország előnyére fordítsák. Idén mintegy 430 ezren írtak alá szerződést a hadsereggel, a tavalyi 300 ezerrel szemben – mondta.

Az orosz elnök reményét fejezte ki, hogy sikerült tartani az ütemet az ukrajnai fronton, meggyőződését fejezte ki, hogy Oroszország teljességgel átvette a stratégiai kezdeményezést az ukrán fegyveres erőkkel folytatott harcban.

Putyin közölte, hogy az orosz haderők idén 189 ukrajnai települést foglaltak el.

A védelmi miniszter szerint összesen 4500 négyzetkilométernyi ukrán terület van orosz ellenőrzés alatt. Az elnök feladatul szabta az orosz titkosszolgálatoknak, hogy „találják meg, és szigorúan büntessék meg” azokat, akik a dél-oroszországi Kurszki területre támadva ott bűncselekményeket követtek el.

„A fegyveres erők szent kötelessége kihajítani az ellenséget a területünkről, a katonai igazságszolgáltatásé pedig mindezen bűncselekmények – különösen a polgári lakosság ellen elkövetettek – rögzítése, a titkosszolgálatoké pedig, hogy találják meg és büntessék meg az elkövetőket” – szögezte le Putyin.

Az orosz elnök szerint „a kijevi rezsim elveszíti az államiság jeleit”, azaz teljességgel illegitim:

nem tartottak választásokat, az alkotmány sem teszi lehetővé az elnök mandátumának meghosszabbítását, a háborús helyzetre való utalásnak sincs értelme. Putyin szerint a jelenlegi ukrán hatalom, amelynek a forrása a 2014. évi „államcsíny”, nap mint nap bűncselekményeket követ el mind az ukrán, mind az orosz nép ellen.

Az elnök szerint

Volodimir Zelenszkij rendszere nem az ukrán nép érdekeit védi, hanem a támogatóiét, ami „abból is látszik, hogy azok, akiknek az érdekeit védelmezi és kiszolgálja, még abba is beleegyeznek, hogy a sorozási korhatárt 18 év alá vigyék le”.

Az elnök azt is kijelentette, hogy Oroszország nem az ukrán néppel, hanem a „neonáci rezsimmel harcol”.

Mindeközben az elnökválasztás megnyerése óta tartott első sajtótájékoztatóján Donald Trump megválasztott amerikai elnök kifejezte szándékát, hogy „egy kis előrelépést” kíván tenni az ukrajnai háború befejezésében.

A Mar-a-Lagóból hétfőn tartott beszédében

Trump „szörnyűnek” nevezte a konfliktust, és hangsúlyozta, hogy sürgősen meg kell állítani.

„Megpróbáljuk leállítani a háborút, azt a szörnyű, szörnyű háborút, amely Ukrajnában, Oroszországban folyik” – mondta Trump.

Hozzátette: „Egy kis előrelépést fogunk elérni. Ez egy kemény dolog, ez egy csúnya dolog, ez egy csúnya dolog”.

A megválasztott elnök bírálta a konfliktus emberi áldozatainak nagy számát, azt állítva, hogy a halálos áldozatok száma „mindkét oldalon” valószínűleg jóval magasabb, mint amennyiről beszámoltak.

Trump a súlyos áldozatokat Ukrajna sík terepének tulajdonította, hozzátéve, hogy „az egyetlen dolog, ami megállítja a golyót, az a test, az emberi test”.

Trump megerősítette, hogy nem hívta meg Volodimir Zelenszkij elnököt januári beiktatására, de megjegyezte, hogy „szívesen látják”, ha úgy dönt, hogy részt vesz.

Közben be Kaja Kallas uniós vezető diplomata a Külügyi Tanács hétfői ülését követő sajtótájékoztatón bejelentette:

az Európai Unió az EUMAM kiképző misszió keretében 2025 februárjáig 75 ezer ukrán katonát fog kiképezni.

„Az EU-nak továbbra is támogatnia kell Ukrajnát katonailag. A tél végéig az EU 75 000 ukrán katonát fog kiképezni” – mondta Kallas.

Azt is kiemelte, hogy az EU ebben a hónapban 4,2 milliárd euró költségvetési támogatást nyújtott Ukrajnának, és 2025 januárjától havi 1,5 milliárd eurót fog folyósítani.

Kallas hangsúlyozta a további támogatás fontosságát, és megismételte Andrij Szibiha ukrán külügyminiszternek a miniszteri találkozón elhangzott felhívását, amely a lőszerellátás növelésére, a légvédelem megerősítésére és az ukrán védelmi ipar bővített támogatására szólított fel.

Idézet
Meg kell adnunk Ukrajnának, amire szüksége van a háború megnyeréséhez”

– hangsúlyozta Kallas.

A 2022 októberében indított, Ukrajnát támogató európai uniós katonai segítségnyújtási misszió részeként (EUMAM) 2024 augusztusáig már mintegy 60 ezer ukrán katonát képeztek ki, elsősorban Németországban és Lengyelországban.

Ukrajna tényleg leállítja az orosz gáztranzitot
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök hétfőn ismételten felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg az orosz gáztranzitról szóló, december 31-én lejáró megállapodást.
Smihal a Telegram-üzenetküldő oldalán tett erre vonatkozó bejegyzést, miután a nap folyamán Robert Fico szlovák miniszterelnökkel beszélt. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna hajlandó bármiféle gáz tranzitjáról tárgyalni, kivéve, ha az Oroszországból származik.
„Erre vonatkozóan, ha az Európai Bizottság hivatalosan megkeresi Ukrajnát az orosz gáz kivételével bármilyen gáz tranzitjával kapcsolatban, természetesen hajlandóak vagyunk tárgyalni, és megfelelő megállapodást elérni” – hangsúlyozta az ukrán kormányfő.
„Nyomatékosítottam, hogy Ukrajna megállapodása a gáztranzitról Oroszországgal véget ér 2025. január elsejével, és nem lesz meghosszabbítva” – tette hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
2025. április 02., szerda

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát

A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.

Több száz medvét kilőhetnek Szlovákiában az emberáldozat után, Románia adta a példát
2025. április 02., szerda

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.

Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira Vincze Loránt
2025. április 02., szerda

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét

Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.

Izrael elfoglalja és a saját biztonsági zónájához csatolja a Gázai övezet egy részét
2025. április 02., szerda

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van

Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.

Újabb orosz drónzápor zúdult Ukrajnára, halott is van
2025. április 02., szerda

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot

A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.

Tajvan: egyre nő a feszültség, a kínaiak éles lőszerekkel tartanak hadgyakorlatot
2025. április 02., szerda

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt

Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.

Halálra kínzott a Hamász terrorszervezet egy, az uralma ellen tüntető palesztin fiatalt
2025. április 02., szerda

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra

A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.

Már nem bíznak a gyors ukrajnai béke lehetőségében Trumpék, nyomást gyakorolnának Putyinra
2025. április 02., szerda

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten

Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.

Több hídon is megbénították a forgalmat az ellenzéki tüntetők Budapesten
2025. április 01., kedd

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba